به منظور رد دیون دولت به سیستم بانکی؛

سهام باقی مانده "هپکو" به یکی از بانک‌ها واگذار می‌شود

۰۹ دی ۱۳۹۹ | ۱۰:۱۹ کد : ۱۳۷۸۳ اقــتــصــادی آخرین اخبار
با تصویب هیئت دولت، معادل مبلغ ۴۳۵هزار میلیارد ریال از باقی‌مانده سهام متعلق به دولت در شرکت‌های پالایش نفت تهران، تبریز، اصفهان، بندرعباس، سرمایه‌گذاری ملی ایران، هپکو و ایران ترانسفو به بانک‌های ملت، صادرات و تجارت واگذار می‌شود.
سهام باقی مانده "هپکو" به یکی از بانک‌ها واگذار می‌شود

سرویس اقتصادی وقایع اتفاقیه - به نقل از دیار آفتاب؛ در جلسه روز یکشنبه ۷ دی ماه هیئت دولت که به‌ریاست حجت الاسلام والمسلمین روحانی رییس جمهوری برگزار شد، وزارت امور اقتصادی و دارایی (سازمان خصوصی‌سازی) مکلف شد مجموعاً معادل مبلغ ۴۳۵ هزار میلیارد ریال از باقی‌مانده سهام متعلق به دولت در شرکت‌های پالایش نفت تهران، تبریز، اصفهان، بندرعباس و شرکت‌های سرمایه‌گذاری ملی ایران، تولید تجهیزات سنگین ـ هپکو و ایران ترانسفو را به بانک‌های ملت، صادرات و تجارت واگذار کند.

همچنین انتقال‌گیرندگان مکلف هستند معادل ۱۴۵ هزار میلیارد ریال از بهای سهام مورد واگذاری را به‌نسبت میزان تعیین‌شده توسط وزارت امور اقتصادی و دارایی، به‌صورت اقساط طی چهار قسط مساوی (ماهیانه تا پایان سال جاری) بدون سود فروش اقساطی را به حساب سازمان هدفمندی یارانه‌ها نزد خزانه‌داری کل کشور واریز کنند تا با تخصیص سازمان برنامه و بودجه کشور صرف پرداخت به مشمولین شود.

لازم به ذکر است معادل ۲۹۰ هزار میلیارد ریال از سهام موضوع این تصویب‌نامه بابت تأدیه بدهی دولت به بانک‌های فوق واگذار می‌شود.

پرداخت کلیه کارمزد و هزینه‌های نقل و انتقال سهام موضوع این تصویب‌نامه بر عهده انتقال‌گیرندگان خواهد بود و نقل و انتقال این سهام از پرداخت مالیات نقل و انتقال معاف می‌باشد.

گفتنی است هیئت‌وزیران طی مصوبه‌ای در تیرماه امسال ۵۵ درصد از سهام مالکیتی خود در شرکت تولید تجهیزات سنگین هپکو را به همراه بخشی از سهام دولت در ۸ شرکت دیگر را به‌عنوان رد دیون دولت به سازمان تأمین اجتماعی به این سازمان واگذار کرد و در نهایت ۷.۲۷ درصد از سهام هپکو کماکان با نمایندگی سازمان خصوصی سازی به نام دولت باقی ماند.

ماه گذشته سازمان خصوصی سازی تصمیم گرفت ۵ درصد از باقی مانده سهام دولت در هپکو را که معادل ۲.۷۵ درصد کل سهام این شرکت است به صورت ترجیحی به کارگران و مدیران هپکو عرضه کند و حالا حدود ۵ درصد باقی مانده سهم دولت در این شرکت طی تصمیم اخیر هیئت وزیران باز هم به منظور تأدیه بدهی ها به سیستم بانکی به یکی از بانک های ملت، تجارت یا صادرات واگذار خواهد شد.

انتهای پیام/

 

کلید واژه ها: هپکو خصوصی سازی هپکو هیئت دولت


نظر شما :