با صدور بیانیه‌ای مطرح شد

واکنش تروئیکای اروپایی به نصب سانتریفیوژهای جدید در نطنز

۱۷ آذر ۱۳۹۹ | ۱۴:۴۷ کد : ۱۳۰۱۳ سیاسی آخرین اخبار
طرفین اروپایی برجام به رغم کم لطفی که طی چهار سال گذشته در قبال ایران داشته‌اند؛ با اتخاذ لحنی طلبکارانه، درباره نصب سانتریفیوژهای جدید در تاسیسات نطنز، ابراز نگرانی کردند.
واکنش تروئیکای اروپایی به نصب سانتریفیوژهای جدید در نطنز

سرویس سیاسی وقایع اتفاقیه به نقل از رویترز، تروئیکای اروپایی انگلیس، فرانسه و آلمان با انتشار بیانیه‌ای مشترک، از تصمیم ایران مبنی بر نصب سانتریفیوژهای جدید در تأسیسات غنی‌سازی نطنز ابراز نگرانی کردند.

آنها در بخشی از این بیانیه مدعی شدند: چنانچه ایران مصمم به حفظ فضای دیپلماسی است؛ نباید چنین اقداماتی را عملی کند.

در بخش دیگری از این بیانیه می‏ خوانیم: تصمیم ایران مبنی بر نصب سه آبشار دیگر از سانتریفیوژهای پیشرفته در سایت نطنز، مغایر با برجام و به شدت نگران کننده است.

این بیانیه در ادامه ادعاهای مطرح شده و با اشاره به مصوبه اخیر مجلس شورای اسلامی ایران تحت عنوان «اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از حقوق ملت ایران» می ‏افزاید: اگر این قانون اجرا شود، به طور اساسی برنامه هسته‌ای ایران را توسعه داده و دسترسی‌های نظارتی آژانس اتمی را محدود می‌کند. این اقدامات با برجام و تعهدات گسترده‌تر هسته‌ای ایران همخوانی ندارد.
تروئیکای اروپایی در نهایت مدعی شد: چنین اقدامی تلاش‌های مشترک ما برای حفظ برجام را به خطر می‌اندازد و فرصت مهم برای بازگشت به دیپلماسی با روی کار آمدن دولت جدید آمریکا را تضعیف می‌کند.

این ادعای طرفین اروپایی برجام در حالی مطرح می‌شود که آنها در طول چهار سال دوره زمامداری دونالد ترامپ رئیس‌جمهور فعلی آمریکا، عملاً با رفتار منفعلانه خود مانع از بهره مندی ایران از مزایای اقتصادی برجام شدند حال آنکه اکنون نیز با این احتمال که کاخ سفید به جو بایدن دموکرات محول خواهد شد؛ ادعاهای فرابرجامی جدیدی را مطرح می‌کنند.

هفته پیش، هایکو ماس وزیر خارجه آلمان مدعی شده بود: به جای توافق موجود که دیگر یک توافق کامل نیست به دنبال توافق هسته‌ای جامع و گسترده‌تر با ایران هستیم!

انتهای پیام/

کلید واژه ها: تروئیکای اروپایی برجام سانتریفیوژ در نطنز


نظر شما :