برترین دستاوردهای فنی سال ۲۰۱۸ میلادی

۰۴ دی ۱۳۹۷ | ۱۲:۳۹ کد : ۱۲۳۷ اصلی فناوری
در سال ۲۰۱۸ میلادی اخبار متعددی درباره پیشرفت های علمی و فنی منتشر شد که بسیاری از آن ها درهای جدیدی را به روی محققان گشود.
برترین دستاوردهای فنی سال ۲۰۱۸ میلادی

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه: به گزارش ایرنا، در این گزارش برخی از مهمترین دستاوردهای سال 2018 را به اختصار بررسی می کنیم.

 

***تولد موشی با دو والد هم جنس

محققان چینی توانستند برای اولین بار در جهان موشی را از دو والد مذکر به دنیا آورند. البته پیش از آن محققان با استفاده از دو والد مونث موشی را به دنیا آورده بودند و محققان چینی در کار خود روش انجام این کار را نیز بهبود بخشیدند. تولید جانوران با استفاده از والدین همجنس از این جهت دشوار است که دی ان ای موجود در تخمک و اسپرم دارای نقش پذیری اپی ژنیک متفاوتی هستند. گزارش کامل این تحقیقات در ماه اکتبر در نشریه Cell Stem Cell منتشر شد.

***نانوربات های نابودگر تومور

محققان کانادایی از طریق تازدن صفحات دی ان ای خودسامان توانستند نانوربات هایی را بسازند که داروهای ضد سرطان را در محل تومور آزاد می کنند و از این طریق سرطان سینه را در موش ها درمان می کند. البته هنوز مشخص نیست که این سیستم تحویل دارو در انسان نیز کارآیی دارد یا خیر، اما محققان به دنبال نقطه اتصال مناسب در سلول های سرطانی انسان هستند تا امکان درمان سرطان در انسان با استفاده از این ربات ها نیز فراهم شود. گزارش کامل این تحقیقات در ماه فوریه در نشریه Nature Biotechnology منتشر شد.

***استفاده از هوش مصنوعی برای بافت برداری مایعات

در سال 2018 بسیاری از آزمایشگاه ها به سراغ هوش مصنوعی رفتند تا اطلاعات به دست آمده از بافت برداری مایعات بدن از جمله خون را با دقت بالاتری تجزیه و تحلیل کنند. این شیوه امکان تشخیص زودهنگام بیماری ها از جمله نشانه های سرطان را با پردازش حجم وسیعی از اطلاعات و شناسایی دقیق الگوهایی که ممکن است پزشکان را دچار اشتباه کند، در اختیار می گذارد. 

***حیوانان آزمایشگاهی مجازی

در این سال محققان دانشگاه جان هاپکینز یک نرم افزار کامپیوتری را توسعه دادند که قادر است نتایج سم شناسی مبتنی بر آزمایشات جانوری را پیش بینی کند. این نرم افزار با استفاده از اطلاعات مربوط به هزاران آزمایش سم شناسی ساخته شده و قادر است نتایج چنین آزمایش هایی را با دقت 87 درصد پیش بینی کند. محققان امیدوارند این سیستم نرم افزاری موجب کاهش استفاده از جانوران برای انجام آزمایشات مختلف شود.

***نمای دید پرندگان

در سال 2018 استفاده از ربات های پرنده برای جمع آوری اطلاعات کاربرد وسیع تری داشت. این ابزارها برای امور مختلف از نمونه برداری از مخاط وال ها گرفته تا تشخیص اندازه جمعیت و شرایط زندگی لاک پشت های دریایی به کار گرفته شدند. این میزان دسترسی به اطلاعات با استفاده از ربات های پرنده قابل مقایسه با توانایی محققان در گردآوری اطلاعات در گذشته نیست. 

***دستیابی به سیگنال های انتقال اطلاعات بصری به مغز

محققان دانشگاه هاروارد تکنیک جدیدی را ابداع کردند که با استفاده از آن می توان سیگنال هایی را که اطلاعات بصری را به مغز منتقل می کنند، شناسایی و ضبط کرد. محققان برای این منظور یک شبکه نازک ساختند که به گوشه چشم موش زنده تزریق می شود و قادر است سیگنال های الکتریکی را توسط سیم های کوچکی مخابره کند. این شبکه اثر چندانی روی دید موش ها ندارد، اما اطلاعات بصری آن ها را در اختیار محققان قرار می دهد. گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Science منتشر شد.

***محل بیان ژن ها

به دلیل تفاوت میزان فعالیت ژن های مختلف، نورون های موجود در بخش های مختلف، وظایف متفاوتی را دارند. برای به دست آوردن تصویر واضحی از بیان ژن های مختلف در بافت های بدن، محققان دانشگاه استنفورد یک سیستم مولکولی جدید موسوم به STARmap توسعه دادند که قادر است نمونه های بافت را به نوعی هیدروژل تبدیل کرده و اطلاعات مربوط به موقعیت آر ان ای مورد هدف ژن ها را افشا کند. بدین ترتیب محققان توانستند موقعیت بیان ژن ها را با دقت مشخص کنند.

کلید واژه ها: هوش مصنوعیدستاوردهای فنی


نظر شما :