موضع گیری ائمه جمعه درباره جنگ قره باغ هم راستا با سیاست خارجی کشور است؟

۱۷ مهر ۱۳۹۹ | ۱۳:۱۳ کد : ۱۱۹۷۶ اصلی تیتر یک دیپلماسی
ایرنا نوشت: محمدرضا پورمحمدی استاندار آذربایجان شرقی از اعلام مواضع ائمه جمعه شمال غرب کشور در خصوص جنگ قره باغ دفاع کرد.
موضع گیری ائمه جمعه درباره جنگ قره باغ هم راستا با سیاست خارجی کشور است؟

ایرنا نوشت: محمدرضا پورمحمدی استاندار آذربایجان شرقی از اعلام مواضع ائمه جمعه شمال غرب کشور در خصوص جنگ قره باغ دفاع کرد.

محمدرضا پورمحمدی استاندار آذربایجان شرقی در گفتگویی با اشاره به وقوع جنگ قره‌باغ گفت: موضع رسمی کشور ما توسط وزارت امورخارجه بیان می شود که در این خصوص نیز سخنگوی این وزارت خانه به صراحت اعلام موضع کرده است. جمهوری اسلامی ایران بر اساس مبانی معقول و منطقی، به «تمامیت ارضی» همه کشورها از جمله جمهوری آذربایجان احترام می‌گذارد.

وی افزود: جمهوری های آذربایجان و ارمنستان همسایگان ما هستند و مشکلات آنها، کشور ما را نیز متاثر می کند. همان طور که در ابتدای این جنگ در دهه هفتاد شمسی این موضوع اتفاق افتاد و ایران کمپ های آوارگان جنگ قره باغ را برپا نموه و به آنها کمک کرد. در درگیری های اخیر نیز خمپاره ها و گلوله هایی به روستاهای مرزی ما اصابت کرده و علاوه بر  وارد آمدن برخی خسارات، آرامش و امنیت کشاورزان ما را در فصل برداشت محصول، برهم زده است، از این رو طی نامه و یاداشتی به وزارت امور خارجه و مبادی زیربط، به جد خواسته ایم که از این نقض حریم ها جلوگیری شود.

استاندار آذربایجان شرقی در خصوص موضع گیری امامان جمعه استان های شمال غرب در مورد مناقشه قره باغ نیز گفت: در همه دنیا در کنار دیپلماسی رسمی، یک دیپلماسی عمومی نیز وجود دارد؛ مردم ما با جمهوری آذربایجان اشتراکات زیادی در دین، مذهب، تاریخ و فرهنگ دارند که به ندرت در میان دو کشور، چنین قرابت هایی دیده می شود.

وی تأکید کرد: نمایندگان ولی فقیه در شمال غرب نیز افرادی صاحب نظر، از السابقون انقلاب و از گروه های مهم مرجع هستند، لذا بر اساس وظیفه دینی و انسانی خود، موضع گیری بسیار منطقی و حکیمانه ای در این باب داشتند و آزادی سزمین های اشغالی را توسط خود مردم جمهوری آذربایجان، بدون دخالت قدرتهای فرامنطقه ای خواستار شدند و این اقدام را حق مشروع مردم جمهوری آذربایجان دانستند. دیدیم که این موضع گیری مطابق بر سیاست خارجی کشور نیز بوده و سخنگوی وزارت امور خارجه و دولت نیز همین سخنان را تکرار کردند، اما متاسفانه عدۀ بسیار قلیلی به بیانیه امامان محترم جمعه شمال غرب تاختند و قلب مردم مومن و دوستداران این بزرگواران, بویژه ارادتمندان حضرت آیت الله آل هاشم را جریحه دار کردند، باید همگان همواره حریم این بزرگواران را رعایت کنند.

1727219

کلید واژه ها: مناقشه قره باغ


نظر شما :