سهم فرهنگ و هنر ازبودجه کل کم است

۰۹ دی ۱۳۹۷ | ۱۲:۲۴ کد : ۱۲۹۲ اصلی فرهنگ و هنر
مدیرکل دفتر اقتصاد، فرهنگ وهنر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، گفت: میزان اعتبارات تخصیص داده شده برای این وزارتخانه کاهش یافته و سطح پائین سهم فرهنگ و هنر از بودجه کل کشور کفاف بسیاری از حوزه ها را نخواهد داد.
سهم فرهنگ و هنر ازبودجه کل کم است

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه: افسر موموندی با تشریح جزئیات و جداول ترسیم شده در مورد بودجه ۹۸ برای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، گفت: بودجه ای که درنظر گرفته شده حدود یک هزار و ۴۱۵ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان است که نسبت به یک هزار ۳۱۲ میلیارد تومان سال گذشته، مبلغی نزدیک به ۱۰۰ میلیارد تومان افزایش را نشان می دهد.
مشاور معاون مدیریت و توسعه منابع وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه بودجه کلی دولت افزایش داشته است اما این بودجه کافی نیست، تصریح کرد: گمان می کنم که ما در وضعیت ویژه ای هستیم که یک همت ملی را می طلبد تا ما را به سمت و سوی پوشش این کمبودها سوق دهد.
به گزارش ایرنا، موموندی خاطرنشان کرد: سهم فرهنگ و هنر از کل بودجه کشور حدود ۲.۵ درصد است که همین مقدار بودجه هم امور فرهنگی، تربیت بدنی و گردشگری را نیز شامل می‌شود از این رو با توجه به گستردگی کار و فعالیت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان دستگاه تاثیرگذار فرهنگی، باید نسبت به افزایش بودجه این وزارتخانه تدبیری اتخاذ شود.
مدیرکل دفتر اقتصاد و فرهنگ و هنر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه با اشاره به سهم فرهنگ وهنر در میزان تولیدسرانه ناخالص داخلی و به ویژه ملی، تاکید کرد: کسب و کارهای فرهنگی باید وارد چرخه اقتصاد کشور شوند چرا که بر این باوریم با توسعه کسب و کارهای فرهنگی و هنری می‌توان اقتصاد کشور را نجات داد.
به گفته وی یکی از راه های نجات اقتصاد کشور، اقتصاد دانش بنیان است که با توسعه کسب و کارهای روستایی و شهری می توان هزاران شغل در کشور با ارائه تسهیلات ویژه ایجاد کرد.
مدیرکل دفتر اقتصاد و فرهنگ و هنر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: چنانچه این تسهیلات به موقع و به میزان نیاز به حوزه فرهنگ و هنر تزریق شود بدون شک در حوزه کسب وکارهای نوپا، دیجیتال، شهری و روستایی فرصتی را ایجاد می‌کند و به دنبال آن شاهد یک دگرگونی بزرگ خواهیم بود.
موموندی درعین حال تاکید کرد: گمان می کنم که اگر حضور مردمی در اینگونه کسب و کارها و فعالیت ها ارج نهاده شوند بدون شک نه تنها درعرصه اقتصاد فرهنگ و هنر بلکه دراقتصاد کشور نیز شاهد رشد و شکوفایی و افزایش سرمایه خواهیم بود. 
به گفته وی بسیاری ازمشکلات را می توان از این طریق حلکرد همانطور که برخی از معضلات عرصه مدیریتی هم با حضور خود مردم برطرف می‌شوند.
مدیرکل دفتر اقتصاد و فرهنگ و هنر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد: ایجاد فرصت های شغلی، یکی از رویکردهای مهم دولت در جهت رفع بیکاری و پایین آوردن نرخ بیکاری درکشور است، به همین منظور موضوع اقتصاد، فرهنگ و هنر در این دوره وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با جدیت دنبال وعملیاتی خواهد شد.
موموندی درعین حال با اشاره به حجم بالای انتظارات از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان یک دستگاه متولی فرهنگ و هنر کشور، تصریح کرد: با بودجه کم، امکان برنامه ریزی برای تقویت فرهنگ وهنر، هنرمندان و اهالی این عرصه و از سویی استمداد از این عناصر بدون شک ما را با دشواری های زیادی مواجه خواهد کرد لذا اهتمام ویژه به سهم تخصیص بودجه برای فرهنگ و هنر باید به صورت ویژه دیده شود تا بتوان به سطح توقعات و انتظارات از این وزارتخانه جامع عمل پوشاند.

کلید واژه ها: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامیبودجه کشور


نظر شما :