ربیعی: نپیوستن به FATF آثار خود را نشان خواهد داد

۰۲ دی ۱۳۹۹ | ۱۲:۵۰ کد : ۱۳۵۱۲ سیاسی آخرین اخبار
سخنگوی دولت با تایید ضمنی برخی اظهارات درباره تاثیر نپیوستن به FATF بر خرید واکسن کرونا و ضرورت پیوستن به FATF، گفت: امیدواریم در مجمع تشخیص مصلحت نظام در این زمینه بحث کنیم و آنچه که به مصلحت کشور است را بتوانیم تأمین کنیم.
ربیعی: نپیوستن به FATF آثار خود را نشان خواهد داد

سرویس سیاسی وقایع اتفاقیه - علی ربیعی سخنگوی دولت در نشست خبری هفتگی خود که در راستای رعایت پروتکل‌های بهداشتی، به صورت ویدئوکنفرانس برگزار شد، با بیان اینکه در جلسه گذشته هیات دولت به یک نگرانی دیرین جامعه هنری پاسخ داده شد و اصحاب فرهنگ - هنر و رسانه صاحب صندوق بیمه بیکاری شدند، گفت :  برابر با این مصوبه، شاغلین فرهنگی، هنری و رسانه ای که درآمد اصلی خود را از این فعالیت ها دریافت می کنند. در صورتی که یکسال حق بیمه خود را پرداخت کرده باشند، از بیمه بیکاری در شرایط از دست دادن شغل و فعالیت برخوردار خواهند بود.

هنرمندان بیمه بیکاری دریافت می کنند

وی افزود: منابع مالی مقرری بیکاری در بودجه سنواتی دولت دیده خواهد شد. طبق این مصوبه، شورایی با نمایندگی دستگاههای اجرایی ذیربط و نمایندگان صنوف فرهنگی – هنری و رسانه ای با مسئولیت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تشکیل خواهد شد که بررسی و تصویب سیاست ها، ضوابط و شرایط عمومی و نیز بررسی و تایید واجدین شرایط دریافت مقرری بیکاری را برعهده خواهد داشت.

سخنگوی دولت خاطرنشان کرد: پیش از این نیز یکی از خواسته های اصحاب فرهنگ و هنر برای داشتن تشکل صنفی فراگیر بود که این امر امکان پذیر شد. به موجب این تصویب‌نامه هر یک از حوزه‌های فرهنگی، هنری و رسانه‌ای می‌توانند یک کانون سراسری تشکیل دهند و در نهایت از به هم پیوستن آنها کانون فراگیر فرهنگ و هنر، تشکیل خواهد شد.

وی در ادامه با اعلام اینکه تصمیم دیگر در هیات دولت افزایش ضریب فوق العاده ویژه قضات بود که پس از پیشنهاد شورای حقوق و دستمزد، مورد تصویب هیات دولت قرار گرفت، افزود: قابل ذکر است آخرین باری که فوق العاده ویژه مذکور اعمال شده است. مربوط به حدود ده سال قبل می باشد. بدیهی است این اقدام گامی کوچک در جهت بهبود معیشت قضات شریف می باشد. این افزایش شامل گروههای دوازدگانه مشاغل قضایی می گردد.

ربیعی از اختصاص اعتبار و نیز تسهیلات بانکی برای 2 استان سیل زده کشور به عنوان مصوبه دیگر دولت نام برد و گفت:  مبلغ125 میلیارد و 843 میلیون تومان برای کمک بلاغوض جهت واحدهای مسکونی شهری و روستایی و تامین لوازم واحد مسکونی و همچنین 143 میلیارد و 790 میلیون تومان تسهیلات بانکی ارزان قیمت برای جبران خسارات واحدهای مسکونی برای این دو استان اختصاص یافت.

وی در ادامه تشریح مصوبات دولت گفت: به منظور تشویق خیرین مدرسه ساز دولت در هفته گذشته تصویب کرد هزینه اشخاص غیردولتی برای احداث فضای آموزشی و پرورشی بعنوان هزینه های قابل قبول مالیاتی احتساب گردد. هزینه های مذکور شامل وجوه واریزی مودیان مالیاتی پس از تایید سازمان نوسازی توسعه و مدارس کشور می باشد.

تاکید رییس جمهور بر جذب ۱۲ هزار نفر از فرزندان شهدا و جانبازان توسط دستگاههای اجرایی

وی همچنین با اشاره به اینکه در هفته گذشته استخدام 12 هزار نفر از فرزندان معزز شهدا و جانبازان بالای 70 درصد و بالاتر مورد موافقت رییس جمهور قرار گرفت، تصریح کرد: همچنین رییس جمهور بر ضرورت اهتمام دستگاهای اجرایی بر جذب این فرزندان تایید کردند.

