وقایع اتفاقیه گزارش می‌دهد

پشت‌پرده بورسی‌شدن سرخابی‌ها

۱۳ آذر ۱۳۹۹ | ۰۳:۰۶ کد : ۱۲۸۷۹ اصلی تیتر یک ورزشی
با ارئه لایحه بودجه ۱۴۰۰ دو باشگاه استقلال و پرسپولیس سودآور معرفی و مقرر شد که سهام آنها در بورس و فرابورس عرضه شود اما به زعم کارشناسان این اقدام عوام‌فریبانه راهی برای تأمین درآمد است.
پشت‌پرده بورسی‌شدن سرخابی‌ها

سرویس ورزشی وقایع اتفاقیه، لایحه بودجه روز گذشته تقدیم مجلس شد و طبق بررسی ها، اسم دو باشگاه استقلال و پیروزی به عنوان دو باشگاه سودآور معرفی و عنوان شد که سهام آنها در بورس و فرابورس عرضه خواهد شد.

اقدامی که پیدا و پنهان های زیادی دارد و سود دهی شرکت ها یکی از پیش نیازهای اصلی برای ورود به این عرصه است به عبارتی باید شرکت ها در آخرین سال مالی خود سودآور بوده و امکان تداوم سودآوری آنها در آینده قابل تحقق باشد. 

وضعیت دارایی ها و هزینه های پرسپولیس و استقلال 

میزان درآمد، هزینه و دارایی های جاری دو شرکت ورزشی فرهنگی پرسپولیس و استقلال در لایحه بودجه 1400 مشخص شده است؛ بر پایه آمار اعلام شده، میزان درآمد پرسپولیس  95 میلیارد تومان و هزینه های آن 94 میلیارد و 853 میلیون و 200 هزار تومان قید شده است.

درآمدهای استقلال نیز 69 میلیارد و 500 میلیون تومان و مقدار هزینه‌های جاری معادل 69 میلیارد و 498 میلیون تومان عنوان شده است.

این در حالی است که درآمد پرسپولیس در سال گذشته ۱۱۳ میلیارد تومان برآورد شده که حدود 2 میلیارد و 800 میلیون آن سود بوده است. بنا بر اطلاعات ارائه شده بدهی پرسپولیس ۲۰۰میلیارد و زیان انباشته این باشگاه هم ۱۳۵ میلیارد تومان است.

باشگاه استقلال نیز در سال 97 با مبلغ ۷ میلیارد و 200 میلیون تومان زیان‌ده اعلام می‌شود اما به یک باره در صورت‌های مالی سال 98 با سرمایه ۸ میلیارد و 100 میلیون تومانی به عنوان سودده معرفی شده است.

بورسی شدن باشگاه استقلال و پرسپولیس عوام فریبی است

امیر رضا واعظ آشتیانی مدیر عامل سابق استقلال در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس ورزشی وقایع اتفاقیه، درباره قرار گرفتن استقلال و پرسپولیس در بورس و فرابورس گفت: وزارت ورزش و کسانی که این طرح و بودجه را برای دو باشگاه استقلال و پرسپولس در نظر گرفته اند باید پاسخگو باشند و از مدارک و شواهد مستند سود ده بودن این دو باشگاه رونمایی کنند.

واعظ آشتیانی در ادامه بیان کرد: این باشگاه ها چگونه می خواهند به صورت سهام عرضه شوند چرا که شرط حضور در بورس این است که سه سال متوالی سود ده باشند در حالی که رئیس سازمان خصوصی سازی 4 ماه پیش در مصاحبه ای ادعا کرد هر کدام از این باشگاه ها 370 میلیارد تومان بدهی دارند.

مدیر عامل سابق باشگاه استقلال با بیان این پرسش که وقتی مرجعی رسمی مانند سازمان خصوصی سازی این موضوع را مطرح می کند مسئولان این دو باشگاه با چه استنادی خود را سود ده اعلام می کنند، اظهار داشت: برای مستند بودن این ادعا باید میزان ورودی و خروجی این دو باشگاه از طریق اسناد و صورت وضعیت اعلام و در خصوص سود این باشگاه ها شفاف سازی شود. 

واعظ آشتیانی در ادامه افزود: بورسی شدن مجموعه های فرهنگی ورزشی سرخابی ها یک عوام فریبی بیش نیست. در صورتی که مسئولان چنین ادعایی دارند باید مدارک ارائه دهند تا کسانی که اگر قصد داشته باشند سهام آنها را بخرند با آگاهی حرکت کنند. زیرا این افراد قطعا آنقدر هوشیار هستند که خرید سهام  را منوط به ارائه اسناد و مدارک سود دهی از بورس کنند. 

وی در تشریح پشت پرده این اقدام اظهار کرد: اعتقاد داریم که بورسی شدن این دو شرکت بیشتر یک بلوف است. مدیر عامل سابق باشگاه استقلال چند وقت پیش اعلام کرده بود که وقتی باشگاهی هزار و 500 میلیارد تومان ثروت دارد اگر 100 میلیارد هم بدهی داشته باشد مشکلی پیش نمی آید. این اظهارات نشان دهنده ناآگاهی شدید مسئولان این باشگاه ها نسبت به سود و زیان است. در عین حال وقتی چنین اعترافی وجود دارد چگونه باید باور کنیم که این دو باشگاه سوده هستند. 

مدیر عامل سابق باشگاه استقلال ادامه داد: این امر بیشتر در راستای شعار دولت در راستای خصوصی سازی باشگاه های استقلال و پرسپولیس است و علاوه بر این و مهمتر از همه این اقدام منتقل کردن یک مطالبه اجتماعی قوی به دولت بعد است.

تامین کم و کسری مالی پشت پرده بورسی شدن باشگاه‌هاست

بنا بر اعلام ابوالقاسم شمسی معاون سازمان خصوصی سازی در آخرین صورت‌های مالی که تیرماه سال ۹۸ به تصویب مجمع رسیده، زیان انباشته باشگاه استقلال 155 میلیارد تومان و مبلغ بدهی‌ این باشگاه 190 میلیارد تومان عنوان شده است که 56 میلیارد تومان از این بدهی مربوط به موارد مالیاتی است.

طبق صورت‌های مالی خرداد ۹۸، سود و زیان انباشت شده باشگاه پرسپولیس نیز 135 میلیارد و جمع بدهی‌های آن مشابه باشگاه استقلال 190 میلیارد تومان است که بخش مالیاتی آن 75 میلیارد تومان تخمین زده شده است.

 با بررسی صورت های مالی صرفا منتشر شده از این دو باشگاه متوجه زیان انباشته شده بالای این دو باشگاه می شویم نکته عجیب این است که با وجود این حجم از بدهی سودده شناسایی شده اند در حالی که منبع این سود مشخص نیست. در مجموع می توان اینطور نتیجه گرفت که تنها گزینه روی میز برای بورسی شدن سرخابی ها نوعی عوام فرینی و کسب درآمد از طریق فروش سهام شرکت هایی زیان ده است تا به این وسیله کم و کسری های مالیشان جبران شود. 

انتهای پیام/
 

کلید واژه ها: باشگاه استقلال باشگاه پرسپولیس بازار بورس


نظر شما :