سقوط آزاد ثروت ثروتمندان جهان در سال ۲۰۱۸

۰۲ دی ۱۳۹۷ | ۱۳:۰۷ کد : ۱۲۰۵ سرخط اخبار

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه: به دنبال ریزش سنگین بازارهای بورس در سراسر جهان، ثروتمندان جهان بیش از ۵۰۰ میلیارد دلار از ثروت خود را از دست داده اند.
به گزارش ایسنا به نقل از بلومبرگ، پدیدار شدن نشانه‌های رکود اقتصادی در اقتصاد آمریکا و نگرانی از منازعات تجاری باعث کاهش چشمگیر ارزش سهام شرکت‌های بزرگ جهانی شده است به گونه‌ای که شاخص "ثروت ۵۰۰" که بیانگر میزان ثروت ۵۰۰ نفر نخست ثروتمند جهان است، با کاهشی ۵۱۲ میلیارد دلاری در سطح ۴.۷ تریلیون دلار بسته شد. این دومین بار از سال ۲۰۱۲ است که این شاخص با کاهش به عملکرد سالانه خود خاتمه می دهد.
کیتی نیکسون- مدیر سرمایه‌گذاری موسسه "تراست ولث منیجمنت" گفت: نگرانی سرمایه گذاران از اوضاع رو به افزایش است اما با این حال انتظار رکود در اقتصاد جهانی را نداریم.
ثروت جف بزوس، مدیرعامل آمازون و ثروتمندترین فرد جهان با ۵۳ میلیارد دلار کاهش از ۱۶۸ میلیارد دلار به ۱۱۵ میلیارد دلار رسیده است. این میزان زیان به تنهایی از ارزش شرکت های مشهوری چون هواپیمایی دلتا ایرلاینز و خودروسازی فورد بیشتر است! ثروت مارک زاکربرگ- مدیرعامل فیس بوک نیز ۲۳ میلیارد دلار کاهش یافته است.
در آسیا، ۱۲۸ میلیاردر حاضر در این فهرست ۱۴۴ میلیارد دلار از ثروت خود را از دست داده‌اند که در این میان وانگ جیان لین، مدیرعامل شرکت "وندا گروپ" با از دست دادن ۱۱.۱ میلیارد دلار ثروت در صدر قرار دارد. ثروت ولید بن طلال، شاهزاده سعودی نیز با ۶۰ درصد کاهش در مقایسه با سال ۲۰۱۴ به ۳.۴ میلیارد دلار کاهش یافته است.
آمانسیو اورتگا، بنیانگذار "زارا"، سیلویو برلوسکنی، نخست وزیر ایتالیا و گئورگ شفلر، مدیرعامل قطعه سازی "آ گ" آلمان بیشترین کاهش ثروت را در بین ثروتمندان اروپایی داشته‌اند.
به گفته بلومبرگ، مجموع ثروت ۲۵ ثروتمند میلیاردر روس حاضر در این فهرست نیز با کاهشی ۲۵۵ میلیارد دلاری همراه بوده است که کاهش بهای نفت، تشدید تحریم های آمریکا و غرب علیه روسیه و افزایش تنش ها با اوکراین در این کاهش موثر بوده اند.

کلید واژه ها: ثروتمندان جهان اقتصاد آمریکا رکود اقتصادی اقتصاد جهان


نظر شما :