در واکنش به اظهارات اوبرایان؛

چین، آمریکا را به آشوب‌طلبی در آسیا متهم کرد

۰۴ آذر ۱۳۹۹ | ۱۳:۲۲ کد : ۱۲۶۲۲ بین الملل آخرین اخبار
مداخلات واشنگتن در مناقشات دریای چین جنوبی، دولت پکن را برآشفت تا آنجا که به آمریکا درباره هرج و مرج طلبی در آسیا هشدار داد.
چین، آمریکا را به آشوب‌طلبی در آسیا متهم کرد

به گزارش سرویس دیپلماسی وقایع اتفاقیه، سفارت چین در فیلیپین، آمریکا را به ایجاد هرج و مرج در آسیا متهم کرد. این اظهارنظر واکنشی است به ادعای «رابرت اوبرایان» مشاور امنیت ملی کاخ سفید که در سفر اخیر خود به مانیل، چین را به نظامی‌گری برای رسیدن به منافع آتی خود متهم کرده بود.

اوبرایان که دوشنبه به فیلیپین رفته بود، ضمن جانبداری از تایوان- منطقه‌ای که جزئی از تمامیت ارضی چین است اما داعیه جدایی‌طلبی دارد- مدعی شد که واشنگتن در مناقشه مرزی دریای چین جنوبی، از کشورهایی مثل ویتنام و فیلیپین حمایت می‌کند.

در واکنش به این ادعا، سفارت چین در مانیل طی بیانیه‌ای گفت: چنین اظهاراتی حاکی از آن است که دیدار اوبرایان در راستای صلح و ثبات منطقه نیست بله هدف از آن، ایجاد هرج و مرج در راستای تأمین اهداف خودخواهانه واشنگتن است.

این بیانیه می‌افزاید: آمریکا باید حمایت از تقابل‌جویی در دریای چین جنوبی را متوقف کرده و از بیان اظهارات غیرمسئولانه در باب مسائل هنگ کنگ و تایوان، دست بردارد.

پکن بارها به واشنگتن درباره لزوم احترام به اصل چین واحد هشدار داده است حال آنکه دولت تحت امر دونالد ترامپ رئیس‌جمهور فعلی آمریکا، در ادامه سیاست چرخش به ایندوپاسیفیک و ممانعت از قدرت‌یابی چین، از تحریک جریان‌های جدایی طلب مناطق تابعه این کشور نظیر تایوان، هنگ کنگ و تبت ابایی ندارد.

انتهای پیام/

کلید واژه ها: آسیا آمریکا چین وقایع اتفاقیه


نظر شما :