جلسات شورای هماهنگی قوا منظم برگزار خواهد شد

ربیعی همچنین به برگزاری جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی در عصر دیروز پرداخت و گفت: در ابتدای جلسه ترتیبات برگزاری جلسات به طور منظم مورد توافق اعضا قرار گرفت. سپس محورهای مورد نظر مقام معظم رهبری در جلسه پیشین ستاد مطرح و در جلسه در مورد چگونگی اجرایی کردن آنها بحث و بررسی صورت گرفت. در این راستا گزارشی از اقدامات دولت برای انتشار اوراق مالی، فروش دارایی های دولت و نیز فروش سهام شرکتهای دولتی، بعلاوه چگونگی افزایش سرمایه گذاری و برخی موانع آن و نیز جهش تولید و رفع مشکل آن ارائه شد.

وی افزود: در ادامه موضوع حمایت از اقشار ضعیف جامعه نیز در جلسه مطرح شد. رییس مجلس نیز به هماهنگی ایجاد شده برای ادغام دو طرح معیشتی کرونای دولت و طرح حمایتی معیشتی مجلس اشاره و این هماهنگی و ادغام را برای جامعه مفید دانست.

ربیعی خاطرنشان کرد:در بخش دیگر جلسه پیرامون امنیت سرمایه گذاری و ضرورت ایجاد اعتماد برای سرمایه گذاری های اقتصادی مطرح و مورد بحث قرار گرفت. رییس جمهور نیز شرط موفقیت سرمایه گذاری و امنیت آن را منوط به تلاش هماهنگ هر سه قوه در جامعه دانست.

وی افزود:همچنین در خصوص اجرای سیاستهای اصل 44 قانون اساسی مبتنی بر کوچک کردن دولت و چگونگی اجرا خصوصی سازی و واگذاری شرکتهای دولتی و موانع اجرا شدن آن و اقدامات حمایت های همه جانبه از آن مورد بحث و بررسی قرار گرفت. در این ارتباط رییس قوه قضاییه معتقد بودند با اصلاح صورت گرفته در ساختار واگذاری ها و طی شدن روند قانونی این فرآیندها می توانیم امیدوار باشیم که اعتمادسازی موثری در میان صاحبان سرمایه و علاقمندان به تولید ایجاد شود.

تاکید سران قوا بر تداوم خصوصی سازی ها

سخنگوی دولت تصریح کرد: سران سه قوه بطور مشترک بر تداوم اجرای اصل 44 قانون اساسی و تداوم خصوصی سازی ها و واگذاری ها و رفع موانع آن تاکید کردند.

کاهش ۵۰ درصدی مرگ و میرهای کرونایی

ربیعی همچنین به آخرین وضعیت کرونا در کشور پرداخت و گفت: با همراهی و تلاش مردم در یک ماه گذشته، ما شاهد کاهش تلفات ناشی از کرونا در روزهای اخیر می باشیم. در این مدت 40 درصد از بستری ها و 50 درصد مرگ و میر کاهش یافته است. رعایت پروتکل ها فقط در کاهش مرگ و میر افراد مبتلایان به کرونا تاثیر نداشته است. آمارهای نشان می دهد که بر اثر رعایت مردم و کاهش ترددهای جاده ای و درون شهری، آمار تصادفات 38، تعداد متوفیان تصادفات 39 درصد و مجروحین 28 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش یافته است.

وی افزود: همچنین در مدت اجرای دستورالعمل های جدید، ترددهای درون مرزی شبانه در تهران 80 درصد کاهش یافته است و 25 هزار و 811 واحد صنفی متخلف در سطح کشور پلمپ شده اند. ضمن تشکر مجدد از رعایت دستورالعمل های بهداشتی توسط مردم عزیز، باید همگان این موضوع را به نحوی نهادینه کنیم و در رفتارهای خود آن را منعکس سازیم و تا آخر از شیوع کرونا باید جلوگیری کنیم. مراقبت بهداشتی، مداومت در رعایت دستورالعمل های بهداشتی و حمایت اجتماعی از یکدیگر و به خصوص از کادر سلامت اصولی است که تا پایان کرونا باید به نحو شایسته استمرار یابد.

