گزارش ویژه وقایع اتفاقیه درباره جدال واکسنی دولتمردان

مردم بیش از واکسن کرونا خواستار شفافیت مسئولان هستند

۰۷ دی ۱۳۹۹ | ۱۰:۰۸ کد : ۱۳۶۸۶ اصلی تیتر یک جامـــعه
دیدن و شنیدن اخبار مرتبط با واکسیناسیون مردم نقاط مختلف جهان ، تردیدهای مرتبط با تولید یا خرید واکسن کووید ۱۹ را در داخل کشور قوت بخشیده است اظهارات متناقض مسئولان نیز بر این جنگ روانی افزوده است.
مردم بیش از واکسن کرونا خواستار شفافیت مسئولان هستند

سرویس جامعه وقایع اتفاقیه _  پس از تائید آزمایش واکسن کووید 19 روی اولین داوطلبان انسانی و توزیع صدها میلیون دُز واکسن در سراسر جهان چالش های جدیدی در کشورمان مبنی بر دسترسی ایرانیان به واکسن کرونا ایجاد شد.
زیرا در حالی که تصاویر واکسیناسیون بین دولتمردان و مردم کشورهای مختلف مخابره می شد مسئولان طراز اول کشور اینبار نیز به اظهارات ضد و نقیض در خصوص توزیع واکسن پرداخته و در ابتدا تحریم ها را مانعی برای دستیابی به واکسن کووید ۱۹ عنوان کردند.

داغ شدن هشتگ واکسن بخرید باعث شد که  رئیس جمهور نیز با اشاره به فعالیت تخریبی رسانه ها علیه ایران عنوان کند که درصدد آماده کردن مقدمات برای خرید واکسن از کشورهای معتبر هستند و هرگز حاضر نیستند مردم با واکسن غیرمعتبر آزمایش شوند.

وزارت بهداشت نیز همچنان تاکید بر فعالیت شرکت های دانش بنیان داخلی داشته و نوید واکسن داخلی را می دهد و در این میان مردمی که اخبار را از رسانه های مختلف دریافت می کنند دچار سردرگمی در این حوزه شده و بعضا بر ترس هایشان افزوده شده است در همین راستا با متخصصان این عرصه  گفت و گو کرده ایم که مشروح آن در ذیل می آید:

مصطفی معین رئیس شورای عالی نظام پزشکی در گفت وگو با وقایع اتفاقیه درباره اقدامات ایران برای خرید واکسن ایرانی گفت: مؤثرترین و قاطعانه‌ترین راه ایجاد ایمنی جمعی در برابر ویروس کرونا استفاده از واکسن کرونا است و فرقی بین واکسن آمریکایی و چینی نیست زیرا این واکسن ها همگی از سازمان بهداشت جهانی تائیدیه دریافت کرده اند. 

معین در ادامه با تاکید بر اینکه باید نسبت به خریداری هر چه سریع‌تر واکسن کرونا اقدام شود ادامه داد: از اقدامات دولت برای خرید واکسن کرونا بی اطلاع هستم اما اظهارات ضد و نقیضی را شاهد هستیم. 

رئیس شورای عالی نظام پزشکی افزود: حدود ۸۰ کشور، ۷ میلیارد دوز ⁧واکسن ⁧فایزر ⁩را خریده‌اند. کشورهایی مثل اکوادور و پاناما نیز بر خلاف ایران برای خرید واکسن اقدام کرده اند ولی در کشور ما اقدامی صورت نگرفته است. در مقابل اظهاراتی برای خرید و عدم خرید واکسن مطرح می شود که در شرایط کنونی بازی کردن با روح و روان مردم است. 

این مقام مسئول با اشاره به اظهارات برخی مسئولان درباره تحریم و موانع موجود برای خرید واکسن گفت: این اظهارات در حالی مطرح می شود که کواکس اعلام کرده ایران برای خرید واکسن منعی ندارد. از سوی دیگر در کشور مشکلات اقتصادی این گونه نیست که  امکان تخصیص اعتبار وجود نداشته باشد. 

رئیس شورای عالی نظام پزشکی خاطرنشان کرد: دولتی ها باید حساسیت و احساس مسئولیت بیشتری  از خود نشان دهند و نسبت به خرید واکسن کرونا اقدام کنند. خرید واکسن هم به معنی واکسن آمریکایی نیست زیرا تمام کشورهایی که اقدام به ساخت واکسن کرده اند پیشرفته هستند و کشور چین هم یکی از این کشورها است.

*واکسن کرونا خریداری می شود

حسینعلی شهریاری رئیس کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی نیز درباره خرید واکسن کرونا و اظهارات متفاوت مسئولان به خبرنگار سرویس جامعه وقایع اتفاقیه گفت: اظهارات ضد و نقیض برای خرید واکسن کرونا نداریم و تمام مسئولان از جمله رئیس جمهور اعلام کرده اند که اقدام به خرید واکسن کرونا می کنیم. رئیس جمهور هیچ گاه نگفته اند که واکسن نمی خریم. 

*هنوز ابلاغیه ی خرید واکسن کرونا صادر نشده است

در همین راستا نادر توکلی معاون درمان ستاد کرونای استان تهران درباره آخرین اقدامات برای خرید واکسن کرونا به وقایع اتفاقیه گفت: در حوزه درمان  ویروس کرونا در حال فعالیت هستیم ولی تاکنون هیچ ابلاغیه ای از سوی ستاد کرونا برای خرید واکسن کرونای خارجی صادر نشده است.
مساله محرز این است که در قضییه واکسن آنفولانزا نیز تبعیضهای متعددی در خصوص نحوه توزیع آن به گوش رسید لذا متولیان امر بهداشت و مسئولان کلان باید با درک این شرایط در خصوص اعلام اخبار مرتبط با واکسن کرونا محتاط تر عمل کرده و مردم را دچار سرگردانی و بحران های متعدد نکنند.

انتهای پیام/

کلید واژه ها: کرونا واکسن کرونا ویروس کووید ـ ۱۹


نظر شما :