حریرچی: درخواست ۱۸ میلیون دوز واکسن داده ایم

۰۴ آذر ۱۳۹۹ | ۱۷:۰۷ کد : ۱۲۶۴۱ جامـــعه آخرین اخبار
معاون کل وزارت بهداشت، گفت: مردم به این نکته توجه کنند که واکسن کرونا، عادلانه و براساس اصول علمی توزیع خواهد شد.
حریرچی: درخواست ۱۸ میلیون دوز واکسن داده ایم

به گزارش سرویس جامعه وقایع اتفاقیه، ایرج حریرچی، با حضور در برنامه «طبیب»، با اشاره به اینکه ما برای خرید ۱۸ میلیون دوز واکسن کرونا اقدام کردیم، اظهار داشت: ما از سه مسیر واکسن را تعقیب می‌کنیم، ما هم مثل اکثر کشورهای دنیا جز کنسرسیوم کوواکس هستیم که بیشتر کشورهای اروپا هم در آن عضو هستند، لذا از طریق این کنسروسیوم انتقال مبالغ اولیه واکسن را انجام دادیم و سازمان بهداشت جهانی، یونیسف و کنسرسیوم تقبل کرده که ۲۰ درصد مردم کشورها را واکسینه کند با سبدهای مختلف، که ما سبدی که گران‌تر و اختیاری‌تر بوده انتخاب کردیم. در اولین فرصتی که واکسن توزیع شود که وقت دوری هم نیست به کشور ما هم خواهد آمد.

وی افزود: ما برای ۱۸ میلیون دوز اقدام کردیم، مردم به این نکته توجه کنند که واکسن عادلانه و براساس اصول علمی توزیع خواهد شد. اول افراد پر خطر، کادر بهداشت و درمان در اولویت خواهند بود و هیچ تبعیض و شهروند درجه اولی هم وجود ندارد، توزیع واکسن براساس برنامه تدوین‌شده کمیته علمی خواهد بود، یک مسیر دیگر واکسنی است که با کشورهای تولیدکننده برای تولید مشترک مذاکره کردیم که اقداماتی هم برای تولید محصول مشترک انجام شده و یکی دیگر واکسن ایرانی است که فازهای حیوانی چهار تا از آنها طی شده و فاز انسانی‌شان تا دو، سه هفته یگر آغاز و تا چند ماه آینده توزیع می‌شود.

حریرچی در پایان در خصوص فرمول‌های واکسن‌ها هم گفت: کلاً فازهای متفاوتی دارند مثلاً واکسن فایزر ژنتیکی است، واکسن گرانی است، واکسن آکسفورد بر مبنای انتقال ویروس به ویروس دیگر است، قیمتش مناسب‌تر و تأثیرش کمتر است و برخی هم بر اساس ویروس کشته شده است، ما تمام روش‌های دنیا را در حال آزمایش هستیم، احتمال آن هم دارد که این ویروس جهش دوباره کرده و حتی اثر واکسن‌ها را هم از بین ببرد، لذا هیچ کشور دنیا مگر آنها که سیاست سرکوب را به کار بردند در چند ماه آینده نمی‌توانند شرایط را عادی کنند. اما مردم مطمئن باشند که واکسن را بر اساس اصول علمی و عادلانه توزیع خواهیم کرد ولی تا آن زمان توصیه جدی ما این است که از تشکیل دورهمی‌های خانوادگی به شدت پرهیز کنید و تهویه لازم برای فضاهای سربسته در نظر بگیرید.

انتهای پیام/

کلید واژه ها: ایرج حریرچی واکسن کرونا سازمان بهداشت جهانی وقایع اتفاقیه


نظر شما :