در کمتر از ۲۰ روز، دومین وزیر با کابینه خداحافظی کرد

حواشی پررنگ‌تر از متن در استیضاح وزیر اقتصاد

۰۴ شهریور ۱۳۹۷ | ۱۹:۳۹ کد : ۱۳۴ تیتر یک برگزیده ها سیاسی
چهارم شهریور، دومین وزیر از دولت دوازدهم خداحافظی کرد. اما جلسه ی استیضاح وزیر اقتصاد به قاعده ی استیضاح وزیر کار، حاشیه داشت. در این میان، نقش «الیاس حضرتی» نماینده ی تهران و عضو فراکسیون امید در جریان استیضاح مسعود کرباسیان، بیش از سایر نمایندگان خود نمایی می کرد.
حواشی پررنگ‌تر از متن در استیضاح وزیر اقتصاد

✍️ نویسنده: کورش چهاردوری

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه: تنها 18 روز پس از استیضاح و برکناری علی ربیعی، وزیر کار دولت دوازدهم، مسعود کرباسیان، وزیر اقتصاد این دولت هم از سمت وزارت کنار گذاشته شد.

 

استیضاح وزیر اقتصاد، در حالی در بهارستان انجام شد که ازقضا، حاشیه‌های آن از متن ماجرا، پررنگ‌تر بود. همچنان که در استیضاح وزیر کار نیز شاهد حواشی بسیاری بودیم. در این میان، شاید مسئله‌ای که جو حاکم بر بهارستان را تحت تأثیر قرار داد، اظهارات الیاس حضرتی، نماینده‌ی مردم تهران، پیش، حین و پس از استیضاح و نقش او در همراه سازی مجلس علیه وزیر اقتصاد بود.

 

حضرتی که از اعضای لیست سی نفره ی امید در تهران بود، روز یکشنبه، سخنانی بر زبان راند که برکناری وزیر اقتصاد را به موضوعی فراجناحی بدل ساخت و پشت پایی به فراکسیون امید محسوب می‌شد!

 

تهدید به استعفا!

الیاس حضرتی، روز یکشنبه و پیش از شروع استیضاح وزیر اقتصاد، از عزم خود برای صحبت کردن در مخالفت با مسعود کرباسیان پرده برداشت. این در حالی بود که فراکسیون امید، برای حذف وزیر اقتصاد از کابینه، به قطعیت نرسیده بود.

 

اما حضرتی، در اقدامی نادر اعلام کرد: «در صورت لزوم، از فراکسیون امید استعفا می‌دهم تا بتوانم در مخالفت با کرباسیان صحبتی کنم! کمی صبر کنید تا نوبت نطقم برسد.» او در حالی، از تهدید به استعفا سخن می‌گفت که اندکی بعد اعلام کرد از عضویت در فراکسیون امید استعفا داده است!

 

30 سال رفاقت در برابر استیضاح!

الیاس حضرتی درنهایت، به‌عنوان مخالف مسعود کرباسیان پشت تریبون قرار گرفت و با بیان اینکه «روز سختی» در انتظار مجلس است، اضافه کرد: «این موضوع برای من هم سخت است. از این جهت که فرم استیضاح وزیری را امضا کردم که ۳۰ سال با آن سابقه دوستی و رفاقت دارم.» اما حضرتی سخنانش را با طعنه به رفیق 30 ساله‌اش ادامه داد و با اشاره به تلاش نیروهای چپ و راست، در پس گرفتن استیضاح کرباسیان، گفت:

 

«جای تبریک به آقای کرباسیان دارد که در این مدت لابی قوی‌ای داشتند. من به دولت پیشنهاد می‌کنم که ایشان را به‌جای آقای ظریف در وزارت خارجه بگذارند. در این چند روز تا حالا صد نفر از دوستان مجلسی من از اصلاح‌طلب تا اصولگرا مراجعه کردند و خواستار پس گرفتن امضا بودند و حتی برخی گفتند اگر امضای خود را پس نگیرید، رابطه خودمان را تا ابد با تو قطع می‌کنیم.»

 

به گزارش ایلنا، این نماینده‌ی تهران، در ادامه با حمله به تیم اقتصادی دولت، از کرباسیان به‌عنوان تنها هدف در دسترس یاد کرد و افزود: «تنها کسی که می‌توانستیم دامن او را بگیریم، وزیر اقتصاد بود و حق قضیه این بود که رئیس‌جمهور را استیضاح کنیم یا جهانگیری یا نوبخت، نهاوندیان یا نیلی و یا حتی آقای سیف. تنها کسی که یک مقام پاسخگو در مقابل مجلس بود، وزارت اقتصاد و دارایی است.»

 

حضرتی در پایان، با اشاره به وضعیت اقتصادی حاکم بر قشرهای ضعیف جامعه، خواستار رأی فراجناحی نمایندگان مجلس شد. او گفت: «مواد ضروری غذایی، مسکن، خودرو و همه‌چیز با تورم شدید مواجه شده است. کارگران، کشاورزان، مستمری‌بگیران، بازنشستگان و افراد حقوق‌بگیر، توان تنظیم قدرت خرید خود را ندارند. من امیدوارم امروز تصمیم درستی به دور از ملاحظات سیاسی و جناحی بگیریم.»

 

ناامیدی از فراکسیون امید

الیاس حضرتی بعد از رأی موافق 137 نماینده‌ی مجلس به برکناری مسعود کرباسیان، از سمت وزارت اقتصاد، اعلام کرد که از عضویت در فراکسیون امید استعفا داده است. او که از طراحان استیضاح وزیر اقتصاد و از منتقدان سرشناس او در مجلس بود، دراین‌باره گفت: «حدود یک ماه از امضای من برای استیضاح وزیر اقتصاد و دارایی می‌گذرد. دوستان زیادی پیش من آمدند تا امضای خود را پس بگیرند مقابل آنان ایستادم و در این راه بسیاری از دوستان خود را از دست دادم.»

 

حضرتی فراکسیون امید را نیز از کنایه‌های خود بی‌نصیب نگذاشت و آن را به بی‌توجهی به مردم متهم کرد. او گفت: «آخرین نقطه فراکسیون امید بود که فکر می‌کردم برای احساس هم‌نوایی و همدردی با مردم پیشتاز می‌شود اما متأسفانه تنهایی پیشتاز شدم.»

 

حضرتی در ادامه، از دوراهی دشواری که با آن مواجه بود سخن به میان آورد. او از یک‌سو، طراح استیضاح وزیر اقتصاد بود و از سوی دیگر، فراکسیون متبوع او، با این استیضاح مخالف بود. حضرتی در باب چگونگی فائق آمدن بر این دوراهی گفت: «نمی‌خواستم خلاف تشریفات عمل کنم. یا باید امضای استیضاح را پس می‌گرفتم و یا از فراکسیون استعفا می‌دادم. بنابراین کار دوم را انجام دادم.»

 

حذف دومین وزیر از کابینه‌ی دولت دوازدهم در کمتر از یک ماه، در حالی رقم می‌خورد که رئیس‌جمهور، روز سه‌شنبه و برای نخستین بار، جهت پاسخ به سؤالات نمایندگان در صحن بهارستان حاضر خواهد شد. در همین حال، شنیده‌ها حکایت از آن دارد که طرح استیضاح وزیر آموزش‌وپرورش نیز در حال آماده‌سازی است. باید دید قرعه‌ی سومین استیضاح و برکناری، به نام کدام وزیر ثبت می‌شود.»

کلید واژه ها: مجلس استیضاح مسعود کرباسیان وزیر اقتصاد الیاس حضرتی فراکسیون امید


( ۱ )

نظر شما :