روحانی: کسی که شعار می‌دهد هزینه‌اش را هم پرداخت کند

۱۹ آذر ۱۳۹۷ | ۱۴:۲۳ کد : ۱۰۵۴ اصلی تیتر یک سیاسی
رییس جمهوری گفت: کسی که شعار می‌دهد هزینه‌اش را هم پرداخت کند؛ نمی‌شود که یک نفر در نهاد یا ارگانی شعار بدهد و آثار شعارش را برای مردم ترجمه نکند، باید ترجمه کنیم.
روحانی: کسی که شعار می‌دهد هزینه‌اش را هم پرداخت کند

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه: حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی در نشست با وزیر معاونین و مدیران وزارت راه و شهرسازی گفت: رییس جمهوری به انتقادها از FATF اشاره کرد و گفت: می‌گوییم FATF باشد یا نباشد، یک نفر نمی گوید اگر FATF باشد یعنی ۲۰ درصد ارزان‌تر، اگر FATF نباشد یعنی ۲۰ درصد گران‌تر. کسی که شعار می‌دهد هزینه‌اش را هم پرداخت کند، نمی‌شود در این کشور یک نفر در نهاد یا ارگانی شعار بدهد و آثار شعارش را برای مردم ترجمه نکند، باید ترجمه کنیم.
به گزارش ایرنا، رییس جمهوری اظهارداشت: برجام باشد یا نباشد؟ این را ترجمه کنیم. برجام باشد یعنی چه، برجام نباشد یعنی چه؛ این را ترجمه کنیم که بودنش چقدر سود دارد، نبودنش چقدر سود دارد، این را از مردم بپرسیم که اگر می‌خواهید زندگی کنید، زندگی گران می‌خواهید یا زندگی ارزان؛ اگر فرمودند زندگی گران می‌خواهیم ما همه این شعارها را قبول داریم.

**اکنون هم ادغام وزارتخانه ها را ضروری می دانم

از اواسط دولت یازدهم به این نتیجه‌ رسیدیم که برخی از وزارتخانه‌ها از جمله وزارت راه و شهرسازی و صنعت و معدن و تجارت باید به دو وزارتخانه تبدیل شوند که لایحه آن را به مجلس شورای اسلامی دادیم. ما به دنبال جداسازی مسکن و شهرسازی از راه و حمل و نقل و بازرگانی از صنعت و معدن بودیم.
وی افزود: در حال حاضر هم این کار را ضروری می دانم، اما به هر دلیلی نمایندگان مجلس شورای اسلامی همراهی نکردند. این به نفع کشور بود که در شرایط تحریم این وزارتخانه ها تفکیک شوند. ما در شرایط تحریم به یک وزارتخانه بازرگانی فعال نیازمند هستیم، اما صنعت و معدن و تجارت هم در این وزارتخانه وجود دارد و کار پیش نمی‌رود.
روحانی تأکید کرد: یک خودرویی که می‌تواند ۱۰ تن بار ببرد وقتی ۳۰ تن به او بار بزنید حداقل سرعتش کم می‌شود و لاستیک آن زودتر پنچر می‌شود و این یک واقعیت است.
رییس جمهوری با اشاره به اینکه راه شهرسازی مقوله سنگینی است، اظهارداشت: مسکن و شهرسازی و حمل و نقل موضوع سنگینی است و بخش حمل و نقل در شرایط تحریم قرار گرفته است و ما در این زمینه به یک کار ویژه‌ نیازمندیم. بار سنگینی بر دوش وزیران راه و شهرسازی و صنعت و معدن و تجارت قرار دارد، هرچند هر دو وزیر تازه نفس هستند.
روحانی گفت: در بحث حمل و نقل باید اعتراف کنم در پنج سال گذشته کارهای بسیار بزرگی انجام شده است، راه‌ آهن یکی از هدف‌های دولت یازدهم و همچنین دولت دوازدهم است.
