استقبال دبیرکل ناتو از مذاکرات مسکو ـ واشنگتن

۱۲ آذر ۱۳۹۹ | ۰۰:۲۳ کد : ۱۲۸۴۷ بین الملل آخرین اخبار
دبیرکل ناتو اعلام کرد که از گفت‌وگو بین مسکو و واشنگتن در مورد تمدید پیمان نیو استارت استقبال می کند.
استقبال دبیرکل ناتو از مذاکرات مسکو ـ واشنگتن

سرویس دیپلماسی وقایع اتفاقیه به نقل از اسپوتنیک، "ینس استولتنبرگ" معتقد است که داشتن توافق نامه روسیه و آمریکا برای تنظیم تعداد کلاهک های هسته ای بسیار مهم است و  ناتو از گقت و گو بین مسکو و واشنگتن در مورد تمدید پیمان نیو استارت استقبال می کند.

استولتنبرگ در کنفرانس مطبوعاتی اولین روز نشست وزرای خارجه ناتو گفت: همه ما می دانیم که پیمان نیواستارت فوریه آینده (بهمن) به پایان می رسد بنابراین زمان در حال اتمام است.

وی افزود: ما از گفت و گوهای روسیه و ایالات متحده برای یافتن راهی پیش رو استقبال می کنیم زیرا ما نباید در شرایطی قرار بگیریم که توافق نامه ای برای تنظیم تعداد کلاهک های هسته ای وجود نداشته باشد.

استولتنبرگ تصریح کرد که در حال حاضر کشورهای عضو ناتو توافق کرده اند که باید گفت و گو با روسیه را ادامه دهند.

معاهده نیو استارت که در پنجم فوریه (۱۶ بهمن) ۲۰۲۱ منقضی می‌شود جدیدترین معاهده مهم کنترل تسلیحات هسته‌ای میان مسکو و واشنگتن است. این توافق تعداد کلاهک‌های هسته‌ای راهبردی را در هر کشور به ۱۵۵۰ مورد محدود می‌کند. روسیه پیش از این هشدار داد که زمان کافی برای مسکو و واشنگتن برای مذاکره در مورد جایگزینی این پیمان باقی نمانده است. 

توافقنامه جدید استارت سال ۲۰۱۰ توسط «دیمیتری مدودوف» رییس جمهوری وقت روسیه و «باراک اوباما» رییس جمهوری وقت آمریکا به امضا رسید. در حال حاضر این توافقنامه تنها عامل کنترل تسلیحات میان دو کشور است که هنوز لازم الاجراست. این توافق که در فوریه ۲۰۲۱ منقضی می‌شود.  

گمانه زنی ها حاکی است روسیه و آمریکا هر یک بیش از ۶ هزار کلاهک هسته ای در اختیار دارند اما سهم چین حدود ۳۰۰ کلاهک اتمی است.

انتهای پیام/

کلید واژه ها: دبیرکل ناتو مسکو واشنگتن


نظر شما :