کبدی ایران قدرت اول آسیا؛ هندی‌ها را با هموطن خودشان به زیر کشیدیم

۰۴ شهریور ۱۳۹۷ | ۰۰:۰۶ کد : ۱۲۲ تیتر یک ورزشی
روز ششم بازی‌های آسیایی ۲۰۱۸ فقط ۲ طلا برای کاروان ایران داشت؛ طلاهایی که تمامش سهم کبدی‌کاران بود تا ملی‌پوشان مرد و زن این رشته نام خود را در تاریخ ثبت کنند.
کبدی ایران قدرت اول آسیا؛ هندی‌ها را با هموطن خودشان به زیر کشیدیم

✍️ حاتم شیرعلی زاده

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه: قهرمانی همزمان تیم‌های ملی کبدی مردان و بانوان ایران در بازی‌های آسیایی اتفاقی بود که کمتر کسی پیش‌بینی‌اش را می‌کرد، اما ملی‌پوشان این دو تیم گل کاشتند و کاری کردند که به این زودی از یاد نمی‌رود.

 

پایان قدرت‌نمایی هندی‌ها در بخش بانوان

تیم کبدی بانوان ایران که یک پای فینال لقب گرفته بود، مقابل هند قرار گرفت. هندی‌ها در روز پنجم شاهد شکست تیم مردان‌شان برابر ایران بودند و نمی‌خواستند این اتفاق در بخش زنان هم تکرار شود. جو عجیبی بر مسابقه حاکم بود، با این وجود شیرزنان ایرانی کاری کردند کارستان و با نتیجه 27 بر 24 پیروز شدند و یک مدال طلای ارزشمند را به نام خود ثبت کنند. این طلا، اولین طلای بانوان ایران در بازی‌های 2018 اندونزی بود و از این بابت اهمیت زیادی داشت.

این افتخار بزرگ در حالی کسب شد که یک هندی به نام «شایلا جین» روی نیمکت سرمربیگری ایران قرار داشت. پس از دورانی که هیچ هندی اجازه سرمربیگری در ایران را نداشت، شایلا آمد و فنون این رشته را به بانوان ایرانی آموخت تا آنها، سرانجام برابر هموطنان سرمربی‌شان پیروز شوند.

 

طلا، درخواست ایرانی‌ها از شایلا

شایلا سرمربی هندی تیم ایران پس از این قهرمانی گفت: «این قهرمانی نه تنها برای من بلکه برای کل مردم ایران ویژه بود. به خاطر اینکه خیلی وقت بود که تیم ایران از من مدال طلا درخواست می‌کرد. من هندی هستم و قطعا کشورم را خیلی دوست دارم، اما فکر می‌کنم که کبدی را در درجه اول دوست دارم.  وقتی کنار ایران هستم باید هدایت این تیم را به خوبی انجام دهم و از بازیکنانم حمایت کنم. دختران ایرانی خیلی سختکوش هستند و خیلی تناسب اندام دارند. این باید برای هند الگو باشد که دختران ایران در تمام رشته‌ها فعالیت می‌کنند. در هفت ماهی که با تیم ملی همکاری داشتم بازیکنان ایرانی پیشرفت زیادی داشتند و ما از نظر بدنی کار زیادی را نداشتیم و بیشتر به تاکتیک‌ها پرداختیم و موفق شدیم».

 

کاپیتان، مطمئن از قهرمانی

فریده ظریف‌دوست کاپیتان تیم ملی هم گفت: «برای قهرمانی و پایان دادن به سیطره هند بر کبدی به اندونزی آمده بودیم.  مطمئن بودم حریف را شکست می‌دهیم. هندی‌ها چون در مرحله نیمه نهایی به تیم مردان ایران باخته بودند، ترس داشتند. برای همین تماشاگران‌شان به سالن آمده بودند و با شدت تیم‌شان را تشویق می‌کردند، ولی این تشویق‌ها تأثیری روی ما نگذاشت».

 

این بار نوبت کبدی ایران بود

پس از این فینال، نوبت به تیم مردان کشورمان رسید تا روز خوب کبدی ایران را تکمیل کنند. مردان ایران کار سختی در دیدار نهایی پیش‌رو نداشتند، چرا که روز پنجشنبه هند را در نیمه نیمه‌نهایی مغلوب کرده بودند؛ هندی که سال‌ها به عنوان بازنده مقابلش بودیم. برتری 26 بر 16 مقابل کره‌ای‌ها طلای ارزشمند دیگری را برای کشورمان به ارمغان آورد تا این بار ثابت شود که کبدی ایران حالا قدرت اول آسیاست.

 

این افتخار برای شخص خاصی نیست

غلامرضا مازندرانی، سرمربی تیم ملی کبدی مردان بعد از قهرمانی شاگردانش در بازی‌های آسیایی گفت: «قهرمانی در این مسابقات حاصل تلاش چندین ساله بوده است و نباید به نام من یا شخص خاصی نوشته شود. طی چند ماه گذشته مدیریت فدراسیون تغییر کرد و نیروها و افکار جدید به کبدی تزریق شدند. این نوید را می‌دهم که کبدی آینده روشنی داشته باشد. حفظ این دو مدال طلا بسیار سخت است ولی می شود با کارهای اصولی آن را حفظ کرد».

 

باور به کبدی‌کاران

فاضل اتراچالی، کاپیتان تیم مردان هم گفت: «خیلی‌ها ما را باور نداشتند، اما با تدابیری که مربیان داشتند و70 درصد نیروهای جدید، توانستیم موفق شویم. این اولین بار بود که توانستیم هند را ببریم. خود من دو بار نقره بازی‌های آسیایی را گرفته بودم و می‌گفتم دیگر نمی‌توانم جواب مردم را بدهم که چرا طلا نگرفته‌ام».

 

تیم اصلی هند را شکست دادیم

عباس خواجه اورسجی، رئیس فدراسیون هم نقطه نظرات خودش را پس از این قهرمانی داشت. او گفت: «خدا را شکر به وعده‌ای که داده بودیم عمل کردیم. در این دوره از مسابقات با اختلاف قوی‌ترین تیم بودیم. برخی ها اعلام کرده بودند که تیم هندوستان با تیم اصلی نیامده ولی همه دیدند که نه تنها هند بلکه تمام تیم‌ها با تمام قدرتشان به این مسابقات آمده بودند. کار ما تازه شروع شده است و این دو مدال طلا ما را از برنامه‌ریزی دقیق برای آینده دور نمی‌کند».

کلید واژه ها: ایران وقایع اتفاقیه بازی های آسیایی کبدی هند


نظر شما :