قرایی در گفت‌وگو با وقایع اتفاقیه:

شیوع گسترده روابط شوگری در لایه‌های زیرین جامعه

۰۱ دی ۱۳۹۹ | ۱۲:۰۱ کد : ۱۳۴۴۸ اصلی تیتر یک جامـــعه
یک جامعه شناس بابیان اینکه شوگر ریلیشن شیپ‌ها شکل جدید روشپی گری است گفت: علت وجود روابطی مثل شوگر ددی و شوگر مامی ها حذف نهاد خانواده است.
شیوع گسترده روابط شوگری در لایه‌های زیرین جامعه

امان الله قرایی مقدم جامعه شناس در گفتوگو با خبرنگار حوزه جامعه وقایع اتفاقیه، دربار علت رواج پدیده شوگر ریلیشن شی یا همان شوگر ددی و شوگر مامی ها در جامعه و تاثیرات مخرب این پدیده بر خانواده و مخصوصا زنان گفت: این پدیده از مدت ها قبل شروع شده و حتی قبل بعد از انقلاب هم وجود داشت اما در سالهای اخیر این گونه رابطه نامشروع پنهان به شدت در جامعه و مخصوصا بین زنان رشد پیدا کرده است.

وی ادامه داد: این پدیده نوعی خود فروشی پنهان برای دختران، زنان و حتی زنان شوهر دار است. در مطالعه ای که حدود 15 سال پیش توسط جامعه شناسان در کرج بررسی شد که از 860 زن 33 درصد رابطه نامشروع داشتند و از صد و پنجاه پسر هر کدام با 12 تا 13 دختر رابطه نامشروع داشتند. این گونه زنان با مردان میان سال و مسن به خاطر کسب درآمد رابطه برقرار می کنند و برخی نمونههای دیگر این روابط خارج از عرف که در جامعه وجود دارد «هم باش های سیاه» یا همان اصطلاح ازدواجهای سفید هستند که نتیجه آن هم هیچ آینده روشنی نیست. در حالی که ازدواج پیوند شرعی عرفی و قانونی است.

قرایی مقدم اظهار کرد: ازدواج رابطه جنسی تنها نیست بلکه ازدواج یعنی تشکیل نهاد خانواده و نهاد خانواده رکن اساسی جامعه است. روابط شوگر ها بیشتر به خاطر کسب درآمد بوده و به نوعی همان فاحشه گری و روسپی گری پنهان است. علاوه بر این بسیاری از دختران و پسران جوان چون امکان ازدواج ندارند و هزینه مسکن و مخارج بالا است با اینگونه رابطهها هم کسب درآمد می کنند و هم غریضه جنسی مردان را تامین میکنند.

وی ادامه داد: ما در نتیجه با دو نوع زنان و مردان فاسد رو به رو هستیم یک نوع رابطه زنان با مردان مسن است و گروه دوم ژی گو لو یعنی مردان خود فروش جوان هستند که پسران جوان با زنان مسن رابطه نامشروع برقرار می کنند تا درآمد کسب کنند. هم اکنون این نوع خود فروشی ها در تهران برای کسب درآمد زیاد شده و علاوه بر این برخی از این افراد با این کارها به دنبال پاسخ به غریضه تنوع طلبی خود هستند. در سال های اخیر بعضی آژانس های تاکسی هم به این کار اقدام می کردند و این روزها خانه ها را هم برای این اقدامات اجاره داده می شود.

این جامعه شناس در ادامه از شیوع بیشتر این پدیده در مشهد خبر داد و افزود: در مشهد شیخ نشین های عرب در هتل ها این کارها را می کنند و درآمد کسب می کنند. اقدام عملی نیز برای جلوگیری از این پدیده انجام نشده است  افزایش رابطه شوگر ها رو به گسترش است و تجرد گرایی دختران و پسران در سال های اخیر فوق العاده افزایش یافته است.

وی در ادامه درباره ریشه پدید آمدن این مشکلات گفت: علت وجود روابطی مثل شوگر ددی و شوگر مامی ها حذف نهاد خانواده است. مشکلات موجود برای ازدواج و شیوع گسترده بیکاری مهمترین عوامل به وجود آورده این وضعیت است. در کشور ما حدود ۳و نیم میلیون جوان بیکار وجود دارند و ۳۰ درصد فارغ التحصیلان دانشگاه ها بیکار هستند در این شرایط جوانان چگونه می خواهند ازدواج کنند؟.

قرایی مقدم همچنین با بیان اینکه روسپی خانهها را بستهایم ولی روسپی گری به لایههای زیرین جامعه رفته است ادامه داد: شوگر ریلیشن شیپها شکل جدید روشپی گری است. در جامعه کنونی مادرانی داریم که دختران را برای پول درآوردن در اختیار مردان می گذارند. با اطمینان می گوییم که پدیده روابط شوگری شدیدا رو به افزایش است. شبکه های بیگانه و مخصوصا ترکی جامعه ما را تسخیر کرده اند و با تبلیغات خود شدیدا به این مسائل دامن زده اند. هرزه گری و رابطه های نامشروع باید با ازدواج سرو سامان بگیرد.

انتهای پیام/

کلید واژه ها: شوگرددی شوگرمامی روسپیگری


نظر شما :