آینده عراق در پس دومینوی تعرض به اماکن دیپلماتیک

۰۷ مهر ۱۳۹۹ | ۰۸:۲۳ کد : ۱۱۷۹۶ اصلی تیتر یک بین الملل
بی شک عراق بعد اقدام دونالد ترامپ در صدور فرمان ترور سردار سلیمانی، فرمانده پیشین نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران و به تبع آن پاسخ موشکی تهران در حمله به پایگاه های نیروهای آمریکایی واقع در عین الاسد و اربیل وارد مرحله بی بازگشتی شده است. در این میان علاوه بر شکل گیری جنگ های نیابتی و نیز عملیات و تحرکات نیروهای نیابتی دو طرف در عراق، هر از گاهی شاهد حمله و تعرض به اماکن دیپلماتیک دو کشور هستیم.
آینده عراق در پس دومینوی تعرض به اماکن دیپلماتیک

عبدالرحمن فتح الهی، عضو تحریریه وقایع اتفاقیه

وقایع اتفاقیه - عراق مدت‌هاست درگیر رویارویی نظامی – امنیتی ایران و آمریکا در کشور خود شده است؛ رقابتی که بر اثر خروج آمریکا از توافق هسته‌ای در سال ۲۰۱۸ به بعد ابعاد گسترده‌تری یافت و پس ترور سردار سلیمانی به اوج خود رسید. با توجه به نکته یاد شده بی شک عراق بعد اقدام دونالد ترامپ در صدور فرمان ترور سردار سلیمانی، فرمانده پیشین نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران و به تبع آن پاسخ موشکی تهران در حمله به پایگاه های نیروهای آمریکایی واقع در عین الاسد و اربیل وارد مرحله بی بازگشتی شده است. در این میان علاوه بر شکل گیری جنگ های نیابتی و نیز عملیات و تحرکات نیروهای نیابتی دو طرف در عراق، هر از گاهی شاهد حمله و تعرض به اماکن دیپلماتیک دو کشور هستیم. 

پیرو این نکته ایالات متحده از نارضایتی خود از ادامه حملات موشکی به سفارتخانه اش  در بغداد و نیز حملات نیروهای به اصطلاح هوادار ایران به مواضع نیروهای امریکایی در عراق خبر داد. اخیراً حملات راکتی به برخی از پایگاه‌های نظامی آمریکا در عراق باعث شده است که نظامیان آمریکایی برخی از پایگاه‌ها از جمله «التاجی» واقع در شمال استان بغداد را تخلیه و به عراقی‌ها واگذار کند. به دلیل همین تخلیه ناخواسته شدت نارضایتی های مقامات آمریکایی به حدی است که برهم صالح، رئیس جمهور عراق خبر داد دونالد ترامپ، همتای امریکایی اش تهدید کرده است که اگر حمله به سفارت این کشور در بغداد متوقف نشود، این سفارتخانه را خواهد بست. در همین راستا مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا نیز هفته گذشته در گفت‌وگو با برهم صالح، رئیس جمهوری عراق، برای دولت آن کشور اولتیماتوم تعیین کرده است.

ذیل همین جریان سازی ها سفارتخانه آمریکا در بغداد دیروز (یکشنبه) در بیانیه‌ای از انجام پاره‌ای اقدامات اضطراری در دو روز آینده (دوشنبه و سه شنبه) برای محافظت از این مکان خبر داد. به موازات بیانیه دیروز یکشنبه  ۲۷ سپتامبر سفارتخانه آمریکا در بغداد شاهد انفجار علیه یک کاروان نظامی ائتلاف آمریکایی در استان «ذی‌قار» در جنوب عراق بودیم که یگان قاصم الجبارین مسئولت آن را بر عهده گرفت. البته که در این میان نباید فراموش کرد خط قرمز آمریکا، کشته و مجروح شدن نیروهایش در عراق است.