سخنگوی دولت در ادامه تصریح کرد: مسئله دیگر در خصوص مبارزه با کرونا، متاسفانه این روزها با مشکل جدیدی در پیشگیری از شیوع مواجه شده ایم، وقتی تیم غربالگری و نیروهای بهداشتی به روستاها و محله ها مراجعه می کنند برخی مخالفت می کنند و اجازه نمی دهند و می گویند آبروی ما پیش دیگران می رود اگر که نتیجه تست مثبت باشد و کرونا گرفته باشیم. اگر مردم اجازه هم ندهند از آنها تست گرفته شود نتیجه این می شود که ویروس بین مردم همچنان می چرخد و زنجیره انتقال ویروس کرونا قطع نمی شود. بنابراین مردم عزیز توجه داشته باشند کرونا انگ و برچسب نیست و اگر فردی به هر دلیلی کرونا بگیرد، گناهکار نیست بلکه یک فردی است که دچار یک بیماری شده و که باید مثل بقیه بیماران درمان شود.

وی همچنین عنوان کرد: نکته دیگری را هم لازم است خدمت مردم عزیز بگویم و آن اینکه اگر دچار بیماری دیگری به جز کرونا هستند، نگران نباشند و با خیال راحت به بیمارستان و مراکز درمانی مراجعه کنند و مطمئن باشند که تمهیداتی اتخاذ شده است که کرونا آنها را تهدید نمی‌کند. مردم مطمئن باشند کادر بهداشت و درمان ما، مراکز کووید ۱۹ را از مراکز خدمات برای سایر بیماریها جدا کرده اند . در واقع در بیمارستان ها، مسیرهای کرونا و بقیه بیماری ها جدا از هم هستند. بنابراین هر کسی که به هر بیماری دچار است، با خیال راحت برای درمان مشکلش راحت مراجعه کند و پیگیر درمان بیماری اش باشد. ما نباید شاهد افزایش مرگ و میرهای ناشی از بیماریهای دیگر بخصوص بیماریهای زمینه ای باشیم.

سخنگوی دولت در ادامه با تبریک پیشاپیش ولادت حضرت عیسی مسیح به همه مسیحیان جهان و مسحیان کشور مان  گفت: ایران در همه قرون تمدنی و اسلامی خود همواره کانون همزیستی مسلمانان و مسحیان و همه موحدین و یکتاپرستان وهمه پیروان ادیان ابراهیمی بوده است.فراخوان سازمان مللی ایران برای جهانی عاری از خشونت و افراطی گری تکیه بر ارزشهای عموم بشری دارد که پیامبران بزرگ نخستین منادی آن بودند.

استقبال دولت از انتقادات نسبت به بودجه ۱۴۰۰

ربیعی در خصوص لایحه بودجه ۱۴۰۰ و نامه رئیس مجلس به رئیس جمهور در راستای اعمال تغییرات، اظهار کرد: ما همواره در فصل بودجه شاهد این نوع انتقادها بوده‌ایم و این سنت خوبی است که موجب شکوفا شدن بودجه سالیانه خواهد شد. مقام معظم رهبری فرمودند که سهم صندوق توسعه ملی برای فروش نفت خام، میعانات گازی و مازاد بر یک‌ میلیون بشکه در روز، ۳۸ درصد باشد و کلیه تسهیلات سررسید شده دولت از صندوق توسعه ملی از محل سهم دولت از مازاد مذکور پرداخت شود.همچنین درباره موضوع بند ه تبصره ۴ ماده‌واحده نیز فرمودند که برداشت از منابع صندوق توسعه ملی برای مصارف بودجه سال ۱۴۰۰ مجاز نیست.

وی ادامه داد: با این وجود کسری بودجه در بخش منابع به میزان ۹۰ هزار میلیارد تومان ایجاد خواهد شد. این نظریه موجب می‌‎شود که دولت برای جبران بودجه اقداماتی را سامان دهد به عنوان مثال فروش اوراق و سهام را دنبال خواهد کرد. بنابر تصمیم ستاد اقتصادی دولت در جلسه یکشبه کاهش هزینه‌های دولت شامل کاهش حقوق و برنامه‌های حمایت معیشتی نخواهد بود.

نپیوستن به FATF آثار خود را نشان خواهد داد

ربیعی درباره اظهارات اخیر علی مطهری درباره خرید واکسن کرونا و ارتباط آن با FATF نیز گفت: در مورد واکسن قبلاً همکاران من در وزارت بهداشت توضیحات مفصلی ارائه دادند، در مورد انتقال پول بنابر قوانین تحریم و قواعد FATF چندین مرحله انتقال پول با مشکل مواجه شد و با موانعی رو به رو بودیم. به طور کلی نپیوستن به FATF آثار خود را نشان خواهد داد قبلا نیز دولت دیدگاه خود را در این زمینه اعلام کرده بود.

وی اضافه کرد: امیدواریم در مجمع تشخیص مصلحت نظام در این زمینه بحث کنیم و آنچه که به مصلحت کشور است را بتوانیم تأمین کنیم.

