رای الیوم بررسی کرد؛

ائتلاف سه جانبه روسیه، چین و ایران بزرگترین چالش بایدن

۲۸ آذر ۱۳۹۹ | ۱۱:۵۷ کد : ۱۳۳۳۱ تیتر یک بین الملل آخرین اخبار
بزرگترین چالشی که «جو بایدن» رئیس جمهور جدید آمریکا با آن روبرو خواهد شد، ائتلاف سه جانبه روسیه، چین و ایران است و اگر برای بازگشت به مذاکره با ایران جهت تنظیم توافق هسته ای جدیدی تلاش کند، به دلیل همین ائتلاف، ایران را کاملا متفاوت خواهد یافت.
ائتلاف سه جانبه روسیه، چین و ایران بزرگترین چالش بایدن

سرویس دیپلماسی وقایع اتفاقیه ـ «عبدالباری عطوان» تحلیلگر برجسته جهان عرب با اشاره به این موضوع در روزنامه اینترنتی رای الیوم می نویسد:

بزرگترین چالشی که «جو بایدن» رئیس جمهور جدید آمریکا با آن روبرو خواهد شد، ائتلاف سه جانبه روسیه، چین و ایران است و اگر برای بازگشت به مذاکره با ایران جهت تنظیم توافق هسته ای جدیدی تلاش کند، به دلیل همین ائتلاف، ایران را کاملا متفاوت خواهد یافت.

رهبران ایران در چهار سال ریاست جمهوری دونالد ترامپ، دست بسته ننشستند و علی رغم تحریم ها در حفظ ثبات داخلی موفق عمل کردند. این ائتلاف سه جانبه جدید که به دلیل اغراق ترامپ در اعمال تحریم های اقتصادی علیه ۳ شاخه اصلی آن ریشه دواند،  به دلیل همین تحریم ها هم منسجم تر شد و  به آنها بویژه ایران قدرت داد تا از آثار آن نهایت بهره را ببرند در حالی که متحدان واشنگتن در خلیج(فارس) در حال هدر دادن ثروت های نفتی خود برای خرید سلاح های آمریکا هستند که دیگر قادر به محافظت از آنها هم نیست.

دو مانور نظامی که یکی در دسامبر ۲۰۱۹ میلادی در آبهای خلیج(فارس)، دریای عمان و اقیانوس هند و دیگری در سپتامبر گذشته یعنی تقریبا دو ماه پیش در قفقاز  برگزار شد، بیانگر اوج این ائتلاف سه جانبه فوق الذکر است.

شاید تلاش این کشورهای سه گانه به همراه هند و دیگر کشورهای آسیایی و آفریقایی برای ایجاد یک نظام امنیتی جدید بر ویرانه های سیستم کنونی آمریکا با پشتیبانی یک واحد پول یکپارچه در راستای سرنگونی دلار، بزرگترین خطری باشد که آمریکا و متحدانش را تهدید می کند و به همین دلیل است که«مایک داوودا کوف» کارشناس روسی در گفتگو با روزنامه «فزگلیاد» این کشور با اشاره به دعوت «آلن وست» رئیس حزب جمهوری خواه ایالت تگزاس برای تشکیل « اتحادیه ایالات حامی رئیس جمهور»، پیش بینی کرد که آمریکا ظرف ده سال آتی رو به تجزیه خواهد نهاد. داوودا کوف همچنین در همین راستا به تشکیل ائتلاف متشکل از ایالت های غربی کالیفرنیا، اورگان وواشنگتن جهت مقابله مستقل و جدای از دولت فدرال با ویروس کرونا اشاره کرد.

انتخابات ریاست جمهوری اخیر آمریکا، مهر تاییدی بر دودستگی این کشور بود؛ چرا که نیمی از مردم آمریکا نتایج آن را قبول دارند و نیمی دیگر معتقدند که تقلبی است و به نظر می رسد ماموریت بایدن برای اتحاداین کشور اگر غیرممکن نباشد، بسیار دشوار خواهد بود.

براساس گفته بسیاری از کارشناسان اتحاد جماهیر شوروی سابق از جمله «داوودا کوف»، ایران در هرگونه مذاکرات آتی درباره توافق هسته ای به هیچ وجه ضعیف نخواهد بود؛ زیرا این کشور زرادخانه موشکی عظیمی را توسعه داده است علاوه براین گزارش های سازمان اطلاعات آمریکا که مجله «فورن آویرز»در سایت اینترنتی خود به آنها اشاره کرده، تایید کرده است که ایران پس از رفع تحریم تسلیحاتی و ناکامی ترامپ برای تمدید آن در آگوست گذشته، در حال مذاکره با مسکو جهت خرید هواپیماهای «سو۳۰»، تانکهای «تی۹۰» و سیستم موشکی «اس ۴۰۰» است .

اما اعراب کجای همه این تحولات هستند؟ آنها یا درصد زیادی از آنها در حال عادی سازی روابط با اسرائیل جهت خرید محافظت از خود وقراردادهای سلاحی هستند که مانع رسیدن موشک های یمنی به تاسیسات نفتی آرامکو و بقیق وخریص نشد.

انتهای پیام/

 

کلید واژه ها: رای الیوم ائتلاف سه جانبه روسیه، چین و ایران چالش بایدن


نظر شما :