گزارش روز

خیز کرونا در مقابل محدودیت‌های نیم‌بند

۰۱ آذر ۱۳۹۹ | ۰۰:۱۹ کد : ۱۲۴۷۱ اصلی تیتر یک انتخاب سردبیر جامـــعه سرخط اخبار
شواهد نشان می‌دهد محدودیت‌های جدید شدید کرونایی که از امروز شنبه ۱ آذر ماه در کشور اجرایی می‌شود، هم قادر به کنترل سرعت شیوع کرونا نیست چراکه این بار نیز مسئولان تصمیم‌گیر از مردم جا ماندند و بعید است با محدودیت‌هایی که به زعم کارشناسان نیم بند است بتوان از شدت آمار مبتلایان و مرگ و میرها کاست.
خیز کرونا در مقابل محدودیت‌های نیم‌بند

به گزارش خبرنگار سرویس جامعه وقایع اتفاقیه، 9 ماه از ورود مهمان ناخوانده و بدقدم کرونا به کشورمان می گذرد و تنها سه ماه دیگر مانده است تا این ویروس یکساله شود اما متاسفانه ما نتوانسته ام شرایط موجود را کنترل کرده و آسیب های ناشی از ویروس کرونا را کاهش دهیم.

ویروسی که با سهل انگاری مسئولان و مردم شیوع پیدا کرد تا حدی که همگان در برابر سرعت انتشارش درجا زدیم و نتیجه اش افزایش آمارمبتلایان و فوتی های ناشی از ویروس کووید 19 شد.

متاسفانه کرونا همه رکوردها را شکست و ما در دو هفته اخیر با مرگ و میر روزانه 400 نفر در روز مواجه شدیم شرایطی که بار مضاعفی را بر دوش مردم گذاشت؛ زیرا از یک سو دغدغه معاش وافزایش افسارگسیخته قیمت ها مانع از پیروی آنها از دستورالعمل های متخصصان امر در رعایت پروتکل ها و پایبندی به قرنطینه است و از طرف دیگر نیز نگرانی های ناشی از حفظ سلامت خود و خانواده شرایط روانی نامتعادلی را برای اکثر مردم به ویژه اقشار کم درآمد، فراهم کرده است.

البته متولیان اجرایی و سیاستگذاران کشور نیز در مقابل کووید-19 زانو زده اند و متاسفانه خستگی کادر درمان، کمبود امکانات بیمارستانی و تحریم ها عرصه را برای آنها نیز تنگ کرده و در میان نیز انتشار اخبار ضد و نقیض در فضای مجازی نیز مزید بر علت شده و بر ترس ها و ابهامات ناشی از این پاندمی افزوده است.

تا اینکه مسئولان امر و در راس آنها رئیس جمهور خبر از اجرای محدودیت های جدید و سختگیرانه از اول آذرماه خبر دادند قوانینی که در فاز اول به مدت دو هفته اجرایی می شود؛ مساله ای که طرح زودهنگام آن انتقاداتی را به دنبال داشت زیرا بخشی از مردم از روز چهارشنبه عزم سفر کردند در حالی که قرار بود با تدوین این دستورالعمل ها موانعی برای مسافرت ها و تردد افراد جامعه ایجاد شود.

*جزئیات محدودیت‌های جدید کرونایی در کشور

بر اساس ابلاغ وزارت بهداشت محدودیت های شدید در سراسر کشور با توجه به وضعیت «قرمز، زرد و نارنجی» اعمال می شود. علیرضا رئیسی معاون بهداشت این وزارتخانه درباره جزئیات این محدودیت ها گفته است: بر اساس بار بیماری در بیمارستان‌های هر شهرستان،  سه سطح هشدار یعنی قرمز، نارنجی و زرد، تعریف شده است.

در شهرهای دارای وضعیت قرمز فقط مشاغل ضروری که مربوط به تامین مایحتاج مردم و بخش کادر درمان و نیروهای امنیتی به فعالیت خود ادامه می دهند و سایر مشاغل تعطیل می شوند. در شهر‌ها و شهرستان‌های دارای سطح ۳، یک سوم ، در سطح ۲ هشدار، حدود یک دوم و در سطح یک هشدار، حدود دو سوم کارکنان حضور پیدا خواهند کرد. 

