حجم صادرات ایران به سوریه چقدر است؟

۲۱ آذر ۱۳۹۹ | ۱۴:۳۷ کد : ۱۳۱۰۵ اقــتــصــادی آخرین اخبار
مدیرکل دفتر عربی و آفریقایی سازمان توسعه تجارت ایران، گفت: در ۷ ماهه ابتدای امسال ارزش کالاهای صادراتی به سوریه حدود ۷۳ میلیون دلار و ارزش کالاهای وارداتی سوریه به ایران حدود ۱۰ میلیون دلار بوده است.
حجم صادرات ایران به سوریه چقدر است؟

سرویس اقتصادی وقایع اتفاقیه ـ فرزاد پیلتن درباره آخرین وضعیت تجارت ایران و سوریه  با اشاره به ناآرامی  های سیاسی در سوریه حجم تجارت ایران و سوریه کاهش یافت، گفت: اگرچه در سال ۱۳۸۹ حجم تجارت دو کشور ۵۵۰ میلیون دلار بود اما در سال ۱۳۹۷ حجم تجارت ایران و سوریه به ۱۰۵ میلیون دلار رسید. 

مدیرکل دفتر عربی و آفریقایی سازمان توسعه تجارت ایران اظهار داشت: از۵۵۰ میلیون دلار تجارت دو کشور در سال ۱۳۸۹،  ۵۲۰ میلیون دلار ارزش صادرات ایران به سوریه و ۳۰ میلیون دلار نیز ارزش واردات کالا از سوریه به ایران بوده است. 

وی درباره حجم تجارت ایران و سوریه در سال جاری بیان داشت، افزود: در هفت ماهه ابتدای امسال حجم تجارت دو کشور ۸۳ میلیون دلار بوده که از این رقم ۷۳ میلیون دلار صادرات به سوریه و حدود ۱۰ میلیون دلار از سوریه واردات داشته ایم. 

پیلتن  گفت: عمده ترین محصولات صادراتی به سوریه  شیرخشک،  قطعات خودرو، لوله و پروفیل، انواع میله های آهنی و فولادی و ...  است. 

وی با اشاره به اینکه از سال ۱۳۸۷ تا ۱۳۹۷ صادرات خدمات فنی و مهندسی به کشور سوریه حدود ۲.۲ میلیارد دلار بود، بیان داشت: احداث کارخانه آرد، کارخانه تصفیه روغن های معدنی، راه اندازی خطوط تولید خودرو و ایجاد پست های برق از جمله مهمترین زمینه هیا صدور خدمات فنی و مهندسی شرکت های ایرانی به سوریه بوده است. 

وی با اشاره به واردات ۴.۳ میلیارد دلاری کشور سوریه در سال ۲۰۱۹ بیان داشت: این در حالی است که این کشور در سال مذکور فقط ۳۰۹ میلیون دلار صادرات داشته است، لذا این حجم از واردات فرصت های خوب صادراتی برای ما خواهد داشت. 

پیلتن  با اشاره به خسارت وارده به زیرساخت های سوریه در جریان جنگ داخلی این کشور بیان داشت: علیرغم تاسف برای این موضوع، اما علاوه بر فرصت های سابق تجاری، این شرایط زمینه های جدیدی را برای فعالیت شرکت های خدمات فنی و مهندسی ایرانی و همچنین صادرات محصولات ایرانی به این کشور بوجود آورده است.

مدیرکل دفتر عربی و آفریقایی سازمان توسعه تجارت ایران، افزود: وجود برخی موانع غیر تعرفه ای مانند وضع ممنوعیت های وارداتی اضطراری توسط دولت سوریه، عدم وجود روابط بین بانکی مناسب و سختی مبادله پول توسط بازرگانان، کاهش درآمدهای دولت سوریه، عدم وجود خطوط حمل و نقل مستقیم زمینی و دریایی میان دو کشور، عدم حضور مستقیم شرکت های ایرانی در بازار سوریه، نگرانی ناشی از عدم برقراری کامل امنیت در سوریه و شیوع ویروس کرونا را از مهمترین چالش های فرا روی صادرات ایران به سوریه عنوان کرد. 

انتهای پیام/

کلید واژه ها: سوریه ایران توسعه تجاری


نظر شما :