مصطفی الکاظمی: اجازه نمی‌دهیم هیچ گونه تهدیدی از خاک عراق متوجه ایران باشد؛ روحانی: اراده ایران و عراق ارتقای روابط تجاری به ۲۰ میلیارد دلار است

۰۱ مرداد ۱۳۹۹ | ۰۰:۳۲ کد : ۱۰۷۶۰ اصلی تیتر یک بین الملل
رئیس‌جمهور گفت: در طول چند ماه که آقای الکاظمی ریاست دولت عراق را بر عهده گرفتند شاهد یک حرکت خوب در روابط تجاری بین دو کشور بودیم .
مصطفی الکاظمی: اجازه نمی‌دهیم هیچ گونه تهدیدی از خاک عراق متوجه ایران باشد؛ روحانی: اراده ایران و عراق ارتقای روابط تجاری به ۲۰ میلیارد دلار است

رئیس‌جمهور گفت: در طول چند ماه که آقای الکاظمی ریاست دولت عراق را بر عهده گرفتند شاهد یک حرکت خوب در روابط تجاری بین دو کشور بودیم .

به گزارش خبرآنلاین، حجت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی رئیس‌جمهور، امروز در نشست خبری مشترک با مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق در تهران با بیان این مطلب که در طول چند ماه که آقای الکاظمی ریاست دولت عراق را بر عهده گرفتند شاهد یک حرکت خوب در روابط تجاری بین دو کشور بودیم و در این زمینه گفت‌وگو کردیم، اظهار داشت: در بحث‌های امروز راجع به شرایط بهداشتی منطقه و ویروس کرونا گفت‌وگو کردیم و جمهوری اسلامی ایران این وعده را به دولت و ملت عراق می‌دهد که با همه توان و امکان خودش از نظر همه اقلام بهداشتی و دارویی در کنار ملت عراق باشد.

 *خوشبختانه جمهوری اسلامی ایران توان و امکان لازم را برای تامین نیازمندی‌های ملت عراق در زمینه بهداشتی و دارویی و آمادگی برای تبادل نظر و مشورت بین مسئولان بهداشتی دو کشور را دارد.

* ارتقا و گسترش روابط تجاری بین دو کشور موضوع دیگر گفت و گو بود. اراده دو دولت بر آن است که روابط تجاری دو کشور را به ۲۰ میلیارد دلار ارتقا ببخشند.

*همچنین دو کشور مصمم هستند همه مفاد توافقاتی که در ماه اسفند سال ۹۷ در بغداد بین دو دولت به تائید رسید و توافق شد، را اجرایی کنند که در آن مسائل زیربنایی اقتصادی بین دو کشور و اتصال راه‌آهن شلمچه - بصره و لایروبی اروند رود مورد توافق قرار گرفته بود.

*{با اشاره به همکاری‌های امنیتی دو کشور}: ما مثل‌ سال‌های پیش که در کنار دولت و ملت عراق و ارتش عراق روبه‌روی داعش ایستادیم و  مبارزه کردیم، همچنان آمادگی داریم در کنار ملت عراق برای ثبات و امنیت عراق و منطقه تلاش کنیم.

*لازم می‌دانم از دو قهرمان مبارزه با تروریسم یعنی سپهبد سردار شهید قاسم سلیمانی و شهید ابوالمهدی المهندس به بزرگی یاد کنم که جزو سردارانی بودند که طی سالهای گذشته برای امنیت عراق تلاش کردند.

*{ با اشاره به دیگر موضوعات رایزنی خود با نخست‌وزیر عراق}: در گفت و گوی امروز در خصوص مسائل منطقه، ثبات منطقه و نقشی که عراق می‌تواند در منطقه به عنوان یک کشور قدرتمند عربی ایفا کند، مورد تبادل نظر و تاکید قرار گرفت.

*{ضمن خوشامدگویی مجدد به نخست‌وزیر و هیات عالی‌رتبه عراق}: مطمئن هستم این سفر نقطه عطفی در توسعه روابط دو کشور دوست و برادر، ایران و عراق است.

الکاظمی: اجازه نمی‌دهیم هیچ گونه تهدیدی از خاک عراق متوجه ایران باشد
همچنین مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق طی سخنانی در نشست خبری مشترک با حجت الاسلام حسن روحانی، اظهار داشت: از جناب آقای رئیس‌جمهور تشکر می‌کنم که من و هیئت همراه من را دعوت کردند تا به تهران سفر داشته باشیم که هدف آن تقویت روابط تاریخی است که میان دو کشور وجود دارد.

