ایران با کدام دستاوردها، قدرت نخست نظامی در منطقه خواهد شد؟

۳۰ مرداد ۱۳۹۹ | ۱۰:۳۶ کد : ۱۱۰۸۹ اصلی تیتر یک سیاسی
مهرنیوز در گزارشی به بررسی قدرت نظامی ایران در مسیر تبدیل شدن به قدرت اول منطقه غرب آسیا پرداخته است.
ایران با کدام دستاوردها، قدرت نخست نظامی در منطقه خواهد شد؟

مهرنیوز در گزارشی به بررسی قدرت نظامی ایران در مسیر تبدیل شدن به قدرت اول منطقه غرب آسیا پرداخته است.

موسسه آمریکایی GFP ، به طور سالانه قدرت نظامی کشورهای جهان را در مقایسه با یکدیگر اعلام می‌کند؛ در همین راستا اخیراً این مؤسسه قدرت نظامی ایران را به شکل ذیل توصیف کرده است: «براساس تقسیم‌بندی انجام شده، جمهوری اسلامی ایران در قدرت بازدارندگی نظامی، رتبه هفت قاره پهناور آسیا را دارد، درحالیکه رتبه‌های اول تا سوم در اختیار کشورهایی نظیر روسیه، چین و هند است. همچنین طبق گزارش این مؤسسه، در حوزه قدرت نظامی کشور ایران نسبت به اسرائیل و کشورهایی همچون پاکستان و عربستان هم بالاتر بوده و هم دست برتر را دارد.»

بررسی‌ها نشان می‌دهد که کشورهای مذکور بیشترین تولیدکننده و خریدار تسلیحات نظامی در منطقه هستند و اساساً قدرت خود را مبتنی بر این نیرو تعریف می‌کنند. برای مثال به گزارش خبرگزاری آناتولی، فقط عربستان در سال ۲۰۱۹، به میزان ۳.۶۷ میلیارد دلار خرید تسلیحات نظامی از ایالات متحده داشته است، درحالیکه در سال ۲۰۱۵ میلادی این رقم ۳.۳۸ میلیارد دلار بود.

علاوه بر این، طبق گزارش معاونت دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه، بودجه بخش دفاعی کشور پاکستان حدوداً ۱.۳ ترلیون روپیه یا ۱۷۳ میلیارد و ۶۶۷ میلیون‌دلار است.

چندی پیش نیز رئیس ستاد کل ارتش اسرائیل اعلام کرد که بودجه مصوب دفاعی دولت اسرائیل ۲۹ میلیارد دلار بوده و ۳۸ میلیارد دلار نیز کمک نظامی آمریکایی‌ها به رژیم صهیونیستی است.

طبق لایحه بودجه سال جاری کشورمان، بودجه دفاعی در حدود ۷۰ میلیارد تومان یا ۱۴ میلیارد دلار بوده که تقریباً یک سوم یا حتی کمتر از کل بودجه کشورهای ذکر شده است.

بر اساس سند چشم‌انداز بیست ساله، ایران تا افق ۱۴۰۴ می‌بایست به قدرت اول نظامی در منطقه غرب آسیا تبدیل شود. با توجه به اینکه در حال‌حاضر به اذعان این مؤسسه و همچنین پیشرفت‌های شگفت‌انگیز نظامی کشور، حتی با وجود تحریم‌های ظالمانه ایران در رتبه دوم منطقه غرب آسیا قرار دارد، به نظر می‌رسد حتی زودتر از افق ذکر شده در سند چشم‌انداز به این مهم دست پیدا می‌کند.

از نگاه GFP در سال ۲۰۲۰ در میان ۱۳۸ کشور، ایران رتبه ۱۴ را به خود اختصاص داده که البته این آمار را بدون در نظر گرفتن، امکانات و تجهیزات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اعلام کرده است.

در این پایگاه اطلاع‎رسانی و تحلیلی، برای رتبه‌بندی، شاخص‌هایی از قبیل مقدار و میزان تسلیحات، تنوع منابع طبیعی در دسترس، نیروهای نظامی، موقعیت جغرافیایی، ظرفیت تدارکاتی و تسلیحات صنایع نظامی بومی این کشورها در نظر گرفته شده است.

علاوه بر این، این مؤسسه در رتبه‎بندی نهایی خود کشورها را بر اساس هشت شاخص نیروی انسانی، منابع مالی، منابع لجستیکی، منابع طبیعی، جغرافیا، قدرت نیروی هوایی، قدرت نیروی دریایی و نیروی ارتش نیز لحاظ می‌کند.

البته به گزارش این پایگاه اینترنتی، در مواقعی که به اعداد رسمی دسترسی نبوده (مانند برخی اطلاعات کره شمالی)،بخشی از مقادیر ارائه شده را تخمین زده است.

بر همین اساس اهم دستاوردهای انقلاب اسلامی در خصوص صنعت دفاعی، در حوزه‌هایی از جمله «ساخت انواع پهپادهای پیشرفته بومی»، «ساخت انواع ناوچه، تانک و بالگرد بومی»، «ساخت انواع موشک (کروز و بالستیک)»، «ساخت سلاح‌های سبک نظامی»، «قرار گرفتن جز ۷ کشور موشکی دنیا»، «قرار گرفتن جز ۲ کشور سازنده اژدرهای حباب‌ساز» و «قرار گرفتن جز ۵ کشور سازنده زیر دریای دنیا» دسته‌بندی می‌شود.
 

کلید واژه ها: قدرت نظامی ایران


نظر شما :