حجت‌الاسلام سید رضا تقوی در گفت‌وگو با وقایع اتفاقیه:

پلتفرم‌های نمایش خانگی یک ظرفیت ارزشمند فرهنگی هستند

۰۴ آذر ۱۳۹۹ | ۱۲:۰۳ کد : ۱۲۶۱۲ تیتر یک برگزیده ها فرهنگ و رسانه آخرین اخبار
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی از آمادگی کمیسیون فرهنگی مجلس برای تصویب قوانین لازم جهت پر کردن خلاقانونی پلتفرم‌های نمایش خانگی خبر داد و گفت: شبکه‌های نمایش خانگی یک ظرفیت ارزشمند فرهنگی است که بر اساس عرضه و تقاضا شکل می‌گیرد.
پلتفرم‌های نمایش خانگی یک ظرفیت ارزشمند فرهنگی هستند

حجت الاسلام سیدرضا تقوی نماینده مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس فرهنگ و هنر وقایع اتفاقیه، به بررسی آسیب‌ها و فرصت های پلتفرم‌های نمایش خانگی پرداخت و گفت: این پلتفرمها به عنوان یکی از ابزارهای کار فرهنگی بسیار ارزشمند هستند و به دلیل برقراری ارتباط مستقیم با خانواده ها می توانند یک جریان فرهنگی مناسب و سازنده را در خانواده و به تبع آن در جامعه فراهم کنند. 

وی با اشاره به این مطلب که البته برنامه های این پلتفرم ها می تواند زمینه ساز بروز آسیب های متنوعی باشد، افزود: بی توجهی به اصول اخلاقی در تولید برنامه های نمایشی بسیار مخرب است لذا نباید ولنگاری را در این شبکه ها ترویج کرد و به نظر می رسد نظام فرهنگی کشور و دستگاه های متولی در عرصه فرهنگ نظیر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و صدا و سیما که در این زمینه صاحب تجربه هستند می توانند در خصوص برنامه ریزی این شبکه اثرگذار باشند. 

تقوی در ادامه با بیان اینکه نمی توان اثرات مطلوب پلتفرم ها را نادیده گرفت، تصریح کرد: با ساماندهی پلتفرم های نمایش خانگی، خانواده ها می توانند از اثرات مطلوب فرهنگی و آزموشی این آثار بهره مند شوند همچنین می توان مانند محصولات تلویزیونی و سینمایی بر آثار تولیدی و نمایشی در این پلتفرم ها نظارت کرد تا خانواده ها با خاطر آسوده در منازل به تماشای این برنامه ها بنشینند. 

*آماده تصویب قانون برای پرکردن خلاهای قانونی پلتفرم های فرهنگی هستیم

عضو کمسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: پلتفرم های نمایش خانگی که با قوانین موجود فعالیت می کنند می توانند با کمک نمایندگان مجلس به حل و فصل مشکلات خود بپردازند به نحوی که اگر معتقدند که قوانین موجود نیازهای آنان در حوزه برنامه سازی و یا نمایش آثار مختلف را مرتفع نمی کند می توانند پیشنهادات خود را تدوین و به مجلس و کمیسیون فرهنگی ارائه کنند.

وی افزود: کمیسیون فرهنگی آماده تصویب قوانین لازم برای پر کردن خلاقانونی پلتفرم های نمایش خانگی است. یکی از موارد مورد تاکید کمیسیون فرهنگی توجه بیش از پیش به مقوله تولید محتوا به ویژه در زمینه هایی است که وارد فضای خانواده ها می شود.

تقوی ادامه داد: شبکه های نمایش خانگی یک ظرفیت ارزشمند فرهنگی است که بر اساس عرضه و تقاضا شکل می گیرد و اگر فیلم های تولیدی به فروش نرسد تهیه کنندگان نمی توانند به فعالیت خود ادامه دهند اما توجه به سلیقه مخاطب نیز نباید فیلمساز را به سمت موضوعات زرد و مبتذل سوق دهد چرا که تاکید صرف بر جذب مخاطب بدون توجه به مولفه های دیگر باعث ترویج فرهنگ لودگی و لمپنی در خانواده ها و جوانان باشد.

این عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی افزود: هنرمندان باید درصدد توجه به سوژه هایی باشد که در عین برخورداری از جذابیت، باعث ارتقای مخاطب و تعالی فکری ـ فرهنگی مخاطب شود بنابراین تضادی میان سرگرمی، تعالی  و ره گشا بودن نیست؛ نباید این گونه تصور شود که فیلم تعالی بخش سرگرم کننده نیست بلکه مشکل از عدم تخصص کافی برای جای دادن مسائل فرهنگی در فیلم ها است.

تقوی در پایان مشخص کردن قوانین مالیاتی برای ساخت فیلم های نمایش خانگی را از دیگر مسائل مهم در قوانین مرتبط با پلتفرم های نمایش خانگی عنوان و تصریح کرد:  در ساخت این فیلم ها نباید پول حرام و غیر قانونی رد و بدل شود. 

انتهای پیام/

کلید واژه ها: سیدرضا تقوی نمایش خانگی کمیسیون فرهنگی مجلس وقایع اتفاقیه


نظر شما :