مقام فرانسوی: مخالفت کشورهای غربی با آمریکا، تعهدشان به برجام را تایید می‌کند

۳۱ مرداد ۱۳۹۹ | ۱۸:۰۱ کد : ۱۱۱۴۰ سرخط اخبار

سفیر پیشین فرانسه در آمریکا بیان کرد که مخالفت کشورهای غربی با آمریکا به منزله مخالفت غرب با اعمال فشار حداکثری علیه ایران است.

به گزارش ایسنا، گرارد آراد، سفیر پیشین فرانسه در سازمان ملل، آمریکا و اراضی اشغالی روز جمعه در توییتی نوشت: مخالفت نزدیک‌ترین متحدان غربی ایالات متحده با مشروعیت این کشور در استفاده از فرایند بازگرداندن تحریم‌هایی که در قطعنامه ۲۲۳۱ آمده است، تعهدات آن‌ها به برجام و مخالفت‌شان با سیاست فشار حداکثری علیه ایران را تایید کرده و حرف‌های زیادی در خصوص جایگاه امروزی آمریکا در جهان می‌زند.


به گزارش ایسنا، ایالات متحده آمریکا ضمن متهم کردن ایران به عدم پایبندی به توافق هسته‌ای، رسما شورای امنیت سازمان ملل را از خواست خود برای فعال کردن «مکانیسم ماشه» آگاه کرد.

تاکنون این پیشنهاد آمریکا با مخالفت تمام قد کشورهای مختلف روبرو شده است؛ آنها اعلام کرده اند که آمریکا که خود ناقض برجام است نمی تواند از مکانیسم ماشه استفاده کند.

در صورت فعال‌سازی مکانیسم ماشه، شورای امنیت یک ماه فرصت دارد قطعنامه‌ای را برای تمدید تحریم‌های هسته‌ای علیه ایران تصویب کند؛ در غیر این صورت، تحریم‌ها خود به خود بازخواهد گشت.

هفته گذشته تلاش آمریکا برای تصویب قطعنامه ای مبنی بر تمدید تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران با شکست مواجه شد.

این اولین بار بود که آمریکا پیشنهادی را در شورای امنیت مطرح و تنها یک کشور (جمهوری دومینیکن) از آن حمایت کرد. کارشناسان سیاست خارجی این اتفاق را شکستی بی سابقه و خفت بار برای آمریکا و آن را نشان از فروپاشی اقتدار پوشالی آمریکا دانستند.

انتهای پیام


نظر شما :