جلسات استیضاح چه تاثیری در اذهان عمومی می‌گذارد؟

۰۴ شهریور ۱۳۹۷ | ۱۶:۳۱ کد : ۱۳۰ تیتر یک انتخاب سردبیر جامـــعه
یک روانشناس در گفتگو با روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه معتقد است که جامعه هم مانند خانواده می باشد؛ وقتی بین راس جامعه اختلاف ایجاد شود، استرس اعضای جامعه و ناامنی در بین آن‌ها شدت می‌گیرد.
جلسات استیضاح چه تاثیری در اذهان عمومی می‌گذارد؟

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه: در میان تجمع اخبار بد و تلخ در جامعه، این روزها جلسات علنی مجلس شورای اسلامی و اظهارات نمایندگان، علی الخصوص جلسات استیضاح وزیران باعث افزایش اضطراب عمومی در جامعه شده و حس ناامنی را در افراد تقویت می‌کند. یک روانشناس در ادامه از تاثیرات این جلسات به خبرنگار اجتماعی وقایع اتفاقیه توضیحاتی ارائه می‌دهد.

 

مرجان محمدیان، روانشناس عمومی می‌گوید: راس جامعه مانند خانواده است؛ کودک در خانواده رشد می‌کند و اولین تاثیرات را از محیط خانواده‌اش می‌گیرد. 

 

وی ادامه می‌دهد: شما در نظر بگیرید که دو راس خانواده یعنی پدر و مادر دائما با هم اختلاف داشته باتشند. همدیگر را بکوبند و دائم به هم تهمت بزنند، کودک در چنین محیطی امنیت خودش را از دست می‌دهد. استرسش زیاد می‌شود، اعتماد به نفسش کم می‌شود و ...

 

محمدیان این تاثیر را تشریح می‌کند و توضیح می‌دهد: راس جامعه هم مانند خانواده است، وقتی بین ارکان اصلی جامعه اختلاف ایجاد می‌شود خودباوری در افراد آن جامعه یا همان خانواده بزرگتر تضعیف می‌شود. وقتی خودباوری تضعیف شود، دیگر فرد نمی‌تواند به خودش اعتماد کند و تولید ملی راه بیندازد. همچنین امنیت فرد زیر سوال می‌رود، استرس در تک تک اعضا زیاد شده و این تاثیر مستقیمی در سلامت جسم و روان فرد دارد.

 

این روانشناس تشریح می‌کند: بسیاری از معضلات ما در جامعه ریشه در همین ناامیدی‌ها و استرس‌های جمعی دارند، به طور مثال مساله اعتیاد جوانان یکی از مهم‌ترین همین مصادیق است.

 

وی ادامه می‌دهد: نظریه علم روان می‌گوید که مشکلات باید به دور از چشم فرزندان حل شود؛ این اتفاق باید دقیقا برای مشکلات جامعه هم این طور رخ دهد. رسانه‌ها نباید هر مساله‌ای را رسانه‌ای کنند؛ وقتی مشکلات حداقل علنی نشود، احساس ناامنی کمتر می‌شود.

 

این روانشناس در پایان در پاسخ به این سوال که چرا خبرنگار نباید شفاف سازی کند، می‌گوید: بینید شفاف سازی متفاوت است. یک زمان است که شما آماری از تصادف ارائه می‌دهید، این آمار کمک کننده‌ است؛ اما یک زمان است که شما از لحظه تصادف فیلم می‌گیرید این باعث ترویج خشونت می‌شود. رسانه‌ها نباید جراحت را بیشتر کنند و صرفا باید واقعیت را منعکس کنند، همین عدم انعکاس خشونت‌ها در جلساتی مانند استیضاح هم به تقویت روحیه افراد کمک می‌کند.

کلید واژه ها: استیضاح مجلس شورای اسلامی آسیب شناسی در جامعه وزیر اقتصاد اعتماد عمومی


نظر شما :