ربیعی: به دختران به عنوان نیمی از جامعه نگاه کنیم

۰۳ تیر ۱۳۹۹ | ۱۶:۵۷ کد : ۱۰۳۵۳ برگزیده ها جامـــعه
سخنگوی دولت گفت: به دختران با نگاهی واقع‌گرایانه به عنوان نیمی از جامعه و جامعه آفرینان نگاه کنیم.
ربیعی: به دختران به عنوان نیمی از جامعه نگاه کنیم

سخنگوی دولت گفت: به دختران با نگاهی واقع‌گرایانه به عنوان نیمی از جامعه و جامعه آفرینان نگاه کنیم.

علی ربیعی روز سه‌شنبه همزمان با ولادت حضرت معصومه (س) و «روز دختر» در یادداشتی در حساب کاربری خود در اینستاگرام، نوشت:

تبریک می گویم روز دختر را به تمامی دختران سرزمینم، فرشته‌های معصومی که با تولدشان موجی از خیر و برکت را هدیه می‌آورند، در بازی‌های کودکانه‌شان، مسوولیت‌پذیری را تمرین می‌کنند، در باورهایشان جوانه امید می‌پرورانند و سخت‌تر تلاش می‌کنند، اما کمتر دیده می شوند.

 امروز، روز دختر است. در اندیشه خود، دختران کارگری را به خاطر می‌آورم که صبح زود برای اینکه از سرویس جا نمانند، خواب‌آلود از خانه بیرون می‌زنند و پس از ساعت‌ها کار - و اضافه کاری - شامگاهان به خانه برمی‌گردند، دختران زیادی را دیده‌ام که نان‌آور خانه هستند و با کار و تلاش سخت اما شرافتمندانه، پدر و مادر از کار افتاده و چند بچه قد و نیم قد را تامین معاش می کنند.

 به دخترانی فکر می کنم که معلولیت دارند و به سنت فرهنگی غلط یا بر اثر ناتوانی مالی در کنار امامزاده‌ها و یا در کوچه، پس کوچه‌ها رها می‌شوند و ما امروز، در بهزیستی خانواده آنها شده‌ایم. به میلیونها دختری می اندیشم که با آرزوهای بزرگ در کودکی به عروسکهای خود جان بخشی و روح بخشی می کنند و در میان اشکال مختلف، زندگی را ترسیم می کنند و در ذهن خود برای آینده، آرزوهای بزرگ می پرورانند.

در این میان، «آتنا» و «ستایش» که قربانی خشونت جنسی شدند و یا امثال «سهیلا جورکش»و «سپیده» و بسیار دخترانی که قربانی اسیدپاشی شدند، «لیلا» و «سارا» که آسیب پذیر مادرانی بیمار شدند، «فرزانه»دختری که در خانواده ناهنجار باید از خود مراقبت کند، «رومینا» زیر داس جهل، «ریحانه» ای که زیر ضربات تعصب که هر دوی آنها نشکفته پرپر شدند را به یاد می‌آورم که معصومانه قربانی می‌شوند.

 نجوای دختری در یکی از مراکز آسیب‌های اجتماعی مان، در ذهنم تداعی می شود که می گفت: «دختر، در این جامعه، امنیت می خواهد، آرامش و اعتماد می خواهد.» امنیتی که گاها، جامعه از او سلب می کند، آرامشی که از او می ربایند و اعتمادی که نوعی از رفتارها در جامعه، آن را به یغما می برد.

امروز، روز دختر است، همه دختران بیایید به دختران با نگاهی واقع‌گرایانه به عنوان نیمی از جامعه و جامعه آفرینان نگاه کنیم. زمینه امنیت و آسایش شان را بیش از گذشته فراهم کنیم و هراس آینده را از آنها بزداییم. با دختران مان مهربان تر باشیم. به بهانه این روز، مسئولیت هایمان در قبال دختران این سرزمین را مروری دقیق‌تر کنیم.

میلاد حضرت معصومه (س) که به همان سنت نیکو، «روز دختر» نامیده شده را به همه دختران عزیز ایرانی تبریک می‌گویم.

انتهای پیام

کلید واژه ها: علی ربیعی


نظر شما :