هدف گرفتن همزمان دوست و دشمن عاقبت خوبی برای ایالات متحده ندارد

چالش شیدایی تحریمی ترامپ برای هژمونی دلار

۳۱ مرداد ۱۳۹۷ | ۰۱:۰۰ کد : ۱۰۳ تیتر یک دیپلماسی
محمد جواد ظریف اخیرا در گفت و گو با «سی ان ان» گفت معتقد است بیماری ای در ایالات متحده وجود دارد که اسمش تحریم است. اما وزیر امور خارجه در این تفکر تنها نیست. چندی پیش فایننشال تایمز هم در مطلبی از استفاده بیش از اندازه واشنگتن از تحریم ها سخن گفت که کارآمدی این سیاست تهدیدگونه را از بین می برد. ایالات متحده آنقدر در واکنش به هر مساله ای از تحریم ها استفاده کرده و می کند که نوعی مقاومت در برابر آنها به وجود آورده و سبب شده است نظام تحریمی تاثیرگذاری خود را از دست بدهد.
چالش شیدایی تحریمی ترامپ برای هژمونی دلار

روزنامه انلاین وقایع اتفاقیه: از زمان روی کار آمدن دونالد ترامپ در کاخ سفید مالیات ها، تعرفه های وارداتی، محدودیت های سفر، مصادره اموال خارجی، محدودیت های صادرات و واردات و مجازات آنهایی که تحریم های تجویز شده توسط رئیس جمهوری ایالات متحده را نادیده گرفته اند، درک سیاست های واشنگتن را برای دوست و دشمن دشوار کرده است. به نظر می رسد اقدامات نامربوط ترامپ تمامی ندارند و او با شدتی آنها را پیش می برد که انگاری قرار است در مدت زمانی کوتاهی به فروپاشی جهان برسد. سعی دارد تجارت جهانی را از هم بپاشد، اما با چه هدفی؟ اینکه امریکا را بار دیگر شکوهمند سازد؟ برای انتخابات میان دوره کنگره آماده می شود؟ مردم را پشت یک توهم به صف می کند؟ واقعا دنبال چه دستاوردی است؟

 

همه این اقدامات مستبدانه و مخرب به نظر می رسند و نه تنها با قوانین بین المللی مغایرت دارند، بلکه غیرانسانی و غیراخلاقی هستند. اما تاثیرات مخرب تحریم ها تنها برای کشورهای هدف نیست؛ ایالات متحده نیز به تدریج آسیب های آنها را حس خواهد کرد.

 

رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه در واکنش به تحریم های اخیر امریکا که به سقوط شدید ارزش لیر انجامید، از جستجو برای دوستان جدید سخن گفت که می تواند شرکای تجاری همچون روسیه، چین، ایران، اوکراین و حتی اتحادیه اروپا را شامل شود. این کشور حتی تصمیم گرفته برای ایجاد تنوع در اقتصاد خود اوراق قرضه ای به یوآن منتشر کند و به تدریج از هژمونی دلار فاصله بگیرد.

 

اگر ایران، ونزوئلا، روسیه، چین و بسیاری از دیگر کشورهایی که نمی خواهند در برابر امپراطوری خودخوانده ایالات متحده سر خم کنند، نیز تصمیم به مقابله بگیرند چه؟ در حقیقت، روسیه هم از چندی پیش شروع به فاصله گرفتن از اقتصاد غربی تحت کنترل دلار گرفته است تا از تاثیر تحریم های ایالات متحده بکاهد. اکنون تحریم ها بیشتر از ابزاری تاثیرگذار در فضای سیاسی، به ابزاری تبلیغاتی تبدیل شده اند. تحریم ها اقتصاد ونزوئلا را به ورطه نابودی کشانده و بسیاری از مردم را به فرار از نرخ بالای تورم در این کشور و پناه گرفتن در کشورهای همسایه واداشته اند. اما ونزوئلا هم سعی دارد با معرفی ارز رمزنگار پترو به پشتوانه ذخایر غنی نفتی و اقدامات مشابه اقتصاد خود را از دلار پاکسازی کند.

 

ایران هم با شرایط مشابهی دست و پنجه نرم می کند. در شرایطی که گزارش های سازمان ملل متحد از تعهد تهران به توافق هسته ای (برجام) حکایت داشتند، ترامپ به طور یکجانبه تصمیم گرفت ایالات متحده را از توافق خارج و تحریم های پیش از توافق را مجددا اعمال کند. از زمان اعلام برنامه اعمال مجدد تحریم ها تاکنون ریال نزدیک به نیمی از ارزش خود را در برابر دلار از دست داده است. تهران در واکنش به این مشکلات «اقتصاد مقاومتی» در پیش گرفته که در عمل تلاشی برای حذف دلار از نظام اقتصادی و حرکت به سمت خودکفایی در صنعت و تولیدات کشاورزی است. ایران همچنین تجارت با کشورهای شرقی همچون چین، روسیه و دیگر کشورهای دوست همچون پاکستان را افزایش داده است.

 

چین که شاید بزرگترین مهره در این بازی شطرنج باشد، اگرچه تحریم نشده اما هدف اصلی جنگ تعرفه ای ترامپ است. چین در حال حاضر دومین اقتصاد بزرگ جهان محسوب می شود و با افزایش تولیدات خود و باتوجه به قدرت خرید مردم می تواند اقتصادی قدرتمندتر از ایالات متحده داشته باشد. چین اقتصاد محکمی دارد و ارز این کشور (یوآن) که پشتوانه آن طلاست، به سرعت دارد جای دلار آمریکا را در ذخایر ارزی دیگر کشورها می گیرد.

 

ایالات متحده به جای منزوی کردن کشورهای هدف، خود را در انزوا قرار داده است و با رفتارهای اشتباه متحدان و دوستانش را نیز به سمت گروه مخالفانش سوق می دهد. جهان تک قطبی تقریبا از بین رفته است و به تدریج جای آن را جهانی چند قطبی می گیرد که هژمونی دلار دیگر در آن معنای چندانی نخواهد داشت و تصمیم های دونالد ترامپ این روند را تسریع می کند.

 

نویسنده: پیتر کئونیگ

منبع: راشا اینسایدر/ مترجم: طلا تسلیمی

 

کلید واژه ها: وقایع اتفاقیههژمونی دلارتحریم های امریکاسیاست ترامپ


نظر شما :