تخت‌روانچی:

از مذاکرات صلح افغانستان حمایت می‌کنیم

۲۸ آذر ۱۳۹۹ | ۱۰:۰۲ کد : ۱۳۳۱۹ سیاسی آخرین اخبار
نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد گفت: جمهوری اسلامی ایران برای کمک به استقرار صلح، ثبات و توسعه در افغانستان متعهد است.
از مذاکرات صلح افغانستان حمایت می‌کنیم

سرویس سیاسی وقایع اتفاقیه ـ مجید تخت‌روانچی روز پنج‌شنبه در نشست شورای امنیت که با موضوع افغانستان برگزار شد، افزود: ایران و افغانستان دارای پیشینه‌های مشترک مذهبی، فرهنگی، زبانی و تاریخی هستند و ثبات، توسعه اجتماعی ـ فرهنگی و رشد اقتصادی ما نیز در هم تنیده و تقویت کننده یکدیگر است.

وی یادآور شد: همان‌طور که رئیس جمهوری ایران اظهار داشتند، ما ثبات افغانستان را همانند ثبات خود قلمداد می‌کنیم.

نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد ادامه داد: چند دهه ناامنی و بی‌ثباتی در افغانستان تنها از طریق یک روند جامع و فراگیر صلح بین افغان‌ها شامل تمام جناح‌ها از جمله طالبان و برخوردار از حمایت همسایگان و شرکای منطقه‌ای و بین‌المللی، پایان می‌یابد.

تخت‌روانچی اضافه کرد روند صلح باید دستاوردهای گذشته به ویژه قانون اساسی کنونی، حق تعیین سرنوشت مردم از طریق انتخابات، حق زنان و اقلیت‌های قومی و مذهبی و همچنین تعهد به مبارزه با تروریسم را حفظ و تقویت کند.

وی تاکید کرد: گفت‌وگوهای صلح و خشونت نمی‌توانند به موازات هم ادامه یابند و طالبان در واکنش به حسن نیت دولت افغانستان در مذاکرات صلح، باید حملات خود علیه نیروهای دفاعی و امنیتی افغانستان را متوقف کند.

سفیر ایران در سازمان ملل متحد خاطرنشان کرد: ما از مذاکرات صلح حمایت می‌کنیم و معتقدیم که پایان موفقیت‌آمیز آن منوط به انعطاف و صبر همه طرف‌ها و ترجیح دادن منافع مردم افغانستان بر سایر منافع است.

تخت‌روانچی افزود ایران همچنان خواستار درگیر شدن جدی‌تر سازمان ملل در روند صلح افغانستان بوده و حاضر است، در هماهنگی با آن سازمان، به موفقیت این روند کمک کند. وضعیت امنیتی افغانستان، به ویژه به دلیل حملات تروریستی از جمله توسط داعش که حضور آن تهدیدی جدی است برای امنیت افغانستان و منطقه، همچنان نگران کننده است.

وی از حضور نیروهای خارجی نیز به عنوان جلوه‌ای از دخالت خارجی و یکی دیگر از منابع بی ثباتی افغانستان نام برد.

نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد افزود: با این وجود، همان طور که بسیاری از کشورها تاکید کرده‌اند، خروج آنها باید برنامه‌ریزی‌شده و مسئولانه باشد و نباید به خلاء امنیتی در افغانستان منجر شود. بر این اساس، همزمان با خروج نیروهای خارجی، باید از نیروهای نظامی و امنیتی افغانستان حمایت و توان آنها تقویت شود.

تخت‌روانچی اضافه کرد کمک‌های موثری نیز باید به افغانستان در مبارزه با تولید و قاچاق غیرقانونی مواد مخدر به عنوان منبع تامین مالی تروریسم و سایر جرایم ارائه شود.

وی یادآور شد: صلح پایدار در افغانستان نمی‌تواند بدون ارتقای شرایط اقتصادی آن که نیازمند حمایت قوی منطقه‌ای و بین‌المللی است، برقرار شود و به نوبه خود، ایران علاوه بر میزبانی بیش از سه میلیون افغان با وجود جنگ اقتصادی آمریکا، همکاری‌های اقتصادی خود را با افغانستان تقویت کرده است.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد از اتصال افغانستان به عنوان کشور محصور در خشکی، به دریاهای آزاد و نیز دیگر کشورها از طریق بندر چابهار ایران، به عنوان یک نمونه برجسته از همکاری نزدیک دو کشور یاد کرد.

تخت‌روانچی تصریح کرد هفته گذشته شاهد افتتاح راه آهن خواف-هرات بودیم که راه آهن افغانستان را از طریق ایران به اروپا متصل می‌کند، رئیسان جمهوری هر دو کشور آغاز آن را یک رویداد تاریخی خواندند که همکاری های اقتصادی دوجانبه و منطقه‌ای را بیش از پیش تقویت می‌کند و بنیادهای صلح و ثبات با دوام در افغانستان را ارتقا می‌بخشد.

وی تاکید کرد جمهوری اسلامی ایران متعهد است که از طریق توسعه بیشتر روابط دو ملت برادر، به ایجاد یک افغانستان امن‌تر و مرفه‌تر کمک کند.

انتهای پیام/

 

کلید واژه ها: تخت روانچی افغانستان طالبان


نظر شما :