ظریف بدنبال اهداف خاصی برای انتخابات ریاست جمهوری نیست

۲۸ آذر ۱۳۹۷ | ۱۴:۳۳ کد : ۱۱۷۵ اصلی تیتر یک سیاسی
سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در پاسخ به انتقادها از حضور محمد جواد ظریف در کنگره حزب ندای ایرانیان گفت حضور در کنگره یک حزب به معنای عضویت در آن نیست، ضمن آنکه وزیر امور خارجه به دنبال اهداف خاصی برای انتخابات ریاست جمهوری نیست.
ظریف بدنبال اهداف خاصی برای انتخابات ریاست جمهوری نیست

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه: بهرام قاسمی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه به دنبال حضور محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه در نشست حزب «ندای ایرانیان» برخی از رسانه ها و منتقدان این اقدام وزیر امور خارجه را حزبی و جناحی قلمداد کرده‌اند و بعضا مدعی شده‌اند که وی به دنبال اهداف خاصی برای انتخابات ریاست جمهوری سال 1400 است، تصریح کرد: آقای ظریف یک شخصیت برجسته در عرصه سیاست خارجی و بین الملل است و چون وزیر امور خارجه هستند با دعوت های زیادی در داخل و خارج کشور مواجه هستند که وی نیز براساس موقعیت و فرصتی که در اختیار دارند در برخی از این نشست‌ها شرکت می‌کنند.

وی با بیان این‌که «آقای ظریف وابستگی و گرایش حزبی و جناحی ندارد»، ادامه داد: چندی پیش دبیرکل حزب ندای ایرانیان از وی دعوت کرده بودند که در جمع اعضای این حزب در مورد سیاست خارجی ایران و مهم ترین اولویت ها و چالش های پیش روی آن، سخنرانی کنند و ظریف نیز به همین دلیل در این نشست حضور پیدا کردند، چنان که در سال 94 نیز در مراسم گرامیداشت یاد شهدای حزب موتلفه حضور پیدا کردند و به ایراد سخنرانی پرداختند.

به گزارش ایرنا، سخنگوی وزارت خارجه با بیان اینکه «این حضور به معنای عضویت در یک حزب، حمایت از آن حزب و یا فعالیت حزبی نیست»، تاکید کرد: آقای ظریف به دنبال اهداف خاصی برای انتخابات ریاست جمهوری آینده نبوده و نیست.

قاسمی در پاسخ به این سوال که برخی از منتقدان به سخنان ظریف در این نشست نیز انتقاداتی وارد کرده و آن را حزبی و جناحی عنوان کرده‌اند، خاطرنشان کرد: نمی توان انتظار داشت وزیر امور خارجه در جایگاه عالی ترین مقام دستگاه دیپلماسی کشور، در برابر هجمه ها، انتقادات و گاه بی انصافی های سیاسی و جناحی که بعضا به کارکنان این وزارتخانه انجام می شود، به صورت کامل سکوت کند.

وی بیان کرد: ظریف هیچ وقت و شاید بتوان گفت به ندرت به صورت مستقیم نقدهای صنفی را پاسخ می دهند ولی آنجایی که این انتقادات که بعضا همراه با بی انصافی است، به نوع نگاه و رویکرد افراد و جریان های سیاسی به پدیده های جاری و ساری در سیاست خارجی بر می گردد، قطعا وزیر امور خارجه بر خود وظیفه می داند که به تبیین دیدگاه های خود و اصول فکری که در حال حاضر سیاست خارجی بر آن استوار است، بپردازد.

سخنگوی وزارت خارجه در همین راستا خاطرنشان کرد: قطعا تفاوت در نوع نگاه به پدیده های سیاست خارجی به معنی مخالفت با اصول و چارچوب مدون در سیاست خارجی نظام و کشور و یا عضویت وزیر امور خارجه در یک حزب خاص نیست. ظریف، هر جا که حضور داشته است مسائل را از زاویه سیاست خارجی و روابط بین الملل دیده و تفسیر و تبیین کرده است.

وی افزود: آقای ظریف علاوه بر بیش از 30 سال تجربه مستقیم و حضور بدون انقطاع در عرصه سیاست خارجی و روابط بین الملل، از اساتید برجسته دانشگاه در این رشته نیز است و در مورد تحولات منطقه ای و روندهای جهانی دارای نظریه و دیدگاه علمی و آکادمیک خود است و همواره تلاش کرده است در چارچوب اصول خدشه ناپذیر سیاست خارجی نظام، آنها را در زندگی حرفه ای خود بکار گیرد و متناسب با نیازمندی ها و ضرورت های راهبردی کشور، آنها را در سیاست خارجی کشور ترجمه و عملی کند.

قاسمی در پایان با تاکید بر این‌که «بنا به اذعان بسیاری از کارشناسان، صاحبنظران و حتی منتقدان دلسوز، آقای ظریف یکی از سرمایه های اجتماعی ایران است» گفت: متاسفانه گهگاه شاهد برخورد غیرمنصفانه با شخصیت های موثر نظام از دیرباز و بعد انقلاب بوده ایم که قطعا این موضوع خسارات های زیادی را به کشور تحمیل می کند.

کلید واژه ها: وزارت امور خارجه محمد جواد ظریف حزب ندای ایرانیان


نظر شما :