بازی‌های آسیایی - اندونزی

وقتی صداوسیما پول حق پخش نمی‌دهد؛ گزارشگران موبایلی!

۳۰ مرداد ۱۳۹۷ | ۲۳:۱۶ کد : ۱۰۲ تیتر یک ورزشی
اقدام صداوسیما در عدم خرید حق پخش کامل بازی‌های آسیایی باعث شده تا گزارشگران اعزامی با بلاتکلیفی خاصی روبرو شوند.
وقتی صداوسیما پول حق پخش نمی‌دهد؛ گزارشگران موبایلی!

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه: هجدهمین دوره بازی‌های آسیایی رسماً روز یکشنبه و یک روز پس از برگزاری مراسم افتتاحیه به میزبانی کشور اندونزی آغاز شده و تا 11 شهریور ماه ادامه خواهد داشت.

این بازی‌ها برای کشورمان از اهمیت بالایی برخوردار است، به همین دلیل تعداد زیادی از خبرنگاران و گزارشگران به اندونزی اعزام شده‌اند تا بتوانند اخبار مربوط به نتایج ورزشکاران و مدالی‌آوری‌های آنها را مخابره کنند.

خبرنگاران رسانه‌های نوشتاری از جمله خبرگزاری‌ها، روزنامه‌ها و برخی سایت‌ها و مجلات و همچنین عکاس‌ها با هزینه کمیته ملی المپیک در جاکارتا و پالمبانگ حضور دارند و تلاش دارند از حاشیه تا متن رقابت‌های این دوره را پوشش بدهند.

در طرف مقابل گزارشگران رادیو و تلویزیون نیز از چند روز قبل اعزام شده‌اند تا برای رسانه متبوع‌شان گزارش بگیرند و ارسال کنند. این گزارشگران در اندونزی با مشکل بزرگی مواجه شده‌اند که همانا، نداشتن آیدی کارت مخصوص پوشش بازی‌ها است. دلیل این مسئله کاملاً روشن و واضح است؛ صدا و سیما حق پخش کامل بازی‌ها را خریداری نکرده و میزبان هم به همین دلیل اجازه لازم را نداده است.

این گزارشگران در روزهای اخیر بعد از استقرار در هتل دچار سردرگمی عجیبی شده و با مسئولان کمیته ملی المپیک تماس گرفتند تا شاید راهی برای ورودشان به استادیوم‌ها و سالن‌های محل برگزاری بازی‌ها پیدا شود؛ اتفاقی که مشابه آن را در جام جهانی 2018 نیز شاهد بودیم و گزارشگران صداوسیما در طول جام جهانی هم در خیابان یا از روی سکوهای تماشاگران در ورزشگاه گزارش تهیه می‌کردند.

حالا چند روزی است که وقتی خبرنگاران برای پوشش خبری بازی‌ها در مرکز رسانه‌ای حاضر می‌شوند، با چهره‌های درهم و گرفته گزارشگران مواجه هستند که به دنبال راهی برای ورود هستند. البته مسئولان کمیته المپیک، خبرنگاران و حتی مسئولان تیم‌های رشته‌های مختلف نهایت تلاش را برای کمک به این گزارشگران انجام دادند؛ از پادرمیانی یک رئیس فدراسیون برای ورود گزارشگران رادیو به سالن گرفته تا قرض دادن آیدی کارت خبرنگاران به گزارشگران تلویزیونی برای ورود به مرکز رسانه‌ای.

از یک جهت این اتفاق را به نوعی می‌توان بی‌احترامی به گزارشگران اعزامی دانست که بعد از ورود به کشور میزبان در تورنمنت‌های مختلف با مشکلات زیادی مواجه می‌شوند و حتی کوچکترین حق یک گزارشگر که ورود به ورزشگاه است را هم ندارند.

از جهت دیگر یک بی احترامی نیز به مخاطبان تلویزیونی صورت می‌گیرد. اینکه یک تصویر با موبایل و با بدترین کیفیت ممکن ارسال شود، بسیار عجیب است. نکته مهم اینکه اگر این مسئولان بازی‌های آسیایی متوجه پخش مخفیانه تصاویر در رسانه ملی شوند، این اتفاقات می‌تواند منجر به اخراج رسمی گزارشگران و جلوگیری از حضور آنها در همه اماکن برگزاری مسابقات مختلف شود.

به نظر می‌رسد با کمی برنامه‌ریزی بهتر می‌توان جلوی چنین اتفاقاتی را گرفت؛ اتفاقاتی که باعث می‌شود هم پول بیت‌المال از بین برود و هم شأن گزارشگران ایرانی و رسانه‌های کشورمان در یک کشور دیگر حفظ نشود.

نویسنده: حاتم شیرعلی‌زاده

 

کلید واژه ها: ایران وقایع اتفاقیه صدا وسیما بازی های آسیایی اندونزی


نظر شما :