انتقاد مرعشی از ساز و کار اصلاح‌طلبان/ روشن بود انتخابات را واگذار می کنیم/ موافقان و مخالفان نظام به کارگزاران ناسزا می‌گویند

۱۹ شهریور ۱۳۹۹ | ۱۵:۴۵ کد : ۱۱۳۳۷ اصلی تیتر یک سیاسی
ایرنا نوشت: عضو حزب کارگزاران سازندگی گفت: روشن بود که ما انتخابات اسفندماه را واگذار می کنیم و حتی اگر احزاب و شورای عالی هم وارد انتخابات می شدند، موفق نمی شدیم.
انتقاد مرعشی از ساز و کار اصلاح‌طلبان/ روشن بود انتخابات را واگذار می کنیم/ موافقان و مخالفان نظام به کارگزاران ناسزا می‌گویند

ایرنا نوشت: عضو حزب کارگزاران سازندگی گفت: روشن بود که ما انتخابات اسفندماه را واگذار می کنیم و حتی اگر احزاب و شورای عالی هم وارد انتخابات می شدند، موفق نمی شدیم.

به گزارش خبرآنلاین، حسین مرعشی در نشست حزب ندای ایرانیان با اشاره به انتخابات مجلس یازدهم، اظهار کرد: شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان نتوانست این انتخابات را خوب اداره کند و اکنون هم فعالیت اش متوقف شده است و هنوز نهاد هماهنگ کننده ای وجود ندارد، البته تبادل نظر احزاب در حال انجام است و نهاد هماهنگ کننده ای ایجاد می شود.

وی درباره نتیجه انتخابات مجلس یاردهم، افزود: روشن بود که ما انتخابات را واگذار می کنیم. اگر احزاب و شورای عالی هم وارد انتخابات می شدند، موفق نمی شدیم. ما همه سرمایه خود را به پای دولت گذاشته بودیم اما وقایع دی ۹۶ تا آبان۹۸ موجب شد که بخش بزرگی از سرمایه اجتماعی ما تحت تاثیر قرار بگیرد.

اهم صحبت‌های او به نقل از ایرنا و ایسنا از این قرار است: 

* با اعمال تحریم های جدید سالی ۵۰میلیارد دلار از درامد نفتی کشور  کاهش یافت و روسیه، چین و اروپا هم نتوانستند کاری کنند ، زیرا آمریکا بر مبادلات جهانی تسلط دارد. در این شرایط اگر صنعت فولاد، معادن و پتروشیمی نبود، فشار بیشتری به اقتصاد ایران وارد می شد و شاید تورم ایران مثل ونزوئلا می شد.

* در انتخابات آتی ریاست جمهوری احزاب تاثیرگذار نخواهند بود بلکه این جبهه‌ها هستند که تاثیرگذار هستند.

* رویکرد اصلاح‌طلبان به کارآمد شدن نظام جمهوری اسلامی کمک می‌کند.حضور نداشتن افراد باتجربه اصلاح‌طلب یا اصولگرا در قدرت که تجربه بیش از ۴۰ سال سیاست‌ورزی را دارند می‌تواند ناکارآمدی را در کشور تشدید کند.

* هم مخالفان و هم موافقان نظام جمهوری اسلامی به کارگزاران سازندگی ناسزا می‌گویند؛ مشکلات را با معجزه نمی‌توان حل کرد و مشکلات‌ واقعی نیازمند راه‌حل‌های واقعی هستند.

سازوکار جدید اصلاح‌طلبان احزاب محور خواهد بود
*استعفای محمد رضا عارف و موسوی لاری از شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبانبه این معنی است که نمی‌خواهند در سازوکار جدیدی که به جای شورای‌عالی می‌آید حضور داشته باشند.

* اصلاح طلب، سازوکار جدید احزاب محور خواهد بود.

در ایران دولت سایه نداریم
* دولت سایه در جایی معنا دارد که احزاب شناسنامه‌داری وجود داشته باشند که در صورت قرار گرفتن در موضع اقلیت بتوانند اکثریت را نقد کنند اما در ایران دولت جناحی و حزبی نداریم بنابراین دولت سایه نیز معنا ندارد.

*نهادهایی مثل سپاه و شورای نگهبان هم از همین مردم هستند و به مردم خدمت می‌کنند چیزی که مهم است ایجاد فضایی است برای اینکه همه بازیگران برای بازی فضا داشته باشند و بخش خصوصی احساس نکند که بخش عمومی فضا را برایش تنگ کرده است.

کارگزاران در دولت اول اصلاحات نقش تعیین کننده داشت
سخ*حزب کارگزاران در تغییر مجلس راستگرای چهارم و روی کار آمدن مجلس میانه‌رو پنجم موثر بود.

* حزب کارگزاران قادر به تشکیل دولت فراگیر با حضور اصلاح‌طلبان و اصولگرایان است زیرا بیشتر پست‌های کشور را سیاسی تلقی نمی‌کند.

* دولت بعد از تحریم هم باید دولتی باشد که مسائل را فارغ از اغراض سیاسی دنبال کند.

 حمایت دولتی از خودروسازان باید برداشته شود
*کیفیت خودروهای داخلی پایین است و دلیل آن این است که به صورت سنتی دو خودروساز بزرگ کشور انحصار تولید خودرو را در اختیار دارند.

*بای حمایت دولتی از این دو خودروساز برداشته شود بازار خودرو ایران بزرگ شده و اکنون باید ده‌ها شرکت خودروساز بتوانند خودروهای متنوع و باکیفیت به مردم عرضه کنند.

*بورس عامل شفاف سازی است و افزایش حضور مردم در بورس موضوعی مثبت است اما رشد ۲۵۰ درصدی بورس در مدت سه ماه با واقعیت‌های اقتصادی کشور تناسب ندارد.افزایش نرخ دلار باید در طول دو الی سه سال در بازارهای دیگر تخلیه می‌شد و نباید در طول سه ماه در بازار بورس تخلیه می‌شد.

*{ با اشاره به رشد روزانه پنج درصدی بازار بورس} بازار بورس را به یک قمار تبدیل کردیم که آسیب‌های آن به مردم خواهد رسید.در حالی که دولت باید با سیاستگذاری درست تلاش کند تا بازار بورس دوباره به تعادل برسد.

شاید سیاست ترامپ در قبال ایران تغییر کند
*با این حال من معتقدم که آمریکا در دنیا تنها مانده و از اقدامات خود پشیمان شده است. برداشت من این است که امسال سال پایان سختی ها خواهد بود و ما از پیک سختی ها عبور خواهیم کرد.

*اگر ترامپ مجددا رییس جمهور آمریکا شود، چون به اشتباهات اش پی برده است ممکن است سیاست های خود را در قبال ایران اصلاح کند.

کلید واژه ها: حسین مرعشی انتخابات 1400


نظر شما :