منوعیت تردد‌ها مربوط به سطح ۲ و ۳ هشداریعنی قرمز و نارنجی خواهد بود، به طوری که خودرو‌های پلاک بومی نمی‌توانند به شهر دیگر بروند و غیر بومی هم نمی‌توانند وارد شوند. محدودیت‌ها در حوزه مدارس، آموزش، دانشگاه‌ها و مراسم‌های فرهنگی و مذهبی هم اعمال خواهد شد.

علاوه بر این رئیسی در نامه‌ای به  معاونت راه و شهرسازی، سازمان هواپیمایی، راهداری و معاونت گردشگری بر لزوم اجتناب از هر گونه جابجایی مسافر به صورت هوایی، زمینی و دریایی بدون دریافت نتیجه تست کرونا تاکید کرد.

سیماسادات لاری سخنگوی وزارت بهداشت و درمان نیز با بیان اینکه بحث حمل و نقل و تردد به صورت هدفمند بررسی می‌شود، گفت: بر این اساس افرادی که تست‌شان مثبت شود، به طور هوشمند اطلاعات‌شان از طریق سامانه‌ها به مراکز حمل و نقل و تردد کشور منتقل می‌شود.

وی افزود: اکنون شرکت‌های قطار این کار را انجام داده و سیستم‌هایشان را تطبیق و شش الی هفت شرکت هواپیمایی هم این اقدام را انجام دادند. فرد با تست مثبت نمی تواند بلیت خریداری و از حمل و نقل عمومی مانند قطار یا هواپیما استفاده کند.

*محدودیت‌های کرونایی راه شیوع ویروس را بند می‌آورد؟

با بالا رفتن این آمار مسئولان پیشنهاد تعطیلی دو هفته ای کل کشور را دادند تا حداقل برای مدت زمانی کوتاه زنجیره انتقال کووید 19 قطع شود که در نهایت به محدودیت هایی نیم بند تن داده شد. محدودیت هایی که به گفته افراد مطلع از وضعیت بیمارستان های کشور کافی نبوده و نمی تواند زنجیره کرونا را قطع کند.

پیام طبرسی، رئیس بخش بیماری های عفونی بیمارستان مسیح دانشوری در این باره گفته است:  ۶۵ رئیس دانشگاه علوم پزشکی در نامه‌ای به وزیر بهداشت، تعطیلی ۲ هفته‌ای کل کشور را خواستار شدند تا وقفه‌ای در زنجیره انتقال ویروس ایجاد شود. این افراد ۹ ماه است که درگیر مبارزه با کرونا هستند و از دید کاملی درباره وضعیت منطقه و شهر خود برخوردار هستند.

به گفته وی محدودیت‌های نیم بند نمی‌تواند تاثیری در مقابله با شیوع کرونا داشته باشد و آمار مرگ و میر را پایین نمی‌آورد. در شرایط فعلی باید یک تعطیلی گسترده دو هفته ای ایجاد شود تا آمار مرگ و میر کاهش پیدا کند.

علاوه بر این حریرچی معاون کل وزیر بهداشت نیز از انتظار برای افزایش آمار فوتی ها به روزی 800 نفر طی در دو هفته آینده خبر داد و گفت: این آمار پیش بینی موسسه «آی اچ ام ای» است. این موسسه قبلا پیش بینی رسیدن میزان فوتی ها در آبان ماه به 400 نفر را کرده بود ولی کسی به آن توجه نکرد. براساس پیش بینی این موسسه اگر از همین امروز هم ۹۵ درصد مردم ماسک بزنند میزان مرگ و میر در کشور ما تا روزی ۶۰۰ نفر می‌رسد. مهمترین اقدام تعطیلات شدید است تا کمر بیماری بشکند.

