زهرانژاد بهرام در گفت‌وگو با وقایع اتفاقیه:

عدم تمایل به حضور زنان در عرصه‌ سیاسی ریشه در فرهنگ سیاسی ما دارد

۰۳ آذر ۱۳۹۹ | ۱۴:۱۳ کد : ۱۲۵۷۱ تیتر یک برگزیده ها جامـــعه آخرین اخبار
فرهنگ سیاسی ما تجربه بسیار اندکی درباره کاندیداتوری زنان دارد به‌نحوی‌که حتی در دوره‌هایی تمایلی به حضور این قشر از جامعه به‌عنوان نماینده مجلس وجود نداشت. شاهد مثال این موضوع سخنان خانم بهروز نماینده دوره اول مجلس است که اظهار می‌کردند با نماینده شدن مورد انتقاد قرارگرفته‌اند اما در مقابل امام خمینی (ره) ایشان را تشویق به فعالیت در این عرصه می‌کردند.
عدم تمایل به حضور زنان در عرصه‌ سیاسی ریشه در فرهنگ سیاسی ما دارد

زهرا نژاد بهرام عضو هیئت‌رئیسه شورای شهر تهران در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس جامعه وقایع اتفاقیه، درباره کاندیداتوری زنان در انتخابات ریاست جمهوری سال 1400 گفت: بحث کاندیداتوری زنان در انتخاب ریاست جمهوری یک مسئله جدی است و در قانون اساسی برای شرکت زنان دو نوع خوانش وجود دارد. 

وی افزود: خوانش اول معتقد است که کلمه رجل در قانون اساسی منحصر به مردان است و خوانش دوم کلمه رجل را به معنی فرد سیاسی تعریف می کند. خوانش اول که به جنسیت توجه می کند مورد پذیرش بود تا اینکه زنان با حضور فعالانه خود آن را تبدیل به خوانش دوم کردند.

نژاد بهرام با اشاره به اینکه در زبان انگلیسی کلمه رجل به معنی «من» است که «من» هم به معنی «بشر» و هم به معنی «مرد» به کار برده می شود، دامه داد: وقتی از این کلمه خوانش جنسیتی داشته باشیم حضور زنان در انتخابات ریاست جمهوری جز موانع سیاسی محسوب می شود. اما اگر از این کلمه خوانش جنسیتی نداشته باشیم و کلمه رجل را به معنی فرد سیاسی تعریف کنیم دیگر مانعی برای حضور زنان در این عرصه ها وجود ندارد. 

نویسنده کتاب موانع مشارکت سیاسی زنان در ایران در  ادامه تصریح کرد: متن مذاکرات مجلس خبرگان در زمان تصویب قانون اساسی بیانگر این است که وقتی کلمه رجل به معنی مرد مطرح شد، «منیره گرجی» تنها بانوی حاضر در این جلسه نسبت به این امر معترض و مذاکراتی جدی پیرامون این اعتراض و خوانش از این کلمه مطرح شد که زمینه تشکیل جلسه ای دیگر در مجلس خبرگان با بررسی این مساله ایجاد و در نهایت راهکاری که روی آن توافق شد که استفاده از کلمه رجل به معنای عام آن یعنی فرد سیاسی است.

*طبق سخنان کدخدایی، شورای نگهبان مشکلی با جنسیت کاندیداها ندارد

عضو هیئت‌رئیسه شورای شهر تهران ادامه داد: اما این خوانش در طول 40 سال گذشته همیشه تلاش کرده معنی خودش را حفظ کند. اما خوانش سیاسی از کلمه رجل باعث نشده که زنان از کاندیداتوری در انتخابات ریاست جمهوری صرفنظر کنند و حضور فعالانه زنان در انتخابات ریاست جمهوری، مخصوصا در دو دهه گذشته نیز دلیلی بر این مدعاست.

نژاد بهرام با اشاره به ثبت نام مرحومه اعظم طالقانی دختر آیت الله طالقانی به‌عنوان شاخص ترین کاندیدای زن ریاست جمهوری در سه مرحله انتخابات اظهار کرد: این امر نشان دهنده جدی بودن این مسئله در میان زنان است همانطور که مطلعید در انتخابات پیش رو نیز کاندیداتوری زنان مطرح شده است و کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان اعلام کرد که کاندیداتوری زنان در انتخابات ریاست جمهوری منع قانونی ندارد بنابراین خوانش دوم درخصوص رجل سیاسی مصداق است و نشان می دهد تائید کنندگان صلاحیت کاندیداهای ریاست جمهوری مشکلی با جنسیت ندارند. 

