کمال خرازی:

مدرک‌گرایی، بازار فساد انگیزی را ایجاد کرده است

۳۰ آذر ۱۳۹۹ | ۱۷:۱۴ کد : ۱۳۴۲۴ برگزیده ها سیاسی آخرین اخبار
رییس شورای راهبردی روابط خارجی با بیان اینکه باید «کمی‌گرایی» حاکم بر مراکز علمی و پژوهشی را به سمت «کیفی‌گرایی» سوق داد، گفت: مدرک‌گرایی حاکم در جامعه بازار فساد انگیزی را ایجاد کرده است.
مدرک‌گرایی، بازار فساد انگیزی را ایجاد کرده است

سرویس سیاسی وقایع اتفاقیه، شورای راهبردی روابط خارجی، سید کمال خرازی در آیین بزرگداشت هفته پژوهش به میزبانی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و همکاری وزارت امور خارجه ضمن قدردانی از زحمات سازمان فرهنگ و ارتباطات و نمایندگی‌های آن در خارج از کشور گفت: باید اذعان کرد که در شرایط فعلی پژوهش به‌شکل امری برای امرار معاش درآمده است؛ به‌طوری‌که متأسفانه هدف بسیاری از پژوهش­‌های دانشگاهی کسب امتیاز برای ارتقای مراتب دانشگاهی است. علاوه بر این بر فضای جامعه نیز مدرک‌گرایی حاکم است و این بازار فساد انگیزی را نیز ایجاد کرده است.

رییس شورای راهبردی روابط خارجی در ادامه به نمونه‌هایی از پژوهشگران متقدم و متأخر چون ابن‌سینا، ابوریحان بیرونی، ناصرخسرو، علامه امینی، شهید مطهری و علامه طباطبایی اشاره و تصریح کرد: هر یک از این بزرگان در طول عمر پربرکت خویش صرفاً با انگیزه‌­های مذهبی، ملی یا علمی به پژوهش پرداختند و با تحمل مشقات سفر به نقاط دوردست و رنج‌های فراوان توانستند آثار ماندگار و گران‌سنگی را از خود بر جای بگذارند و انگیزه‌های مادی عامل تلاش آن‌ها نبود.

خرازی ابراز امیدواری کرد که شورای عالی انقلاب فرهنگی با ایجاد سیاست‌های مؤثر بتواند «کمی‌گرایی» حاکم بر مراکز علمی و پژوهشی را به سمت «کیفی‌گرایی» سوق دهد، به‌نحوی‌که پژوهشگرانی که قابلیت و توانایی ارائه کارهای کیفی دارند دغدغه امرار معاش خود را نداشته باشند و با انگیزه‌ای والاتر به پژوهش بپردازند و بدین ترتیب محصولات آنها در تاریخ پرعظمت ایران اسلامی ماندگار شود.

در این مراسم که ابوذر ابراهیمی ترکمان ریاست سازمان فرهنگ و ارتباطات، سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و سید سعید رضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی هم به‌شکل مجازی حضور داشتند، از تازه‌های نشر وزارت امور خارجه و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی رونمایی و پژوهشگران برتر این دو دستگاه معرفی و از آنها قدردانی شد.

انتهای پیام/

 

کلید واژه ها: سید کمال خرازی مدرک گرایی بازار فساد انگیز


نظر شما :