افشای گزارش محرمانه عربستان از عادی‌سازی روابط با اسرائیل

۰۲ دی ۱۳۹۹ | ۱۰:۱۸ کد : ۱۳۴۸۹ برگزیده ها
«خالد الحمیدان» رئیس دستگاه اطلاعاتی عربستان سعودی یک گزارش فوق محرمانه شامل ارزیابی امنیتی درباره روند عادی سازی میان رژیم صهیونیستی و کشورهای عربی حوزه خلیج فارس و چگونگی استفاده عربستان از رژیم اسرائیل، به دیوان عربستان ارائه کرد.
افشای گزارش محرمانه عربستان از عادی‌سازی روابط با اسرائیل

سرویس بین الملل وقایع اتفاقیه«خالد الحمیدان» رئیس دستگاه اطلاعاتی عربستان سعودی یک گزارش فوق محرمانه شامل ارزیابی امنیتی درباره روند عادی سازی میان رژیم صهیونیستی و کشورهای عربی حوزه خلیج فارس و چگونگی استفاده عربستان از رژیم اسرائیل، به دیوان عربستان ارائه کرد.

این گزارش شامل برجسته‌ترین اقدامات صورت گرفته در مسیر عادی سازی کشور‌های عربی حوزه خلیج فارس با رژیم اسرائیل از دهه ۱۹۹۰ تاکنون است و به شرح مطالبی درباره روابط نزدیک این کشور‌ها با رژیم صهیونیستی و چگونگی استفاده عربستان سعودی از اسرائیل می‌پردازد.

این گزارش محرمانه با نام «اسرائیل و خلیج فارس و حدود استفاده خلیج فارس از اسرائیل» به شکل خلاصه در زیر آمده است.

روابط کشورهای حوزه خلیج فارس و اسرائیل در هفته گذشته، شاهد سه رخداد مهم بود؛ نخست، «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم اسرائیل به سلطان نشین عمان سفر کرده و سپس یک هیات ورزشی اسرائیلی برای شرکت در مسابقات جهانی ژیمناستیک راهی قطر شد. پس از آن وزیر ورزش و فرهنگ اسرائیل، نمایندگان این رژیم در مسابقات قهرمانی جودو در ابوظبی را همراهی کرد. همچنین در عمان و قطر و امارات پرچم اسرائیل بالا رفته و سرود این رژیم پخش شد. در این میان اطلاعات حاکی از قریب الوقوع نخست وزیر رژیم صهیونیستی به دوحه است.

در همین زمینه وب سایت بی بی سی گزارشی با تیتر «آسمان خلیج فارس به دلیل شمار زیاد مهمانان اسرائیلی در حال تنگ شدن است» را منتشر کرد که موضوع آن را از روزنامه لبنانی الاخبار کپی برداری کرده بود. در آن زمان، شایعات حاکی از این بود که نتانیاهو هم‌زمان با افتتاح سفارت رژیم صهیونیستی در بحرین در حال آماده‌سازی سفر به منامه است. این گزارش در ۲۹ اکتبر ۲۰۱۸ منتشر شده بود.

۲۴ ژوئن ۲۰۱۸ یک هیات صهیونیستی در جلسات کمیته آثار جهانی که توسط یونسکو و با همکاری اداره فرهنگ و آثار باستانی بحرین سازمان دهی شده بود، مهمان بحرینی‌ها شد. پیش از آن نیز در ماه می ۲۰۱۷ منامه میزبان یک هیات اسرائیلی برای شرکت در جلسات مجمع عمومی اتحادیه بین‌المللی فوتبال «فیفا» بود. قبل از آن نیز در دسامبر ۲۰۱۶ یک هیات صهیونیستی برای برگزاری مراسم سوم عید موسوم به «حانوتا» به بحرین سفر کرده بود و در مقابل یک هیات بحرینی متشکل از ۲۴ نفر از اعضای انجمن «این بحرین است» در دسامبر ۲۰۱۷ به اراضی اشغالی سفر کرد.

انتهای پیام/

 

کلید واژه ها: عربستان اسرائیل عادی سازی روابط عربستان با اسرائیل


نظر شما :