بازار در وضعیت ابهام/ قیمت دلار افزایشی می‌ماند یا کاهشی

۰۱ آبان ۱۳۹۹ | ۱۹:۱۱ کد : ۱۲۱۳۸ اصلی تیتر یک اقــتــصــادی
در حالی که نرخ دلار امروز در صرافی‌های بانکی بار دیگر از ۲۹ هزار تومان فراتر رفته است، بسیاری از فعالان بازار این سئوال را مطرح می‌کنند که آستانه پیشروی دلار کجاست و سقف و کف قیمت در کدام نقطه به ثبات خواهد رسید.
بازار در وضعیت ابهام/ قیمت دلار افزایشی می‌ماند یا کاهشی

در حالی که نرخ دلار امروز در صرافی‌های بانکی بار دیگر از ۲۹ هزار تومان فراتر رفته است، بسیاری از فعالان بازار این سئوال را مطرح می‌کنند که آستانه پیشروی دلار کجاست و سقف و کف قیمت در کدام نقطه به ثبات خواهد رسید.

 به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین،علی اصغر سمیعی، رییس اسبق کانون صرافان می‌گوید لازم است مسئولان بانک مرکزی دلیل این نوسانات و تلاطمات را توضیح دهند تا مردم مطلع شوند.

 روز سه شنبه ریزش نزدیک به چهارهزار تومانی قیمت دلار وضعیت پیچیده‌ای را در بازار ایجاد کرد و بسیاری از نوسان‌گیران با هراس از کاهش بیشتر قیمت نسبت به عرضه ارز و سکه اقدام کردند اما از صبح روز چهارشنبه ورق در بازار به آرامی در حال برگشتن است و قیمت‌ها روندی افزایشی را به تدریج تجربه می‌کنند . در آخرین روز کاری هفته نرخ دلار در صرافی‌های بانکی به ۲۹ هزار و ۲۸۰ تومان رسید تا بار دیگر در بازار آزاد زمزمه دلار سی هزار تومانی به گوش برسد اما دلیل این رفت و برگشت‌ها چیست؟

 بسیاری از معامله گران معتقدند ریزش‌هایی از این دست بازار را به شدت دچار بی‌ثباتی و بی‌اعتمادی می‌کند و بازگشت از سدهای مقاومتی را دشوار می‌سازد. بر این اساس چسبندگی بالای قیمت ها در این فضا، کاهش قیمت را حتی در صورت بروز اتفاقات اقتصادی و قابل اعتماد دشوار می‎سازد .

 سید حمید حسینی در گفتگو با خبرآنلاین تاکید کرده بود در صورت بازگشت بازار و کاهش فشار روانی، دلار می‌تواند تا محدوده ۲۰ هزار تومان عقب نشینی کند این در حالی است که عقب‌نشینی روز سه شنبه هنوز دلیل روشنی ندارد . برخی معتقد بودند تقویت بایدن در نظرسنجی‌ها دلیل این امر است و برخی تزریق ارز را عامل این مهم می‌دانند در هر صورت تخلیه این تاثیر در مدت زمانی کوتاه سئوالات فراوانی را پیش روی افکار عمومی قرار داده است.

علی اصغر سمیعی، رییس اسبق کانون صرافان در گفتو با خبرگزاری خبرآنلاین در پاسخ به این سئوال که دلیل نوسانات قیمتی چیست و آیا این روند می‌تواند ادامه دار باشد و برگشت قیمت بار دیگر اتفاق بیفتد، گفت: بهتر است سابقه‌ای تاریخی را در این موضوع مورد اشاره قرار دهیم. از فروردین ماه سال ۵۷ تا این زمان۱۲ نوبت ارزش پول ملی ما نصف شده یعنی نرخ دلار ۱۲ نوبت ضرب در ۲ شده ، البته این اتفاق در باره سکه ۱۶ بار رخ داده و اینکه چرا این اتفاقات  افتاده و به چه علتی  اقتصادی کشور ما طوری بوده که ظرف ۴۲ سال ۱۲ نوبت باید پول ملی ما در مقابل پول کشور آمریکا به نصف کاهش پیدا کند،  بحثی طولانی را می طلبد ، اتفاقات قبل از انقلاب ، مثل اعتصابات،  و خساراتی که در هر انقلابی به هر حال به وجود می آید، اذیت های گروهک‌هایی که خود را طلبکار مردم و انقلاب می‌دانستند و بعد از آن هم جنگ تحمیلی، ناسازگاری استکبار جهانی با انقلاب نوپای ما، تازه‌کاری مسئولین نظام  و بی‌تجربه بودن و جوان و پر شر شور بودن آنها و ...زمینه را برای ایجاد این شرایط فراهم کرد.

بازار ارز

وی تاکید کرد: در هر حال اتفاقات دیگری هم رخ داد و اوضاع را به این صورت رقم  زد ، به طوری که متوسط نرخ تورم  در این طول ۴۲ سال،  حدود ۲۱ درصد و متوسط افزایش نقدینگی هم سالانه حدود ۲۵ درصد  نشان داد.

 از طرف دیگر فشار تحریم‌های ظالمانه استکبار جهانی و رفتاهای غیر اقتصادی برخی مسئولین، باعث این روند شد .

 به هر حال، نرخ تورم و حجم نقدینگی و نرخ بهره ابزارهایی است که در دست بانک مرکزی کشورها برای اداره امور اقتصادی است ، با این ابزارها می‌شود  نرخ توسعه و نرخ بیکاری را هم به سطح معقولی رساند .

 وی با تاکید بر اینکه بحث درباره مضرات و مزایای تورم باید به زمانی دیگر موکول شود ، توضیح داد: هرچند ممکن است برخی از اقتصاددانان بالا بودن نرخ تورم را ام الفساد در یک اقتصاد بدانند ، ولی بوده اند اقتصاددان هایی که نرخ تورم بالا را همچون روغنی برای روان کردن چرخ های اقتصادی کشورها دانسته، و حتی آنرا سودمند دانسته‌اند ، ما فعلاً وارد آن بحث نمی‌شویم.

او با تاکید بر اینکه دلایل اصلی نوسان باید روشن شود، گفت: سوالی که ذهن را به خود مشغول می‌کند این است که چرا این همه تلاطم؟

 این کارشناس بازار ارز در توضیح این مطلب ادامه داد: زمانی که مشاهده می‌شود، در تمام مدت علاوه بر روند صعودی قیمت‌ها، بارها با نوسانات و تلاطمات ویران‌گر،باعث خالی شدن جیب مردم به نفع گروهی سوداگر و رانتخوار می‌شود؛این سوال پیش می‌آید که چه کسانی یا چه گروه‌هایی در پشت این ویران‌گری اقتصادی قرار دارند و سوال مهم‌تر اینکه چرا مسئولان اقتصادی کشور با داشتن قدرت تزریق بیش از ۸۰ درصد از ارز در کشور با آن گروه‌ها مقابله نمی‌کنند که هیچ، گاهی هم نادانسته، ذوق‌زده شده و با آن جریان‌ها همراه می‌شوند.

وی گفت: امیدوارم مسئولان بانک مرکزی به سرعت به این سئوال پاسخ دهند که آیا حداقل نمی‌شود جلوی این تلاطمات مخرب را گرفت؟شاید برای این کار هم مصالحی هست،لااقل دلیلش را بگویند،تا مردم هم بدانند

کلید واژه ها: بازار ارز و سکه


نظر شما :