روحانی بیان داشت: جاده‌های ما ۱۰۰ درصد امن نیست و اگر کسی بخواهد ۲ هزار کیلومتر رانندگی کند بهتر ازقطار استفاده کند . مسلماً ما باید راه‌آهن را توسعه دهیم و یکی از اشکالاتی که در سال‌های گذشته بوده این است که بر روی راه‌آهن کمتر کار و فکر شده است و من در همین افتتاح اخیر در راه‌آهن ارومیه دیدم که مسئول راه‌آهن اعلام کرد که در طول 5-4 سال گذشته حدود ۲ هزار کیلومتر راه‌آهن ایجاد شده است که نسبت به کل راه‌آهنی که از اول تاریخ ایران تا به حال بوده اضافه شده است.
وی ادامه داد: تقریباً ۲۰ درصد راه‌آهن نسبت به کل دوره‌های قبل در این دوره انجام شده که نشان می‌دهد کار بزرگی انجام شده. امروزه هم در زمینه راه‌آهن امکانات خوبی مهیا شده و روزانه می‌توانیم توسعه خوبی در راه‌آهن داشته باشیم.
رییس جمهوری تأکید کرد: یک اولویت دولت راه‌اهن است مخصوصاً برای اتصال راه‌آهن به مسیرهای ترانزیتی منطقه‌مان. راه‌آهنی که سرخس را به چابهار متصل می‌کند برای ما بسیار مهم است، آن راه‌آهنی که می‌تواند پولش را سریع برگرداند راه‌آهنی است که در مسیر ترانزیت قرار می‌گیرد و می‌تواند بار را جابجا کند.
روحانی اضافه کرد: راه آهن قزوین-رشت هنوز مشکلاتی دارد که باید رفع شود و امیدواریم که امسال آماده شود. قسمت بعدی از رشت به آستارا بسیار مهم است که باید هرچه سریعتر انجام شود و بخشی از منابع آن آماده و بخش دیگری را هم آماده می‌کنیم. برقی کردن و پر سرعت کردن راه‌آهن در جای خودش مهم است، تلاش ما این است که راه‌آهن اینچه برون و گرمسار در همین دولت به فعالیت برسد. راه‌آهن سریع‌السیر از قم به اصفهان، از قم به تهران و از تهران به مشهد داریم که مقدمات امر آن فراهم شده یک مقدار مشکلات حقوقی دارد که باید آن را حل و فصل و اجرایی و عملیاتی کنیم.
وی در مورد حمل و نقل جاده‌ای خاطرنشان کرد: من خواهش می‌کنم برای امن کردن جاده با وزارت ارتباطات همکاری کنید تا از طریق سیستم‌های هوشمند بتوانیم اقدامات مهمی انجام دهیم. باید بین راننده‌ای که قوانین را رعایت می‌کند و کسی که این کار را انجام نمی‌دهد تشخیص داده شود، یکی را باید تشویق و دیگری را به او بگوییم که کارش اشتباه است.
رییس جمهوری اظهارداشت: به کسی که قوانین را رعایت می‌کند از لحاظ مسکن در سفر و حتی در آینده به او سوخت بدهیم، چه اشکالی دارد سوخت را برای کسی که درست رانندگی می‌کند و کسی که احتیاط نمی‌کند دونرخی کنیم؟ در کشور ما سوخت نرخ ثابت دارد، در دنیا اینطور نیست، روز تعطیل یک نرخ، روز کاری یک نرخ و در روز شلوغی نیز یک نرخ دیگر دارد. اینجا عادت کرده‌ایم که نرخ سوخت ثابت باشد، کلاً باید کاری کنیم از طریق سیستم‌های هوشمند جاده‌هایمان را امن کنیم و آدم‌های منظم و دقیق را تشویق کنیم و افرادی که احتیاط نمی‌کنند به آنها بگوییم کارشان درست نیست و در عمل هم این کار را انجام دهیم.
روحانی با اشاره به اینکه در سیستم جاده‌ای نیاز به نوسازی داریم، تأکید کرد: سیستم نوسازی در راه‌آهن و لوکوموتیوهای آن را نیاز داریم و این نوسازی‌ها باعث رفاه مردم و حفظ محیط زیست می‌شود و باعث امنیت جاده‌ای نیز خواهد شد و در این زمینه‌ها قدم‌ها را باید سریعتربرداریم.
وی افزود: در طول ۵ سال گذشته در زمینه بنادر مخصوصاً در چابهار کارهای ارزشمندی انجام گرفته است، فکر می‌کنم از ۲.۵ میلیون تن به ۸.۵ میلیون تن رسیده‌ایم که یک تحرک بسیار خوبی در چابهار بوده است.