* روش‌های محافظه‌کارانه دیگر جواب نمی‌دهد 

مسعود مردانی عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا نیز معتقد است: روش‌های محافظه‌کارانه دیگر جواب نمی‌دهد و معتقد است تعطیلاتی همچون نوروز می‌تواند بار بیماری را کاهش دهد. بر اساس اعلام وزارت بهداشت مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور تا روز گذشته 30 آبان به ۸۲۸ هزار و ۳۷۷ نفر رسیده، که مجموع جانباختگان این بیماری به ۴۳ هزار و ۸۹۶ نفر رسیده است.

تاکنون ۵۸۹ هزار و ۲۵ نفر از بیماران، بهبود یافته و یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده اند. در این شرایط بسیاری از متخصصان عفونی و اپیدمیولوژیست ها اذعان داشته اند که تعطیلات دو هفته ای دردی را دوا نمی کند و فقط در حد یک مُسکن عمل کرده و موج های شدید تر ویروس را به تاخیر می اندازد موجی که سخنگوی وزارت بهداشت نیز نوید روزهای تلخ آن را برای زمستان داده است.

با توجه به بررسی تمام موارد فوق الذکر و همچنین مطالعه تجارب کشورهایی همچون چین، کره جنوبی، تایوان و... که توانسته اند بر این ویروس فائق آیند باید گفت وضع این محدودیت ها نمی تواند جلودارانتشار افسار گسیخته کرونا در کشور باشد زیرا میزان قدرت سرایت این ویروس در کشور 10 برابر شده است اما علیرغم این سرعت، تصمیم گیری مسئولان با تاخیر انجام می شود.  

 

حال باید منتظر ماند و دید که این محدودیت ها در عمل به چه شکلی اجرایی می شوند و ضمانت اجرای این محدودیت ها چیست؟ آیا قرار است همانند یک ماه قبل محدودیت ورود و خروج به 5 استان فقط در حد حرف باشد یا اینکه با اعمال شیوه های جدید می توان بر محدودیت ها جامه عمل پوشاند.

به نظر می رسد مقابله با ویروس کرونا نیازمند همت مضاعفی است تا با استفاده از تجارب مفید کشورهای دیگر، موانعی برای تشکیل تجمعات در بازار، ادارات و منازل اتخاذ کرد و ساعات دور کاری کارمندان را افزایش داد.

تسهیل شرایط تست کرونا برای افراد جامعه و کاهش قیمت آن از دیگر تدابیری است که میتواند در این خصوص راهگشا باشد مساله ای که به دلایل مختلف مورد غفلت قرار گرفته است.

تجربه نشان می دهد وضع جریمه برای متخلفان که پیش از این از سوی ستاد کرونا مطرح شد اصلا عملیاتی نبود و به همین دلیل از سوی مردم جدی گرفته نشد لذا تصویب قوانین قابل اجرا و شناسایی اقشار آسیب پذیر که در معرض ابتلای به کرونا هستند، مطمنا می تواند نتایج و دستاوردهای موثری در کنترل این اپیدمی داشته باشد. 

حقیقت این است که پاندمی کرونا یک چالش جهانی است و کشورهای مختلف با اتکا بر امکانات و ظرفیت های خود به مهار این بحران پرداختند بنابراین مقابله با کووید 19 نیازمند جادو و یا برخورداری از امتیازات ویژه نیست و فقط تعهد در قبال اجرای پروتکل ها را می طلبد لذا به نظر می رسد حالا پس از گذشت نه ماه وقت آن رسیده است که توصیه ها محدود به زدن ماسک نشود و با اتخاذ راهبرد عمومی و تعطیلات فراگیر به مقابله با آن رفت به ویژه که در مقطع ایام نوروز این راهکار نتیجه بخش بود.

البته با انجام همه این موارد نیز نمی توان توقع معجزه داشت و تنها می توان امیدوار بود که روند بیماری طی 2 الی 3 ماه آینده کاهشی شود بنابراین وضع و لغو مقطعی محدودیت های کرونایی، سلاح مناسبی برای مقابله با گسترش روزافزون این ویروس در کشور نیست و باعث ایجاد امواج بعدی کرونا و در کمال تاسف سیاه شدن وضعیت قرمز کشور خواهد شد.

انتهای پیام/

کلید واژه ها: کرونا ستادکرونا قرنطینه تهران حریر چی


نظر شما :