از این رو در صورت تداوم حملات خمپاره ای و راکتی و افزایش تلفات نیروهای آمریکایی، واشنگتن ضمن موج سورای رسانه ای، سیاسی، دیپلماتیک و امنیتی به به منظور حمله به جمهوری اسلامی ایران و نیروهای نظامی همسو با تهران در عراق از طریق برخی اتهام زنی ها، به دنبال کنار گذاشتن جنگ با تروریسم و در ادامه تلاش برای احیای هسته ای خفته داعش در عراق خواهد بود تا بهانه برای تداوم هر چه بیشتر خود در این کشور را فراهم آورد. چرا که بدون شک ایالات متحده آمریکا هیچ گاه خاک عراق را به دلایل متعدد ژئوپولتیک، ژئواستراتژیک و ژئواستراتژیک ترک نخواهد کرد. کما این که در همین راستا ما شاهد رفتار پارادوکسیکالی از جانب کاخ سفید بودیم. 

با این وجود در حالی اتهام زنی علیه ایران ذیل ادعای تعرض به سفارت آمریکا، اماکن دیپلماتیک این کشور، هیات های سیاسی و نیروهای ایالات متدحه در عراق از سوی مقامات کاخ سفید مطرح می شود و به نظر می رسد که این اتهام زنی ها در راستای همان پیگیری پروژه ایران هراسی واشنگتن در منطقه خاورمیانه عربی به منظور بسط نفوذ اسرائیل باشد که حداقل در 2 سال گذشته شاهد بیش از 5 بار حمله و تعرض به اماکن دیپلماتیک جمهوری اسلامی ایران در شهرها و استان های مختلف عراق بوده ایم که در اکثر قریب به اتفاق آنها نشان و ردپای نیروهای وابسته به ایالات متحده آمریکا و عربستان سعودی به وضوح قابل مشاهد است. 

فارغ از تمامی ابعاد تنش و رقابت تهران – واشنگتن در عراق، آن هم در محور دومینوی تعرض به اماکن و هیات های دیپلماتیک دو کشور، این مسئله در صورت تداوم و حتی تشدید می تواند به چالش جدی امنیتی، دیپلماتیک و سیاسی در این کشور و دولت موقت مصطفی الکاظمی بدل شود، کما این که تا همین الان هم این معضل خود به یک مشکل امنیتی جدی برای عراقی ها بدل شده که با تهدید ترامپ و پمپئو مبنی بر بستن سفارت آمریکا در بغداد ابعاد جدی دیپلماتیک هم پیدا کرده است. بی شک افزایش فشار بر کاخ سفید برای ترک عراق تنها آمریکایی ها بر آن وا می دارد که دست به اقدامات انتحاری تری برای نابودی امنیت در این کشور بزند تا ذیل آن تداوم حضور بلندمدتش را در این کشور مشروعیت بخشد.

در کنار آن ساعاتی پس از موضع گیری مقتدی صدر، رهبر ائتلاف سائرون علیه حمله هایی که به هیات ها و اماکن  دیپلماتیک خارجی صورت می پذیرد، گروهی مسلح به نام «تیپ کریم درعم» جدایی خود از جریان صدر و ادامه فعالیت نظامی علیه حضور امریکایی ها در عراق را اعلام کرد. هر چند که برخی معتقدند اساسا اعلام تشکیل گروهی جداشده از جریان صدر بازی سیاسی از سوی مقتدی صدر برای پاسخ به مواضع اخیرش است چرا که گروهی مسلح به نام «تیپ کریم درعم» وجود خارجی ندارد. همین اتفاقات باعث شده است اوضاع سیاسی داخلی عراق هم ذیل دومینوی حمله و تعرض به اماکن و هیات های دیپلماتیک پیچیده شود. به خصوص که پیش از سخنان مقتدی صدر شاهد انتشار بیانیه های ائتلاف فتح و سازمان الحشد الشعبی درباره اعلام برائت از هرگونه حمله به هیات های دیپلماتیک خارجی بودیم. اما در آن سو ایالات متحده کماکان انگشت را اتهامات به سوی این گروه ها نشانه رفته است. اینها علاوه بر آن است که با بغرنج تر شدن شرایط احتمال بر هم خوردن موازنه مثبت قوا به عنوان یگانه راهبرد دولت عراق در مدیریت تنش تهران – واشنگتن هم به حاشیه خواهد رفت.    
 

کلید واژه ها: ایران عراق آمریکا


نظر شما :