فرجی راد به وقایع اتفاقیه خبر داد

مذاکرات برجامی با آمریکا قبل از ژانویه صورت می‌گیرد

۰۵ آذر ۱۳۹۹ | ۰۹:۵۶ کد : ۱۲۶۶۰ اصلی تیتر یک بین الملل
سفیر اسبق کشورمان در نروژ گفت: احتمال دارد تا پیش از ژانویه درباره برجام صحبت هایی شکل بگیرد که اگر مثبت باشد چراغ سبز است و به طور غیر رسمی نیز گفت‌وگوهایی برای چگونگی شروع مذاکرات انجام خواهد شد.
مذاکرات برجامی با آمریکا قبل از ژانویه صورت می‌گیرد

عبدالرضا فرجی راد سفیر اسبق کشورمان در نروژ در گفت وگو با خبرنگار سرویس دیپلماسی وقایع اتفاقیه با اشاره به نتایج انتخابات آمریکا و شکست ترامپ به تشریح رویکردهای جدید جمهوری اسلامی در حوزه سیاست خارجی و نحوه تعامل با دولت جدید ایالات متحده در قالب گفت و گو با 5+1 پرداخت.
 فرجی راد در همین زمینه اظهار داشت: سیاست‌های ایران از سوی مقامات رسمی کشور اعلام شده است که روسای جمهور آمریکا هیچ تفاوتی برای ایران ندارند و ما صرفاً به دنبال منافع خود هستیم.
یکی از منافع ایران توافق با 1+5 با محوریت آمریکاست
این کارشناس مسائل بین‌الملل، یکی از منافع ایران را توافق بین ایران و 1+5 با محوریت آمریکا برشمرد و افزود: بر اساس این توافق قرار بود که ایران از نظر اقتصادی رشد کند و مانعی ایجاد نشود اما متاسفانه با آمدن ترامپ، این موضوع منتفی شده و آمریکا از برجام خارج شد.
وی با بیان اینکه وقایع دو سه سال اخیر سبب شده ایران تحت فشار شدید اقتصادی قرار بگیرد یادآور شد: شکست ترامپ برای ایران مثبت است چراکه او در سه سال گذشته باعث آزار و اذیت بسیار مردم ایران شده بود.
منتظر اقدام عملی بایدن برای بازگشت به برجام است
 فرجی راد با تأکید بر اینکه ایران منتظر سر کار آمدن دولت جدید آمریکا و انجام اقدام عملی برای بازگشت به برجام است، خاطرنشان کرد: در این صورت ایران نیز می تواند به تعهدات خود بازگردد.
 این کارشناس مسائل بین الملل ادامه داد: اگر آمریکا اقدام عملی انجام دهد، رویکرد مثبتی در گفت‌وگوها خواهیم داشت البته بسیار بعید است که وضعیت همانند دوره آقای ترامپ باقی بماند.
 وی با بیان اینکه در همین چند روز اخیر اقتصاد کشور عکس العمل خود را نسبت به تحولات اخیر نشان داده است گفت: ریال حدود ۷ یا ۸ دلار افزایش ارزش داشته است.
اگر آمریکا به برجام باز نگردد ایران نیز به رویکردهای جدیدی روی خواهد آورد
فرجی راد با بیان اینکه اگر آمریکا به برجام باز نگردد ایران نیز به رویکردهای جدیدی روی خواهد آورد، اظهار داشت: مجلس اخیراً مصوبه ای را گذراند که اختیارات بیشتری به دولت برای اقدام در زمینه مسائل هسته‌ای داده است بنابراین من تصور می‌کنم گفت‌وگوهای اولیه بین اروپا و دولت جدید آمریکا تا پیش از ژانویه صورت گیرد.
سفیر اسبق کشورمان در نروژ ادامه داد: ممکن است آنها شرط و شروط اعلام کنند که ایران نمی پذیرد و بخواهد که برجام همانطور که بود اجرا شود اما در مجموع شرایط مثبت و امیدواری ها زیاد است.
به گفته وی قطعاً مقامات در قالب گفتگو با 1+5 مخالفت ندارند و در گذشته نیز این کار انجام شده و حتماً باید این اتفاق بیفتد تا آمریکا به وضعیت پیش از برجام بازگردد چرا که همه از تعهدات خود عدول کرده‌اند و هر کشوری باید به شرایط صفر بازگردد.
ایمیل های غیررسمی بین طرف ایرانی، آمریکایی و اروپایی برقرار می شود
فرجی راد با بیان اینکه کسانی که کار برجام را از جانب آمریکا با ایران دنبال می‌کردند احتمالاً مجدداً سر کار بیایند، گفت: تا ماه ژانویه که آقای بایدن در کاخ سفید مستقر می شود ایمیل های غیررسمی بین طرف ایران آمریکایی و اروپایی برقرار خواهد شد تا مقدمات این گفتگوها فراهم شود ضمن اینکه چین و روسیه نیز در این زمینه فعال تر خواهند شد.
سفیر اسبق کشورمان در نروژ یادآور شد: بنده احتمال می دهم که تا پیش از ژانویه از جانب دولت آمریکا بیانیه و نظری مبنی بر برجام، توافقات اقلیمی و بازگشت مسلمانان به آمریکا مطرح شود از این رو احتمال دارد تا پیش از ژانویه درباره برجام نیز صحبت هایی به صورت علنی شکل بگیرد که اگر مثبت باشد چراغ سبز است و به طور غیر رسمی نیز گفت‌وگوهایی برای چگونگی شروع مذاکرات انجام خواهد شد.
فرجی راد تاکید کرد: درباره گفت و گوی ایران با کشورهای 1+5 مخالفتی وجود ندارد چرا که تحریم‌ها باید حتماً برداشته شود.

انتهای پیام

کلید واژه ها: انتخابات آمریکا خروج ترامپ از برجام


نظر شما :