رییس جمهوری خاطر نشان کرد: اتصال راه‌آهن ایران به عراق برای ما مهم است و این شدنی است که تا پایان سال ۹۸ بتوانیم این کار را انجام دهیم و بتوانیم راه‌آهن خرمشهر را به بصره وصل کنیم، این کار برای زائرین، اربعین و سایر امور مهم است و باید راه‌آهن خاف به هرات نیز وصل شود .
روحانی گفت: بندر چابهار، آفریقا و بخشی از آسیا را به آسیای مرکزی و قفقاز و همچنین به اروپا و روسیه وصل می‌کند.
وی یادآور شد: در بخش هوایی هم کارهای خوبی در ۵ سال گذشته صورت گرفت البته سرمایه‌گذاری‌هایی که در زمینه حمل و نقل هوایی انجام دادیم بخشی از آن سیاسی و اجتماعی بوده و اقتصادی نبوده است. اگر فرودگاه‌های کشورمان را نگاه کنیم ۸۰ درصد پروازهای کشورمان از ۱۰ فرودگاه انجام می‌شود یعنی برای فرودگاه‌ها یک باندی ساخته شده، بعضی از فرودگاه‌ها جنبه اجتماعی-سیاسی داشته و بعد اقتصادی در نظر گرفته نشده است و نیازمند فرودگاه‌های بزرگ و مجهز در شهرهایی مثل تهران هستیم.
رئیس جمهوری با تأکید بر اینکه فرودگاه بندر امام باید توسعه پیدا کند، اظهارداشت: توسعه فرودگاه می‌تواند حمل و نقل منطقه‌ای و جهانی داشته باشد.

** روسری مسافران و فرودگاه امام

روحانی خاطر نشان کرد: قبلا یک سرمایه‌گذاری حاضر بود زمانی که این فرودگاه امام ساخته نشده بود تمام فازهای فرودگاه امام را در مدت ۲ سال انجام دهد و می‌خواست از این فرودگاه ۱۰ الی ۱۵ سال استفاده کند. یک وزیری آمد و گفت من نمی‌گذارم، گفتیم چرا؟ گفت در سالن‌های ترانزیتی که او می‌خواهد ایجاد کند باید تعهد کند اگر مسافر خارجی وارد این سالن شود و با هواپیمای بعدی می‌خواهد برود از توی هواپیما روسری داشته باشد، هرچه به او گفتیم ما این روسری را برای تو حل می‌کنیم زیر بار نرفت، بعد هم به من گفت این چیزی نیست که فرودگاه امام را ما خودمان درست می‌کنیم چرا یک خارجی بیاید این کار را انجام دهد.
وی افزود: هنوز هم مشکلاتی داریم، می‌گوییم اگر سرمایه‌گذار خارجی بیاید اشکال دارد ولی اگر مربی فوتبال از خارج بیاید اشکالی ندارد. من نمی‌دانم چطور این تفکرات با هم جور می‌شود. اگر یک مربی فوتبال خارجی فوتبال ما را اداره کند و تیم ملی ما را ارتقاء دهد چطور یک دانشمند خارجی بخواهد به ایران بیاید اینطور می‌شود، حرام!
رییس جمهوری گفت: چطور یک سرمایه‌دار بزرگ که ۲۰ سال پیش می خواست بیاید و الان فرودگاه امام را هم ساخته بود در حالیکه ما هنوز در خم یک کوچه‌ایم، این موضوع دلایل مختلفی دارد. این اشکال کار ما است، فرصت‌ها را می‌سوزانیم و هدر می‌دهیم.
روحانی گفت: ما الان می‌خواهیم با بانک‌های خارجی کار کنیم، بدون کار کردن با بانک‌های خارجی اقتصاد ما حل می‌شود، اما با ۲۰ درصد گران‌تر؛ شما جنس وارد می‌کنید از این صرافی به آن صرافی قیمت ۲۰ درصد برایت گران‌تر در می‌آید اما اگر با سیستم بانکی باشد ۲۰ درصد ارزان‌تر در می‌آید، این موضوع بحث هزینه است.

