رهامی: مجلس دهم توانست کشور را به آرامش برگرداند

۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۹ | ۱۲:۱۰ کد : ۱۰۰۴۳ اصلی تیتر یک سیاسی
یک فعال سیاسی اصلاح‌طلب گفت: مجلس دهم توانست کشور را به آرامش برگرداند و این آرامش را به جامعه القا کند و از این جهت موفق بود.
رهامی: مجلس دهم توانست کشور را به آرامش برگرداند

یک فعال سیاسی اصلاح‌طلب گفت: مجلس دهم توانست کشور را به آرامش برگرداند و این آرامش را به جامعه القا کند و از این جهت موفق بود.

حجت‌الاسلام و المسلمین محسن رهامی در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان این که برای ارزیابی عملکرد مجلس دهم باید آن را با مجالس پیشین به خصوص مجلس هشتم و نهم مقایسه کرد، افزود: مجلس دهم توانست کشور را به آرامش برگرداند و این آرامش را به جامعه القا کند و از  این جهت موفق بود. در مجلس نهم به یاد داریم که صحن مجلس به محل شعارهای زنده باد و مرده باد و پمپاژ ناآرامی و بداخلاقی به جامعه بود ولی مجلس دهم این ایراد را رفع کرد.

وی اظهار کرد: من در زمان انتخابات ۹۴ رئیس کمیته ائتلاف و رایزنی شورای عالی اصلاح طلبان بودم و در آن دوره به صورت فردی یا با جمعی دیگر از اصلاح طلبان به  استان‌های مختلف سفر کرده و مردم را برای حضور در انتخابات تشویق می‌کردم. سال گذشته که چند سفر به استان‌ها داشتم متوجه شدم حضور مثل قبل نیست؛ زیرا مجلس دهم نتوانست توقعات آنها را برآورده کند. الان ما هم باید مسئولیت افرادی که با لیست امید به مجلس رفتند را بپذیریم.

این فعال سیاسی با بیان این که مجلس اقداماتی مثل اصلاح قانون انتخابات که اکنون شروع کرده را باید در سال ۹۵ انجام می داد، خاطرنشان کرد: توجه به مسائل اقتصادی جامعه، کنترل قیمت‌ها، توزیع عادلانه ثروت کشور و تعمیق عدالت کارهایی بود که مجلس باید انجام می‌داد که کمتر به آن توجه کرد. مجلس دهم همچنین گزارش نداد که چند درصد از وعده‌های خود را عملی کرده و با چه مشکلات و موانعی مواجه بوده است.

رهامی در ادامه خاطرنشان کرد: مجلس در حوزه‌هایی هم موفق عمل کرد اما تعدادی از کسانی که با لیست امید به مجلس رفتند برای این که در دوره بعد رد صلاحیت نشوند در مجلس سکوت کرده یا خط خود را از اصلاح طلبان جدا کردند. فراکسیون امید هم انسجام لازم برای پیگیری وعده‌های خود را نداشت. برخی نمایندگان هم دنبال منافع شخصی رفتند گرچه تعداد آنها کم بود اما اقدام آنها برای کل نمایندگان مجلس بد تمام شد.

وی در پایان چنین ابراز عقیده کرد: اختیارات مجلس در قانون اساسی مشخص بوده و بسیار بیشتر از اختیارات مجمع تشخیص مصلحت نظام است، اما نهادهای موازی یا شوراها در این سال‌ها قوی شده و در مقابل مجلس تضعیف شد و اختیارات مجلس در اختیار این نهادها قرار گرفت. خود نمایندگان هم در این زمینه کوتاهی کردند. در تهران ۷۰ درصد مردم پای صندوق رای نیامدند. عدم استقبال از انتخابات هم به عملکرد سایر نهادهای نظام و هم به خود عملکرد مجلس دهم برمی گردد. توقعی که مردم و جریان اصلاحات در این ۴ سال داشت، محقق نشد و آن‌ها دیگر به پای صندوق رای نیامدند و منتخبین هم با یک رای اقلیت به مجلس رای یافتند و همین نرخ مشارکت باعث شد که مجلس یازدهم هم عقبه قوی نداشته باشد.

انتهای پیام

 
 
 

کلید واژه ها: حجت الاسلام والمسلمین محسن رهامی مجلس دهم


نظر شما :