به رغم تهدید ترامپ برای وتو؛

مجلس نمایندگان آمریکا بودجه نظامی را تصویب کرد

۱۹ آذر ۱۳۹۹ | ۱۳:۲۷ کد : ۱۳۰۶۵ بین الملل آخرین اخبار
دموکرات‌های مجلس نمایندگان آمریکا بدون توجه به شروط ترامپ و با لحاظ کردن تحریم‌هایی علیه ترکیه و روسیه، لایحه بودجه نظامی ۲۰۲۱ را تصویب و برای رای‌گیری به سنا، ارسال کردند.
مجلس نمایندگان آمریکا بودجه نظامی را تصویب کرد

سرویس دیپلماسی وقایع اتفاقیه به نقل از رویترز، مجلس نمایندگان آمریکا به نسبت ۳۳۵ رای موافق در برابر ۷۸ رای مخالف، لایحه ۷۴۰ میلیارد دلاری بودجه نظامی این کشور را تصویب کرد و آن را برای رای‌گیری به مجلس سنا فرستاد که تحت کنترل جمهوریخواهان است.

اقدام مجلس نمایندگان که در آن اکثریت دموکرات حاکم است، از برخی جهات مهم تلقی می‌شود. نخست آنکه دونالد ترامپ رئیس‌جمهور فعلی آمریکا، هفته گذشته تهدید کرده بود چنانچه شروط وی لحاظ نشود؛ لایحه بودجه نظامی را وتو خواهد کرد.

اولین شرط وی، حذف ماده‌ای است که به تائید هر دو مجلس نمایندگان و سنا رسیده و مطابق با آن، نام افراد دخیل در تاریخ برده‌داری آمریکا از پایگاه‌های نظامی این کشور حذف می‌شود.

دومین شرط هم حذف بند ۲۳۰ قانون حراست از ارتباطات مبنی بر مصونیت شرکت‌های فناوری نظیر فیس‌بوک و توئیتر است.

این در حالی است که دموکرات‌های مجلس نمایندگان، این شروط را نادیده گرفته‌اند.

از موارد مهم دیگر در نسخه پیشنهادی آنها، لحاظ کردن تحریم‌هایی علیه ترکیه در صورت عدم انصراف از خرید سامانه اس -۴۰۰ روسی است که به زعم آمریکایی‌ها موجب تضعیف دیوار دفاعی ناتو می‌شود.

مورد دیگر، تشدید تحریم‌ها علیه پروژه خط انتقال گاز طبیعی از روسیه به اروپا است که با عنوان «نورد استریم ۲» شناخته می‌شود.

در لایحه بودجه نظامی آمریکا برای سال مالی ۲۰۲۱، رقم ۶۳۵.۵ میلیارد دلار برای رفع نیازهای اصلی پنتاگون، ۲۶.۵ میلیارد دلار برای انجام عملیات‌های امنیتی وزارت انرژی و ۶۹ میلیارد دلار هم برای عملیات‌های خارجی در نظر گرفته شده است.

انتهای پیام/

کلید واژه ها: مجلس نمایندگان آمریکا بودجه نظامی تهدید ترامپ


نظر شما :