** شعارها را ترجمه کنیم

وی افزود: می‌گوییم FATF باشد یا نباشد، یک نفر نمی‌آید بگوید اگر FATF باشد یعنی ۲۰ درصد ارزان‌تر، اگر FATF نباشد یعنی ۲۰ درصد گران‌تر. کسی که شعار می‌دهد هزینه‌اش را هم پرداخت کند، نمی‌شود در این کشور یک نفر در نهاد یا ارگانی شعار بدهد و آثار شعارش را برای مردم ترجمه نکند، باید ترجمه کنیم.
رییس جمهوری اظهارداشت: برجام باشد یا نباشد؟ این را ترجمه کنیم. برجام باشد یعنی چه، برجام نباشد یعنی چه؛ این را ترجمه کنیم که بودنش چقدر سود دارد، نبودنش چقدر سود دارد، این را از مردم بپرسیم که اگر می‌خواهید زندگی کنید، زندگی گران می‌خواهید یا زندگی ارزان؛ اگر فرمودند زندگی گران می‌خواهیم ما همه این شعارها را قبول داریم.
روحانی افزود: مگر می‌شود در دنیای امروز ما با بانک‌های دنیا کار نکنیم؟ بعد یک کسی می‌آید و از گوشه‌ای که نمی‌دانیم این تفکر از کجا است مردم را تحریک می‌کند که اگر این قرارداد یا کنوانسیون امضا شود و یا با این گروه مالی کار کنیم اسلام از دست می‌رود. کجا اسلام از دست می‌رود؟ کاش تو اسلام را می‌فهمیدی!
وی ادامه داد: از مردم سوال کنیم حکومت مال مردم است، اداره کشور مال مردم است، هزینه‌ها را به مردم بگوییم که اگر این کار را نکردیم مردم چقدر باید از جیب بدهند و اگر این کار را کردیم چه تسهیلاتی برای مردم فراهم می‌شود.
رییس جمهوری گفت: در بخش ساختمان اگر یک تیم مهندسی را برای نظارت بر ساختمان جدید بیاوریم و یک شرکت ناظر از خارج در نظارت بیاوریم آن وقت باید گفت آیا ما درست حرف می‌زنیم؟ ساختمان‌های ما که در ایران ساخته می‌شود در چارچوب روز است؟ چند سال عقب است؟ این را خود شما و مهندسین ما باید بگویند. نظارت ما آیا نظارت دقیق است؟
می‌روید که مثل یک گل که تماشا می‌کنید هست. گنبد شیخ لطف‌الله همانطور چشم را نوازش می‌کند، مسجد امام و عالی‌قاپو هم همینطور.
وی با طرح این سوال که چطور از نگاه کردن به یک ساختمان برای ۱۰۰۰ سال پیش لذت می‌بریم، گفت: چرا ساختمانی که امروز خودمان درست می‌کنیم بعد از ۱۵ سال به آن می‌گوییم کلنگی؛ یعنی ساختمان را برای ۱۵ سال درست کرده‌ایم؟! در اروپا نگاه کنید بعضی از خانه‌ها برای ۲۰۰ الی ۲۵۰ سال پیش است، چرا خوب درست نمی‌کنیم؟ شهرسازی ما کجا مشکل دارد؟ 
رییس جمهوری افزود: شما یک ساختمان در تهران ببینید پس از ۲۰ سال نقشه سیم‌کشی آن را پیدا می‌کنید؟ چرا این سند را نداریم؟ شما در اروپا بروید می‌بینید هر خانه‌ای سند دارد و وقتی آن را باز می‌کنید مسیر شناژبندی، پایه‌ها و مصالح آن مشخص است، چرا ما سند ساختمان نداریم؟ پس باید یک تحول بزرگی در امر ساختمان و کیفیت آن ایجاد کنیم.
روحانی گفت: ما الان می‌خواهیم یک محله را نو کنیم و می‌گویید ۲۷۰۰ محله داریم که باید نوسازی شود، این کار بسیار ارزشمند است زیرا هم صنعت ساختمان و هم اشتغال به حرکت در می‌آید و هم مردم امنیت پیدا می‌کنند. در این محله فرسوده اگر زلزله بیاید ۵۰ الی ۶۰ درصد خسارت روی می‌دهد اما اگر نوسازی کنیم ممکن است خسارت آن یک الی دو درصد باشد.