نژاد بهرام در ادامه توضیح داد: حضور زنان در عرصه‌های سیاسی ـ اجتماعی همواره از منظر قانون، شرایط سیاسی و فرهنگ سیاسی قابل بررسی است بنابراین اینکه برخی از افراد جامعه به دلایلی حضور زنان در این عرصه ها را نمی پسندند مساله ای ریشه ای در فرهنگ سیاسی است اما در این مورد منع قانونی وجود ندارد البته ممکن است عاملان قانون در چهار دهه اخیر از تفسیر متفاوت و مردانه ای از قانون برخودار باشند اما با رجوع به سخنان سخنگوی شورای نگهبان متوجه می شویم که در حال اعلام خوانش جدید از قانون هستیم. البته اگر قانون کلمه صریح تری مثل فرد را برای رئیس جمهور مطرح می کرد با مشکلات کمتری مواجه بودیم. 

عضو هیئت‌رئیسه شورای شهر تهران می گوید: فرهنگ سیاسی ما تجربه بسیار اندکی درباره کاندیداتوری زنان دارد به‌نحوی‌که حتی در دوره‌هایی تمایلی به حضور این قشر از جامعه به‌عنوان نماینده وجود نداشت. شاهد مثال این موضوع سخنان خانم بهروز نماینده دوره اول مجلس است که اظهار می‌کردند با نماینده شدن مورد انتقاد قرارگرفته‌اند اما در مقابل امام خمینی (ره) ایشان را تشویق به فعالیت در این عرصه می‌کردند. البته متاسفانه این تفکر منحصر به کشور ما نیست و همواره درباره حضور زنان در عرصه‌های سیاسی چالش های جدی وجود داشته است و به تبع آن فرهنگ سیاسی ما نیز پذیرای حضور زنان در عرصه‌های مختلف سیاسی نبوده است. 

*فرهنگ سیاسی در عدم حضور زنان در عرصه‌های سیاسی بسیار موثر است

به گفته این مقام مسئول، زنان مبارزات زیادی را به صورت مسالمت آمیز مطرح کرده اند و همواره متقاضی حضور در مشارکت سیاسی کشورشان بوده اند. در دوره‌هایی حتی نسبت به حق رای زنان موضع گیری هایی وجود داشت و در دوره مشروطیت نسبت به حضور زنان و رای دادن آنها اعتراضاتی مطرح شد. زنان در عرصه انتخاب کنندگی حضور موثری داشته اند اما در حوزه انتخاب شوندگی حضور کمی داشته اند. فرهنگ سیاسی در عدم حضور زنان در عرصه‌های سیاسی بسیار موثر است که این فرهنگ هم ناشی از شرایط عرفی جامعه است. 

وی در ادامه با بیان اینکه قبل از انقلاب نرخ باسوادی زنان 25 درصد و میزان مشارکت زنان نیز بسیار کم رنگ بوده است ادامه داد: امروز نرخ باسوادی زنان بیش از 85 درصد است. زنان نشان داده اند که اگر فرصت لازم فراهم باشد حضور فعالی خواهند داشت. تغییر فرهنگ سیاسی سخت است. 

* امروزه زنان صاحب نظر و در جهت گیری سیاسی خانواده تاثیر گذار هستند

نژاد بهرام در واکنش به سخنان یکی از مسئولان مبنی بر اینکه زنان بهتر از در خانه بنشینند و استراحت کنند گفت: صحبت های آقای اکرمی بیشتر ناشی از فرهنگ سیاسی است تا قانون اساسی.  رویکرد ایشان و نگرانی ها و دغدغه های ایشان قابل احترام است اما واقعیت این است که اکنون در دوره ای زندگی می کنیم که میزان حضور زنان بیشتر از مردان نباشد کمتر نیست و تجارب مختلفی در عرصه‌های مختلف فرهنگی اجتماعی به دست آورده اند. امروزه زنان جزء مدعیان قدرت هستند. در گذشته زنان در عرصه‌های سیاسی تابع مردان خانواده بوده اند اما امروزه زنان صاحب نظر و در جهت گیری سیاسی خانواده تاثیر گذار هستند. 

عضو هیئت‌رئیسه شورای شهر تهران ادامه داد: در عصری به سر نمی بریم که بگوییم زنان در خانه بنشینند و استراحت کنند و خانم ها خودشان می توانند به نقش های مادری و همسری شان کنند همان گونه که مردان دارای نقش همسری و پدری هستند. زنان قادر به مدیریت شرایط خود هستند و توانایی لازم برای مشارکت سیاسی و حضور در عرصه ریاست جمهوری را دارند و قانون نیز مانعی برای فعالیت آنها  در نظر نگرفته است. 

وی در پایان تصریح کرد: فرهنگ سیاسی باعث شده که برخی تصور کنند زنان توانایی حضور در عرصه سیاسی را ندارند و بهتر است که در این حوزه فعالیت نکنند که این نگرش باید اصلاح شود. باید منتظر حضور زنان در انتخابات ریاست جمهوری 1400 باشیم. مشکلی که در ادوار گذشته وجود داشت این بود که زنان را رد صلاحیت می‌کردند که با سخنان سخنگوی شورای نگهبان باید گفت که نباید منتظر رد صلاحیت های دوباره باشیم.

انتهای پیام/
 

کلید واژه ها: انتخابات 1400 کاندیداتوری زنان نژادبهرام وقایع اتفاقیه


نظر شما :