باشگاه‌های ایرانی تقریبا همیشه در فیفا و ای‌اف‌سی بازنده بوده‌اند؛ پرسپولیس در این دعوای حقوقی سنت‌شکنی می‌کند؟

۱۷ مهر ۱۳۹۹ | ۲۱:۰۷ کد : ۱۱۹۸۸ اصلی تیتر یک ورزشی
دعواهای حقوقی باشگاه های ایرانی در محاکم بین المللی همواره یکی از چالش های جدی فوتبال ایران بوده است.
باشگاه‌های ایرانی تقریبا همیشه در فیفا و ای‌اف‌سی بازنده بوده‌اند؛ پرسپولیس در این دعوای حقوقی سنت‌شکنی می‌کند؟

دعواهای حقوقی باشگاه های ایرانی در محاکم بین المللی همواره یکی از چالش های جدی فوتبال ایران بوده است.

عرفان حاج‌بابایی: پای فوتبال ایران یک بار دیگر به محاکم بین المللی باز شده است. این بار به بهانه ثبت غیرقانونی قرارداد های بازیکنان پرسپولیس، باشگاه النصر عربستان که شکست تلخی را مقابل نماینده ایران در نیمه نهایی لیگ قهرمانان آسیا تجربه کرده است، پرونده را به کنفدراسیون فوتبال آسیا کشانده و امید دارد تا بتواند پرسپولیس را از این طریق از رقابت ها کنار بزند.

در همین خصوص  کنفدراسیون فوتبال آسیا طی نامه‌ای به باشگاه پرسپولیس اعلام کرد که این باشگاه تا روز پنجشنبه فرصت دارد در واکنش به شکایت باشگاه النصر عربستان توضیحات خود را ارائه دهد.

بر اساس نامه ارسالی کنفدراسیون فوتبال آسیا به فدراسیون فوتبال ایران، باشگاه پرسپولیس تا روز 8 اکتبر( 17 مهر) فرصت دارد تا توضیحات خود را درباره شکایت باشگاه النصر عربستان پیرامون استفاده این باشگاه از بازیکنان جدید در فهرست خود در لیگ قهرمانان آسیا 2020 به کنفدراسیون ارائه دهد.

مدیران پرسپولیس بر این باورند که آن ها قرارداد بازیکنان جدید خود را به درستی و در موعد مقرر به ثبت رسانده اند و شواهد هم همین را نشان می دهد اما چیزی که در این میان هواداران این تیم را نگران کرده، کارنامه ضعیف و شکست های همیشگی تیم های ایرانی در محاکم حقوقی جهانی است. به همین بهانه مروری خواهیم داشت بر تعدادی از پرونده هایی که باشگاه های ایرانی دست خالی از فیفا و AFC به خانه بازگشته اند.

سابقه خراب پرسپولیس

قرمزهای پایتخت همواره یکی مشتریان پر و پا قرص محاکم بین المللی بوده اند و بسیاری از بازیکنان و مربیان سابق این تیم به دلیل عدم دریافت مطالبات شان، شکایت خود را به فیفا برده اند.

به جز پرونده اخیر برانکو و دستیارانش که آخرین دغدغه پرسپولیس در فیفا است، سرخ ها در موارد متعددی نظیر پرونده گابریل، بودیمیر، سرتن چوک دستیار سابق برانکو ایوانکویچ، مانوئل ژوزه و تعدادی دیگر محکوم شده اند و در نهایت مجبور به پرداخت مطالبات این افراد به علاوه دیرکرد آن شده اند.

قبل از شکایت باشگاه النصر از پرسپولیس هم عیسی آل کثیر، مهاجم گلزن پرسپولیسی ها به طور ناگهانی با محرومیت 6 ماهه از سوی کنفدراسیون فوتبال آسیا مواجه شد. این در حالی است که AFC پیش از صدور رای، از باشگاه پرسپولیس در خصوص خوشحالی پس از گل آل کثیر توضیح خواسته بود و مشخص نیست مسئولین این باشگاه در توضیحات خود چه نکاتی را مطرح کرده اند که چنین محرومیتی نصیب آل کثیر شده است.

همه این موارد فوق باعث نگرانی هواداران این تیم در فقره شکایت باشگاه النصر شده و مشخص نیست در پایان چه روی خواهد داد. پرسپولیس البته سابقه یک بار پیروزی در یک دعوای بین المللی دارد و آن هم مربوط به پرونده سوپرجام است که استقلال با شکایت خود دعوا را به فیفا و در ادامه به CAS کشاند که درنهایت رای به نفع سرخپوشان صادر شد.

استقلال و پنجره بسته

آبی ها طی همین چند ماه اخیر درگیر چندین پرونده سنگین در محکمه فیفا بوده اند. آن ها در ابتدای امسال با شکایت بازیکنانی نظیر سرور جپاروف، گادوین منشا و بویان نایندنوف مواجه شدند و در تمامی پرونده ها محکوم به پرداخت مطالبات این بازیکنان شدند.

در ادامه اما نوبت به شکایت 550 هزار دلاری وینفرد شفر از استقلال رسید. شکایتی که استقلالی ها در نهایت نتوانستند در موعد مقرر آن را پرداخت کنند تا با بسته شدن پنجره خود در آستانه رقابت های لیگ قهرمانان آسیا مواجه شوند و نتوانند از بازیکنان جدید خود مثل رشید مظاهری و داریوش شجاعیان در آن مسابقات استفاده کنند.

مدیران پرسپولیس بر این باورند که آن ها قرارداد بازیکنان جدید خود را به درستی و در موعد مقرر به ثبت رسانده اند و شواهد هم همین را نشان می دهد اما چیزی که در این میان هواداران این تیم را نگران کرده، کارنامه ضعیف و شکست های همیشگی تیم های ایرانی در محاکم حقوقی جهانی است.

شکست های فراباشگاهی در دادگاه های جهانی

شکست باشگاه های ایرانی در کمیته انضباطی فیفا فقط محدود به دو باشگاه استقلال و پرسپولیس نیست بلکه سایر باشگاه ها نظیر تراکتور،ماشین سازی،ملوان،برق شیراز و استقلال خوزستان هم طعم چنین محکومیت هایی را چشیده اند.

با این حال به جز باشگاه ها، فوتبال ایران هم پرونده هایی از این دست را تجربه کرده است.یکی از آنها مسابقات لیگ قهرمانان آسیا و البته برگزاری بازی‌های ملی با عربستان بود.پس از اختلاف بین فدراسیون ایران و عربستان در نهایت این پرونده به دیوان داوری ورزش کشید و با رای این دادگاه،مسابقات باشگاهی این دو کشور در لیگ قهرمانان آسیا در زمین بی طرف برگزار شد. رویه ای که تا همین امروز ادامه دارد.از آن زمان تا به حال ایران و عربستان در رده ملی با هم مسابقه ای را برگزار نکرده اند.

سنگین ترین شکست فوتبال ایران در عرصه حقوقی را می توان در پرونده مارک ویلموتس دانست. جایی که سرمربی بلژیکی سابق تیم ملی با شکایت به فیفا توانست ایران را به پرداخت غرامت 6 میلیون یورویی محکوم کند. شکایتی که حالا ایران درخواست تجدیدنظر آن را به CAS ارجاع داده است و باید دید درنهایت آیا فوتبال ایران به پرداخت این جریمه کمرشکن محکوم خواهد شد یا می تواند حداقل در این یک پرونده سربلند از دادگاه خارج شود.

کلید واژه ها: پرسپولیس


نظر شما :