وی ادامه داد: جان مردم برای ما مهم است، بعد از آن سرمایه زندگی مردم ارزش دارد. الان به طور مثال یک نفر یک خانه دارد که سرمایه آن ۱۰ میلیون تومان است اما پس از بازسازی بافت فرسوده این سرمایه ۲۰ میلیون تومان می‌شود. شما به او امنیت و رفاه می‌دهید، بعضی در این محله‌های تهران خدمت خانواده‌های شهدا می‌روم کوچه‌هایی است که اصلاً ماشین نمی‌تواند از آن عبور کند، یک نفر اگر مریض شود آمبولانس آنجا نمی‌رود. ما محله‌ها را باید امن و زندگی را برای مردم آسان کنیم.
رییس جمهوری گفت: هدر رفت انرژی ما چقدر است؟ یعنی چقدر باید این بخاری یا شوفاژ روشن باشد تا بتواند این فضا را گرم کند؟ باید بدانیم ما می‌خواهیم مسکن درست کنیم یا منزل. منزل درست کردنش راحت است که محل نزول است. ما مسکن می‌خواهیم، مسکن یعنی محل سکونت و آرامش.
روحانی یادآور شد: باید مسکن ارزان را در اختیار مردم قرار دهیم، در دولت قبل یک مسکن از جیب مردم برای آنها درست شد ۴۵ هزار میلیارد تومان از بانک مرکزی گرفتند و در بانک مسکن آوردند، و این ۴۵ هزار میلیارد به گفته برخی از متخصصین ما ۴۵ درصد تورم داشته است. من کمترش را می‌گویم ۳۰ درصد برای مردم تورم ایجاد کردند. 
وی اظهارداشت:: یک نمودار اینجا برای من کشیدید که آنجا تسهیلات بالا رفته بود، همان‌جایی است که بیچاره کردن مردم است. آن قله، قله بیچارگی ملت ایران است. این که آسان است که بنده فردا صبح به بانک مرکزی می‌گویم ۱۰۰ هزار میلیارد تومان بیاور و ۳ الی ۴ هزار خانه درست کنید، این چیزی نیست.
رییس جمهوری گفت: آنوقت چه می‌شود؟ ۱۰۰ هزار میلیارد تومان که ما می‌گیریم ۷۰۰ هزار میلیارد تومان نقدینگی درست می‌کند. اینکه شما می‌گویید تورم بالا و پایین شد یک عامل اصلی آن نقدینگی است و نقدینگی بسیار خطرناک برای پایه پولی است، این پایه پولی را یا دولت بر هم می‌زند که خدمتی که در این ۵ سال کرده‌ایم از پایه پولی برداشت نکرده‌ایم، البته دیگران یعنی بانک‌های متخلف دارند برداشت می‌کنند ولی پایه پولی بزرگترین خطر برای ایجاد تورم افسار گسیخته است.
روحانی افزود: ما باید مسکن را از منبع درست ایجاد کنیم نه اینکه از هر کجا پول برداریم و بیاوریم، چطوری مسکن را ارزان کنیم؟ باید امکاناتی که دولت دارد در اختیار مردم بگذارد، ما زمین داریم، این زمین را در اختیار بگذاریم، ممکن است این زمین برای شهرداری، وزارت مسکن، نیروهای مسلح و یا وزارتخانه‌های دیگر باشد، به هر حال زمین دولتی است، این زمین را واگذار کنیم و آورده دولت قرار دهیم.
وی ادامه داد: یک سری خدمات مثل برق، آب، فاضلاب نیز از خدمات دیگر دولت باشند، بانک‌ها نیز در حد توان خود کمک کنند، یک ساختمانی درست کنیم که به طور مثال ۵۰ درصد برای توسعه‌گر و بانک‌ها به خریدار و خانه‌اولی کمک کنند و توسعه‌گر هم بتواند زود خانه‌اش را بفروشد و به جای بعدی ببرد.
رییس جمهوری گفت: ۵۰ درصد دیگر هم برای دولت و وزارت مسکن می‌ماند، یک راهش این است این خانه‌ها اگر نزدیک محله فرسوده است آنجا صرف کنیم و مردم آن محله را دعوت کنید به آنجا بیایند تا مکان دیگری برای توسعه بعدی ایجاد شود. بنابراین در زمینه مسکن اینکه وزیر راه و شهرسازی اعلام می‌کند ما ظرف ۲ سال آینده ۴۰۰ هزار واحد مسکونی را می‌سازیم این غیر از آن است که بنیاد مسکن در روستاها فعالیت خود را دارد و برخی محله‌های فرسوده را نیز بازآفرینی می‌کند.
