شناسایی ۱۲۱ میلیون حمله سایبری در ۱۰ ماه امسال در کشور

۱۱ دی ۱۳۹۷ | ۱۶:۰۹ کد : ۱۳۱۸ اصلی فناوری
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به افزایش حسگرها و توسعه سامانه ها که موجب ارتقای توان شناسایی حملات سایبری در کشور شده است، گفت: در ۱۰ ماه نخست امسال ۱۲۱ میلیون حمله سایری کشف شده است.
شناسایی ۱۲۱ میلیون حمله سایبری در ۱۰ ماه امسال در کشور

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه: محمدجواد آذری جهرمی روز سه شنبه در افتتاحیه طرح توسعه هسته شبکه ملی اطلاعات گفت: در پایان سال ۹۶ تنها ۹ سامانه رصدی در مرکز ماهر داشتیم که از آن زمان تعداد آنها نزدیک دو برابر شده است، همچنین ۱۸ سامانه رصدی نصب شده و سند خوبی در شورای عالی فضای مجازی برای تبین وظایف حوزه امنیتی دستگاه ها به تصویب رسیده است.
به گزارش ایرنا، جهرمی ادامه داد: تعداد سنسورهای پایشی در حوزه امنیت از ۲ هزار به ۲۸۰۰ سنسور رسیده است. حملات شناسایی شده در کشور از ۳۳ میلیون حمله در سال ۹۶، به ۱۲۱ میلیون حمله در ۱۰ ماهه اول ۹۷ رسیده است که بخشی از این امر ناشی از توسعه سنسورها و بخشی دیگر حاصل توسعه سامانه هاست.
«بدافزارهای شناسایی شده از ۴۶۴۳ در سال ۹۶ به ۴۴۳۹۹ در سال ۹۷ رسیده است. البته این عدد به معنای افزایش تهدیدها نیست و معنای آن افزایش توان ما در شناسایی است. برخی مراجع زمانی که آماری از کشف بدافزارها ارائه می شود به این دقت ندارند که توانمندی کشف جرایم رشد پیدا کرده و این ربطی به رشد جرایم ندارد. جرایم در کشور ثابت است. قدرت کشف بالا رفته و باید به این مسئله اشاره شود.»
وزیر ارتباطات با اشاره به این که یکی از پروژه های مهم، شبکه های نت ملی برای رصد حملات و کشف انتشار بدافزارها بوده است، گفت: حجم حملاتی که از سایر نقاط جهان به ما شده در حال حاضر ۹۴ درصد و منشا ۵.۵ درصد کل حملات، داخلی است که جزئیات را مرکز ماهر اعلام می کند. اگر بخواهیم به صورت آماری بگوییم در سال ۹۶ بابت پایش مشکلات امنیتی وب سایت ها چیزی نداشتیم اما در سال ۹۷ آسیب های امنیتی ۵۰ هزار وبسایت را کشف کردیم و از طریق مرکز ماهر به آن ها اطلاع رسانی کردیم. پوشش خدمات محافظت ابری برای وبسایت های دولتی بر اساس سند بر عهده ما گذاشته شده بود. در سال ۹۶، دو هزار عدد داشتیم و در سال ۹۷ به ۳۸۵۰ رسیدیم که به این ترتیب بیش از ۹۲ درصد رشد داشتیم.
جهرمی با اشاره به این که در سال ۹۶ شناسایی حملات هک و نفوذ نداشتیم گفت: در سال ۹۷ به ۶۷۴۱ وبسایت رسیدیم و نتیجه این بود که قربانیان حملات سایبری ما امسال ۴۰ درصد نسبت به سال قبل کاهش پیدا کرده است.
به گفته وزیر ارتباطات، بیش از ۲۰۰ هزار حمله و تهدید سایبری در دستگاه های کشور توسط سامانه رصدی مرکز ماهر کشف شده است. ۵۰۰ حمله فیشینگ علیه نظام پرداخت بوده که کشف و دفع شده و پیگیری های بعدی نیز انجام شده است. ۳ هزار وبسایت دولتی در برابر حملات دیداس (حمله منع سرویس) در سال ۹۷ حفاظت شدند. همچنین بیش از ۶ هزار و ۵۰۰ نفوذ به وبسایت های تحت پوشش و حمایت طبق سند تقسیم مسئولیت در حوزه امنیت، شناسایی شدند که گزارش کردیم.

کلید واژه ها: وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعاتحملات سایبری


نظر شما :