وی افزود: هدف از این سفر تقویت روابط دوجانبه بین دو کشور است؛ به ویژه اینکه امروز ما با چالش هایی روبرو هستیم که بخشی از آن نتیجه شیوع بیماری کرونا و سقوط قیمت نفت است. در سایه چنین چالش‌هایی ما نیازمند هماهنگی بین دو کشور هستیم که تعیین کننده منافع ایران و عراق باشد. به ویژه اینکه روابط بین ایران و عراق صرفاً از موقعیت جغرافیایی دو کشور و مرز مشترک نیست بلکه روابط تاریخی، فرهنگی و دینی عمیق است که ریشه در تاریخ دارد.

اهم اظهارات نخست وزیر عراق را به نقل از مهر بخوانید؛

*همچنین ما مسائل منطقه‌ای و ثبات،  امنیت و صلح در منطقه را مورد گفتگو قرار دادیم،  آن‌هم در سایه چالش‌هایی که امروز منطقه با آن روبه‌رو است؛ به ویژه در شرایط اقتصادی شیوع کرونا.

*ملت عراق مشتاق به روابط ممتاز با جمهوری اسلامی ایران بر اساس اصل عدم دخالت در امور داخلی دو کشور است، ما علیه تروریسم و گروه‌های تکفیری جنگیدیم و جمهوری اسلامی ایران از نخستین کشورهایی بود که در این راه در کنار عراق ایستاد و ما این را فراموش نخواهیم کرد.

*به همین دلیل عراق هم در کنار ایران ایستاد تا از چالش‌های اقتصادی گذر کند و عراق تبدیل به یک بازار بزرگ برای تجارت و صادرات ایران شد. روابط عراق با ایران و کشورهای مختلف مبتنی بر حسن نیت است و تلاش ما این است که از رهگذر همکاری با جمهوری اسلامی ایران بتوانیم راهکارهایی برای خارج کردن و بیرون آوردن منطقه از چالش‌ها و تنش ها که از آن رنج می‌برد، پیدا کنیم. ما فکر می کنیم از طریق همکاری و کار کردن با کشورهای مختلف منطقه بتوانیم راهکاری برای پایان دادن به چالش‌های منطقه پیدا کنیم.

*ایران و عراق از مشکلات اقتصادی رنج می‌برند و ملت های ما منتظرند تا خدمات بهتری از دولت‌ها دریافت کنند،ما برای اینکه بتوانیم این هدف را تحقق بخشیم نیازمند همکاری فراگیر و کامل بین ایران و عراق هستیم. روابط خارجی عراق مبتنی بر توازن و دوری از هر گونه صف بندی است. عراق اجازه نمی دهد هیچ گونه تهدیدی از خاک عراق متوجه ایران باشد.

*روابط بین دو کشور به صدها سال پیش باز می گردد و باید این روابط دیرپا را حمایت کنیم؛ همچنان که ما در عراق دفاع و حمایت از ایران را سرلوحه خود قرار می‌دهیم و اجازه نمی‌دهیم هیچ گونه تهدیدی از خاک عراق متوجه ایران باشد.

* در عراق به دنبال ثبات هستیم و فلسفه ما و نگاهمان نسبت به ایران این است که ایران یک کشور باثبات، نیرومند و شکوفا و روبه پیشرفت است و این واقعیتی است که به نفع عراق و تمام منطقه است. از طرف دیگر عراق باید نیرومند و با ثبات باشد تا بتواند یک حامی و پشتیبان برای همسایگان و کشورهای منطقه در راه برقراری صلح و ثبات در تمام منطقه باشد.

*ما درباره فعال کردن و اجرایی کردن توافقاتی که بین دو کشور انجام شده است گفت وگو کردیم، از جمله مرتبط کردن راه آهن میان دو کشور از طریق خرمشهر به بصره و بسیار امیدوار هستم که این توافقات به زودی جامه عمل بپوشد و شاهد دستاوردهای عملی در این زمینه باشیم که به نفع هر دو ملت باشد.

*بار دیگر از جمهوری اسلامی ایران، جناب آقای رئیس جمهور و سایر مقامات ایران به خاطر حمایت هایی که از عراق در راه مبارزه با تروریسم به عمل آوردند تشکر می کنم و همینطور ازکمک برای مبارزه با بیماری کرونا و میزبانی بسیار تشکر می کنم و امیدوارم به زودی چالش همه گیری کرونا را پشت سر بگذاریم و روابط تجاری، اقتصادی و فرهنگی شکوفایی داشته باشیم که منافع هر دو ملت را تامین کند.

کلید واژه ها: حسن روحانی مصطفی الکاظمی ایران عراق


نظر شما :