روحانی ادامه داد: اگر همین مورد به دقت انجام شود؛ ما اگر ۴۰۰ هزار واحد مسکونی بسازیم و آن را نظارت کنیم نه تنها مردم واحد بهتری را صاحب می‌شوند بلکه در آن خانه مصرف انرژی، برق و گاز هم کمتر می‌شود. اگر محله را بازآفرینی کنیم برای رفتن به مردسه بچه‌ها نیاز به اتوبوس و سرویس ندارند، پیاده به مدرسه می‌روند. ورزشگاه و بهداری نزدیک است اینها صرفه‌جویی‌هایی برای زندگی مردم می‌شود و زندگی آنها سهل می‌شود.
وی اظهارداشت: در بخش مسکن در ۵ سال گذشته اقداماتی شد اما باید شتاب بیشتری می‌داشتیم و من از آقای اسلامی می‌خواهم که این عقب‌ماندگی در بخش مسکن را جبران کنیم تا مردم ما شاهد باشند و ببینند ما در زمینه مسکن فعال هستیم و قیمت مسکن کاهش می‌یابد و تعادل ایجاد می‌شود.
رییس جمهوری گفت: شاید اولین نیازمندی ما در ساخت یک شهر یا یک شهرک جدید آب است که ضروری‌ترین مسئله است، کار آرشیتکت بسیار مهم است که طوری نقشه را بکشد تا بهترین استفاده را از فضا کند. اشتغال را راه بیاندازید، بنابراین کارگران و پیمانکاران را بیاورید و صنایع ساختمانی را فعال کنید.
رییس جمهوری گفت: سال ۹۸ در زمینه اشتغال و رونق اقتصادی به دلیل تحریم ها مشکل داریم و فشارهای زندگی مردم یکی از جاهایی که باید اشتغال را راه اندازی کند بخش مسکن ، راه ,و راه آهن است.
روحانی افزود: می خواهم که استاندارد مورد توجه قرار گیرد روز گذشته وزیر نیرو در جلسه هیات دولت گفت برخی خنک گننده های غیر استاندارد مصر فرا افزایش می دهند بنابراین در مسالح ساختمانی و سیم کشی ها و لوله کشی ها از مسالح استاندارد استفاده کنید.
وی ادامه داد: باید از کارگر با مهارت در ساختمان ها استفاده شود هر فردی که آچار دست گرفت فکر نکنیم لوله کش یا سیم کش است.
رییس جمهوری گفت: اگر کارها با مهارت انجام شود ساختمان خوب قالب بندی شود دیگر نیازمند رنگ آمیزی نخواهد بود راه آهن برلین را ببینید سه طبقه است ولی به گونه ای قالب بندی شده که انسان لذت می برد .
روحانی افزود: مهمترین موضع در این مساله نظارت است وامور را باید به توسعه کران واگذار کنید ودولت کمک کند.
وی ادامه داد: 45 هزار میلیارد تومانی که بانک مرکزی به بانک مسکن داده هنوز دریافت نکرده است اگر چه استمهال آن سخت بود ولی اگر این پول بازگردانده می شد تورم کشور مهار می شد.
رییس جمهوری گفت: بخشهای باقی مانده مسکن مهر را سریعتر تمام کنید واز همه مدیران که برای ۲ میلیون واحدی که در دولت یازدهم واوایل دولت دوازدهم تکمیل شد تشکذر می کنم.
روحانی افزود:هر چند در مسکن مهر شیوه کار درست نبوده ولی مردم نباید ضرر کنند واین مشکل را به مردم برنگردانیم .
وی ادامه داد: ازآقای تابش نیز به خاطر کاربزرگی که در ساخت مسکن در مناطق زلزله زده کرمانشاه و کرمان انجام دادند تشکر می کنم که در سالگرد زلزله دیگر در چادر وکانکس نیستند واین اقدام همه مردم را خوشحال کرد وخداوند به همه ما اجر عنایت کند.

کلید واژه ها: fatf دکتر روحانی


نظر شما :