ارقام پیش بینی شده در لایحه بودجه۱۴۰۰ براساس واقعیت هاست 

ربیعی همچنین در خصوص ارقام در نظر گرفته شده در لایحه بودجه ۱۴۰۰ نیز تصریح کرد: بودجه براساس واقعیت‌های اقتصادی و اجتماعی جامعه طراحی شده است. این سخن درستی نیست که اصلاحات ساختاری مدنظر قرار نگرفته است؛ کوچک کردن دولت و کاهش بودجه جاری و بودجه مبتنی بر عملکرد و کم کردن فشار تحریم بر زندگی مردم و قرار دادن هشت میلیارد دلار برای حمایت از زندگی روزمره مردم و تصمیمات دیگری بر تداوم حمایت معیشتی از موضوعاتی بودند که رهبر به آن تاکید کردند.

سخنگوی دولت تاکید کرد: ارقام پیش‌بینی شده در لایحه بودجه براساس واقعیت پیش رو در نظر گرفته شده است، حق هرگونه اعمال نظر و اصلاح برای مجلس محفوظ است و دولت به لحاظ بحث کارشناسی با مجلس همراهی خواهد کرد و از تمام توان کارشناسی خود دریغ نخواهد کرد. امیدواریم درنهایت هزینه‌های دولت افزایش پیدا نکند.

وی اظهار کرد: در همین راستا امروز بعد از ظهر به منظور هم اندیشی جلسه مشترکی بین رئیس مجلس و تعدادی از نمایندگان و برخی از اعضای دولت برگزار خواهد شد؛ این جلسه را میمون و مبارک می‌دانیم و امیدواریم که کلیات بودجه تغییر نکند.

آژانس بین المللی انرژی اتمی در چارچوب وظایف و مسوولیت های خود عمل کند

سخنگوی دولت در خصوص اظهارات مدیر کل آژانس بین المللی مبنی بر این که که بازگشت به خانه اول در برجام امکان پذیر نیست گفت: پاسخ این سوال را پیشتر نماینده دایم کشورمان در وین داده است، خود آقای گروسی به نماینده دایم جناب آقای غریب آبادی گفته است که صرفاً به جنبه فنی مسئله اشاره کرده است و از آنجائیکه آژانس بین المللی انرژی اتمی یک نهاد فنی است، انتظار می رود که در چارچوب وظایف و مسئولیت های خود در حوزه های نظارت و راستی آزمایی اقدامات مرتبط هسته ای و ارائه گزارشات بروزرسانی، عمل کند و از ورود به دیگر موضوعات خارج از چارچوب مسئولیت های آژانس و مدیرکل خودداری نماید.

وی خاطر نشان کرد:مدیرکل اعلام کرده است که ظاهراً سوء برداشتی از اظهارات ایشان انجام شده است و منظور ایشان مطابق با آنچه در رسانه ها انعکاس یافته نبوده است. در عین حال، نظارت بر ابعاد فنی برنامه های هسته ای به آن پیچیدگی که در برخی رسانه ها انعکاس یافته نیست، لذا نیازی به مذاکره با آژانس در این خصوص احساس نمی شود.

ایران نمی تواند به اجرای یک طرفه تعهدات برجام بپردازد

ربیعی در ادامه درباره این که سخنگوی وزارت خارجه فرانسه مدعی شده، پیامدهای نقض تعهدات برجامی جدی است، خاطر نشان کرد: جمهوری اسلامی ایران طرف شاکی در خصوص نقض تعهد و ناپایبندی اساسی به تعهدات از سوی آمریکا و اروپا است. پر واضح است که ایران نمی تواند به اجرای یک طرفه تعهدات بپردازد و کشورهای اروپایی به جای ابراز نگرانی بهتر است که به تعهدات خود بازگردند تا زمینه حفظ برجام که به نفع همه است فراهم شود.

وی تاکید کرد: اقدامات جبرانی جمهوری اسلامی ایران وفق گامهای پنجگانه منطبق با حقوق به رسمیت شناخته شده ما ذیل مواد ۲۶ و ۳۶ برجام قرار دارد و در صورت بازگشت سریع طرف های برجام به انجام تعهداتشان در برجام، اجرای آنها متوقف می شود. بنابرین ادعای عدم پایبندی ایران به برجام حرف صحیحی نیست.

ربیعی افزود: فرانسه و سایر طرفهای اروپایی اگر واقعاً خواستار حفظ و احیای برجام به نحوی که ایران از آن منتفع شود هستند باید به تعهدات برجامی خود عمل کنند و برای برداشته شدن تحریم های ظالمانه علیه ایران تلاش کنند.

انتهای پیام/

 

کلید واژه ها: علی ربیعی سخنگوی دولت اف ای تی اف FATF


نظر شما :